Podział działki rolnej. Kiedy jest potrzebna decyzja gminy?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podział działki rolnej. Kiedy jest potrzebna decyzja gminy?

23.04.2020autor: Michał Czubak

Chciałbym wydzielić ze swojej nieruchomości rolnej mniejszą działkę o powierzchni około 2 ha, żeby wydzierżawić ją pod budowę farmy fotowoltaicznej. Jak mam to zrobić? Czy potrzebuję do tego decyzji wójta? Kolega, który dzielił swoje grunty na działki budowlane, musiał taką decyzję uzyskać.

Z artykułu dowiesz się

  • kto zatwierdza podział działki rolnej?
  • czy zgoda samorządu zawsze jest konieczna?
  • czym są nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne?

Kto zatwierdza podział działki rolnej?

Prawdopodobnie w Pana przypadku uzyskanie tej decyzji nie będzie konieczne. Zgodnie z art. 96 ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, podziału nieruchomości dokonuje się na podstawie decyzji wójta, burmistrza albo prezydenta miasta zatwierdzającej podział.
r e k l a m a

Zgoda samorządu nie zawsze jest konieczna. W jakich przypadkach się obędzie bez niej?

Jednak zgodnie z art. 92 wymienionej ustawy, jej przepisów nie stosuje się do nieruchomości położonych na obszarach przeznaczonych w planach miejscowych na cele rolne i leśne, a w przypadku braku planu miejscowego do nieruchomości wykorzystywanych na cele rolne i leśne.

Wyjątek stanowi sytuacja, w której dokonanie podziału spowodowałoby konieczność wydzielenia nowych dróg niebędących niezbędnymi drogami dojazdowymi do nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych albo spowodowałoby wydzielenie działek gruntu o powierzchni mniejszej niż 0,3 ha.

Czym są nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne?

Za nieruchomości wykorzystywane na cele rolne i leśne uznaje się nieruchomości wykazane w katastrze nieruchomości jako użytki rolne albo grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione. Są nimi także wchodzące w skład nieruchomości rolnych użytki kopalne, nieużytki i drogi, jeżeli nie ustalono dla nich warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

Pojęcie użytków rolnych ma charakter formalny – grunt jest użytkiem rolnym, gdy figuruje jako taki w ewidencji gruntów, niezależnie od tego, jak faktycznie jest wykorzystywany.

Podział takich nieruchomości dokonywany jest na podstawie przepisów ustawy z 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne i rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków. Następuje on poprzez sporządzenie przez geodetę operatu podziałowego, który po przyjęciu do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego we właściwym terytorialnie ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej stanowi podstawę wykazania nowo określonych granic działek ewidencyjnych w ewidencji gruntów i budynków.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Ile gruntów rolnych Skarb Państwa przekazał Kościołowi Katolickiemu?

Ponad 90 tysięcy hektarów przekazało państwo od początku lat 90 kościołom. Zdecydowaną większość tych gruntów trafiła do Kościoła Katolickiego. Ale na darmowe grunty mogą także liczyć samorządy.

czytaj więcej

Kto może sprzedać grunty otrzymane w darowiźnie?

Przekazałem synowi 10 ha gruntów rolnych w darowiźnie. Obecnie, z uwagi na kłopoty finansowe, syn chciałby sprzedać 2 ha. Może to zrobić przed upływem 5 lat? Czy musi uprawiać te grunty jeszcze przez 3 lata? Słyszałem, że są różne opinie w tym zakresie.

czytaj więcej

Przy scalaniu gruntów samorząd zapomniał o drogach. Jak tłumaczy się starostwo?

Scalanie gruntów, do którego doszło na terenie kilku gmin w województwie lubuskim nie wszystkim przypadło do gustu. Dlaczego? Jak tłumaczy się Starostwo Powiatowe w Sulęcinie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)