Kto odpowiada za szkody powstałe przy budowie linii energetycznej?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto odpowiada za szkody powstałe przy budowie linii energetycznej?

20.11.2020autor: Michał Czubak

Wyraziłem zgodę zakładowi energetycznemu na wejście na mój grunt w celu przebudowy linii energetycznej. Firma, która prowadziła prace, wyrządziła znaczne szkody i spowodowała wielki bałagan. Zwróciłem się do zakładu energetycznego o uporządkowanie terenu i zapłatę odszkodowania, ale odesłali mnie z tym do wykonawcy. Czy rzeczywiście on ponosi odpowiedzialność, a nie zakład energetyczny?

Z artykułu dowiesz się

  • dlaczego warto sporządzać pisemną umowę z wykonawcą?
  • kto ponosi odpowiedzialność za wyrządzone szkody?
  • odpowiedzialność inwestora czy wykonawcy?

Dlaczego warto sporządzać pisemną umowę z wykonawcą?

W podobnych przypadkach warto uzależnić wyrażenie zgody na wejście na grunt od pisemnego zobowiązania przedsiębiorstwa przesyłowego do uporządkowania terenu nieruchomości niezwłocznie po realizacji prac modernizacyjnych oraz zapłaty odszkodowania za powstałe szkody.

r e k l a m a

Kto ponosi odpowiedzialność za wyrządzone szkody?

Jeśli taka umowa między właścicielem gruntu a przedsiębiorstwem energetycznym nie została spisana ani nie ustanowiono służebności przesyłu, zastosowanie mają przepisy Kodeksu cywilnego regulujące odpowiedzialność odszkodowawczą.

Zgodnie z art. 429 k.c., kto powierza wykonanie czynności drugiemu, ten jest odpowiedzialny za szkodę wyrządzoną przez sprawcę przy wykonywaniu powierzonej mu czynności. Chyba że nie ponosi winy w wyborze albo że wykonanie czynności powierzył osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności.

Odpowiedzialność inwestora czy wykonawcy?

Odpowiedzialność inwestora (w tym wypadku przedsiębiorstwa przesyłowego) jest zatem wyłączona, gdy wykonawcą jest profesjonalista. Powierzenie wykonania czynności takiemu podmiotowi oznacza bowiem, że powierzający zachował się z należytą starannością.

W wyroku z 6 grudnia 2002 r. (sygn. akt IV CKN 1585/00), Sąd Najwyższy stwierdził, że gmina, działając jako inwestor, nie ponosi odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną przez przedsiębiorstwo trudniące się zawodowo wykonywaniem powierzonych przez nią robót, nie jest natomiast zwolniona od odpowiedzialności za szkodę wyrządzoną jej własnym zaniedbaniem. Także Sąd Apelacyjny we Wrocławiu w wyroku z 17 października 2014 r. (sygn. akt: I ACa 1064/14) orzekł, że inwestor, który powierza wykonanie robót budowlanych wyspecjalizowanemu przedsiębiorstwu budowlanemu, nie odpowiada za szkodę wyrządzoną przez jego pracowników przy wykonywaniu zleconych robót.

Alicja Moroz
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Bez obwodu, bez polowań, ale z odszkodowaniem za szkody łowieckie. Jak to możliwe?

Odszkodowania przyznawane przez koła łowieckie nie zawsze zadowalają rolników. Jeden z nich przekonuje, że sposobem na uzyskanie adekwatnego odszkodowania jest wyłączenie swoich gruntów z obwodu łowieckiego. Wówczas za szkody płaci Skarb Państwa, czyli wojewoda. Trzeba zdawać sobie jednak sprawę, że w tej sytuacji nikt nie będzie zmniejszał tam pogłowia zwierząt łownych.

czytaj więcej
Aktualności

Kołakowski odchodzi z PiS i zakłada koło. Zwiąże się z AgroUnią?

Zawieszony za głosowanie przeciwko „Piątce dla zwierząt” poseł PiS Lech Kołakowski zapowiedział swoje odejście z partii. Wraz z nim planuje odejść kilku innych posłów. - Decyzje są już podjęte. Prawdopodobnie PiS utraci większość sejmową – powiedział w radiu RMF FM Kołakowski. Wiele wskazuje na to, że nowo powstające koło będzie związane z AgroUnią.

czytaj więcej

O czym warto pamiętać zakładając uprawę śliwy?

Na krajowe owoce zawsze jest popyt. Przeznaczmy pod uprawę cennych gatunków choćby niewielki areał o odczynie pH 5,5–6,6 i cieszmy się z korzyści finansowych, jakie przyniosą.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)