r e k l a m a
Partnerzy portalu
Strona główna>Pieniądze i Prawo>Kto płaci podatek rolny za grunty, na których są urządzenia przesyłowe?
Kto płaci podatek rolny za grunty, na których są urządzenia przesyłowe?
05.05.2022autor: dr Aneta Suchoń
Przez mój grunt rolny przebiegają nowe urządzenia przesyłowe w ramach służebności przesyłu. Czy w takim przypadku nadal płacę podatek rolny także za tę część gruntu, na której są urządzenia? Grunty rolne są wykorzystywane na cele działalności rolniczej.
Jakie grunty uznaje się jako użytki rolne?
Według art. 2 ust. 3 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, za grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza nie uważa się gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne:
r e k l a m a
przez które przebiegają urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, wchodzące w skład przedsiębiorstwa przedsiębiorcy prowadzącego działalność telekomunikacyjną, działalność w zakresie przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej lub zajmującego się transportem wydobytego gazu ziemnego lub ropy naftowej,
zajętych na pasy technologiczne stanowiące grunt w otoczeniu urządzeń, o których mowa powyżej, konieczny dla zapewnienia właściwej ich eksploatacji,
zajętych na strefy bezpieczeństwa oraz strefy kontrolowane urządzeń, o których mowa w podpunkcie pierwszym, które zostały określone w odrębnych przepisach – chyba że grunty te są jednocześnie zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza oraz innej niż działalność, o której mowa podpunkcie pierwszym.
Czy za grunty rolne, na których znajdują się urządzenia przesyłowe, właścicel płaci podatek rolny?
Zatem za grunty rolne użytkowane rolniczo, przez które przebiegają urządzenia przesyłowe, nadal będzie Pan płacił podatek rolny.
dr. hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Masz pytania?
Zadaj pytanie redakcjir e k l a m a
r e k l a m a
Najważniejsze tematy
r e k l a m a