Kto płaci podatek rolny za grunty, na których są urządzenia przesyłowe?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto płaci podatek rolny za grunty, na których są urządzenia przesyłowe?

05.05.2022autor: dr Aneta Suchoń

Przez mój grunt rolny przebiegają nowe urządzenia przesyłowe w ramach służebności przesyłu. Czy w takim przypadku nadal płacę podatek rolny także za tę część gruntu, na której są urządzenia? Grunty rolne są wykorzystywane na cele działalności rolniczej.

Jakie grunty uznaje się jako użytki rolne?

Według art. 2 ust. 3 ustawy z 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym, za grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza nie uważa się gruntów sklasyfikowanych w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne:

r e k l a m a

 

przez które przebiegają urządzenia, o których mowa w art. 49 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, wchodzące w skład przedsiębiorstwa przedsiębiorcy prowadzącego działalność telekomunikacyjną, działalność w zakresie przesyłania lub dystrybucji płynów, pary, gazów lub energii elektrycznej lub zajmującego się transportem wydobytego gazu ziemnego lub ropy naftowej,

  • zajętych na pasy technologiczne stanowiące grunt w otoczeniu urządzeń, o których mowa powyżej, konieczny dla zapewnienia właściwej ich eksploatacji,

  • zajętych na strefy bezpieczeństwa oraz strefy kontrolowane urządzeń, o których mowa w podpunkcie pierwszym, które zostały określone w odrębnych przepisach – chyba że grunty te są jednocześnie zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza oraz innej niż działalność, o której mowa podpunkcie pierwszym.

    Czy za grunty rolne, na których znajdują się urządzenia przesyłowe, właścicel płaci podatek rolny?

    Zatem za grunty rolne użytkowane rolniczo, przez które przebiegają urządzenia przesyłowe, nadal będzie Pan płacił podatek rolny.

    dr. hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
    fot. Pixabay

    autor dr Aneta Suchoń

    dr Aneta Suchoń

    Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

    przeczytaj inne artykuły tego autora
    r e k l a m a
    r e k l a m a

    Przeczytaj także

    Czy KOWR będzie przedłużać umowy z wielkoobszarowymi dzierżawcami?

    Wielu firmom kończą się umowy dzierżawy gruntów rolnych. Czy KOWR będzie je przedłużać czy nie? Jak na to pytanie odpowiedział Jacek Malicki, p.o. zastępca dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa?

    czytaj więcej

    Jak wygląda procedura zwolnienia z podatku od spadku przy odziedziczeniu gruntów rolnych?

    Odziedziczyłem po wuju 6 ha ziemi rolnej. Obecnie dzierżawię 7 ha. Chciałbym skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Posiadam testament i w następnym tygodniu jest sprawa w sądzie. Jak wygląda procedura uruchomienia tego zwolnienia? Czy i kiedy mam dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego?

    czytaj więcej

    Czy od zamiany gruntów rolnych należy zapłacić podatek dochodowy?

    Rodzice zamierzają w najbliższym czasie przekazać mi grunty rolne w związku z otrzymaniem przeze mnie premii dla młodego rolnika. Z jedną z działek jest taki problem, że gmina chciałaby wykupić pas pola na poszerzenie drogi gminnej, a w zamian przekazać mi kawałek ziemi przylegającej do moich gruntów. Czy w tej sytuacji będę musiał zapłacić podatek dochodowy? Wartość zamienianych gruntów ma być taka sama.

    czytaj więcej

    Najważniejsze tematy

    r e k l a m a
    Pytania i regulaminy
    Kategorie
    Produkty Agrarsklep
    Przydatne linki
    Social Media

    Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

    Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)