Z artykułu dowiesz się
- czy zwolnienie z podatku rolnego to pomoc de minimis?
- kiedy można zostać zwolnionym od podatku rolnego w przypadku otrzymania ziemi rolnej?
- czy zwolnienie z podatku można utracić?
Z artykułu dowiesz się
Według art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (u.p.s.d.), nabycie własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, zwalnia się od tego podatku. Aby zwolnienie było możliwe, w wyniku nabycia powinno zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne. Z kolei powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia musi być nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo to powinno być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 20 listopada 2018 r. orzekł, że nawet czasowe przekazanie osobie trzeciej prawa do prowadzenia działalności rolnej na nabytych nieruchomościach pozbawia możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego z art. 4 ust. 1 pkt 1 u.p.s.d.
Powyższe zwolnienie stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9).
Po przyjęciu spadku i wydaniu postanowienia o nabyciu spadku musi Pan wybrać się do urzędu skarbowego, wypełnić odpowiedni formularz druku dotyczący nabycia spadku, wymieniając jego składniki. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 29 czerwca 2017 r. (sygn. akt: I SA/Kr 288/16) orzekł, że konsekwencją powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn jest wynikający z przepisów prawa obowiązek zgłoszenia nabycia spadku właściwemu organowi podatkowemu.
W odniesieniu do gospodarstwa rolnego powinien Pan wykazać, że przysługuje Panu zwolnienie w ramach pomocy de minimis w rolnictwie.
Poza tym warto wspomnieć o innych zwolnieniach, które wynikają z art. 4 pkt 12 u.p.s.d. Wskazuje on, że od podatku zwalnia się: nabycie przez rolnika pojazdów rolniczych i maszyn rolniczych oraz części do tych pojazdów i maszyn, pod warunkiem że te pojazdy i maszyny rolnicze w ciągu 3 lat od daty otrzymania nie zostaną przez nabywcę sprzedane lub darowane osobom trzecim. Niedotrzymanie tego warunku powoduje utratę zwolnienia.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red. / M. Szymańska
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy