Jak wygląda procedura zwolnienia z podatku od spadku przy odziedziczeniu gruntów rolnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak wygląda procedura zwolnienia z podatku od spadku przy odziedziczeniu gruntów rolnych?

14.06.2022autor: dr Aneta Suchoń

Odziedziczyłem po wuju 6 ha ziemi rolnej. Obecnie dzierżawię 7 ha. Chciałbym skorzystać ze zwolnienia z podatku od spadków i darowizn w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Posiadam testament i w następnym tygodniu jest sprawa w sądzie. Jak wygląda procedura uruchomienia tego zwolnienia? Czy i kiedy mam dokonać zgłoszenia do urzędu skarbowego?

Z artykułu dowiesz się

  • czy zwolnienie z podatku rolnego to pomoc de minimis?
  • kiedy można zostać zwolnionym od podatku rolnego w przypadku otrzymania ziemi rolnej?
  • czy zwolnienie z podatku można utracić?

Kiedy można zostać zwolnionym od podatku rolnego w przypadku otrzymania ziemi rolnej?

Według art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (u.p.s.d.), nabycie własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym, wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami, zwalnia się od tego podatku. Aby zwolnienie było możliwe, w wyniku nabycia powinno zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne. Z kolei powierzchnia gospodarstwa rolnego utworzonego lub powstałego w wyniku powiększenia musi być nie mniejsza niż 11 ha i nie większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo to powinno być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z 20 listopada 2018 r. orzekł, że nawet czasowe przekazanie osobie trzeciej prawa do prowadzenia działalności rolnej na nabytych nieruchomościach pozbawia możliwości skorzystania ze zwolnienia podatkowego z art. 4 ust. 1 pkt 1 u.p.s.d.

r e k l a m a

Czy zwolnienie z podatku rolnego to pomoc de minimis?

Powyższe zwolnienie stanowi pomoc de minimis w rolnictwie, o której mowa w Rozporządzeniu Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz. Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9).

Po przyjęciu spadku i wydaniu postanowienia o nabyciu spadku musi Pan wybrać się do urzędu skarbowego, wypełnić odpowiedni formularz druku dotyczący nabycia spadku, wymieniając jego składniki. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w wyroku z dnia 29 czerwca 2017 r. (sygn. akt: I SA/Kr 288/16) orzekł, że konsekwencją powstania obowiązku podatkowego w podatku od spadków i darowizn jest wynikający z przepisów prawa obowiązek zgłoszenia nabycia spadku właściwemu organowi podatkowemu.

W odniesieniu do gospodarstwa rolnego powinien Pan wykazać, że przysługuje Panu zwolnienie w ramach pomocy de minimis w rolnictwie.

Czy zwolnienie z podatku można utracić?

Poza tym warto wspomnieć o innych zwolnieniach, które wynikają z art. 4 pkt 12 u.p.s.d. Wskazuje on, że od podatku zwalnia się: nabycie przez rolnika pojazdów rolniczych i maszyn rolniczych oraz części do tych pojazdów i maszyn, pod warunkiem że te pojazdy i maszyny rolnicze w ciągu 3 lat od daty otrzymania nie zostaną przez nabywcę sprzedane lub darowane osobom trzecim. Niedotrzymanie tego warunku powoduje utratę zwolnienia.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red. / M. Szymańska

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto płaci podatek rolny za grunty, na których są urządzenia przesyłowe?

Przez mój grunt rolny przebiegają nowe urządzenia przesyłowe w ramach służebności przesyłu. Czy w takim przypadku nadal płacę podatek rolny także za tę część gruntu, na której są urządzenia? Grunty rolne są wykorzystywane na cele działalności rolniczej.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)