Kto może skorzystać z dodatku solidarnościowego?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto może skorzystać z dodatku solidarnościowego?

03.07.2020autor: Michał Czubak

Mamy gospodarstwo rolne. Żona pracowała od 3 lat w hotelu i pracodawca opłacał za nią ZUS. W marcu br. nie przedłużono z nią umowy zawartej na czas określony, bo hotel zwalniał pracowników z powodu epidemii koronawirusa. Od tego czasu jest ubezpieczona w KRUS. Słyszałem w telewizji, że ma wejść ustawa o dodatku solidarnościowym dla osób, które straciły z tego powodu pracę. Czy ta ustawa już weszła w życie? Gdzie w tej sprawie żona powinna się zgłosić?

Z artykułu dowiesz się

  • od kiedy obowiązuje ustawa o dodatku solidarnościowym?
  • komu przysługuje dodatek solidarnościowy?
  • jaka jest wysokość dodatku solidarnościowego?

Od kiedy obowiązuje ustawa o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19?

Ustawa z 19 czerwca 2020 r. o dodatku solidarnościowym przyznawanym w celu przeciwdziałania negatywnym skutkom COVID-19 obowiązuje od 21 czerwca br. Wnioski o przyznanie tego świadczenia należy składać we właściwej miejscowo jednostce ZUS. Jednak w przypadku Pana żony nie ma szans na otrzymanie tego świadczenia, gdyż podlega ona ubezpieczeniu społecznemu rolników.
r e k l a m a

Komu przysługuje dodatek solidarnościowy?

Artykuł 3 ust. 1 ww. ustawy przewiduje, że dodatek solidarnościowy przysługuje osobie, która w 2020 r. podlegała ubezpieczeniom społecznym z tytułu stosunku pracy na podstawie ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych przez łączny okres co najmniej 60 dni oraz:
  • z którą po 15 marca 2020 r. pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem lub
  • której umowa o pracę po dniu 15 marca 2020 r. uległa rozwiązaniu z upływem czasu, na który była zawarta
Te warunki żona Pana spełnia, jednak art. 3 ust. 2 ustawy stanowi, że dodatek może dostać tylko osoba, która nie podlega z innego tytułu ubezpieczeniom społecznym, w tym ubezpieczeniu społecznemu rolników. Ten wymóg musi być spełniony przez cały okres pobierania dodatku solidarnościowego, począwszy od dnia nabycia prawa do tego dodatku.

Jaka jest wysokość dodatku solidarnościowego?

Dodatek solidarnościowy przysługuje osobie uprawnionej w wysokości 1400 zł za miesiąc kalendarzowy, za okres nie dłuższy niż od dnia 1 czerwca 2020 r. do dnia 31 sierpnia 2020 r., przy czym nie wcześniej niż za miesiąc kalendarzowy, w którym został złożony wniosek o ustalenie prawa do dodatku.

Ustalenie prawa do dodatku solidarnościowego następuje na wniosek osoby uprawnionej, złożony do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, nie później niż do 31 sierpnia 2020 r. Wnioski złożone po tym terminie pozostawione będą bez rozpatrzenia. Wniosek należy składać wyłącznie za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS w formie dokumentu elektronicznego.

Odmowa przyznania prawa do dodatku solidarnościowego następuje w drodze decyzji, która zostanie udostępniona na profilu informacyjnym osoby uprawnionej. Od decyzji ZUS o odmowie przyznania prawa do dodatku solidarnościowego wnioskodawca będzie mógł odwołać się do sądu.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dopłaty do oprocentowania dla firm, ale nie dla rolników

Prezydent podpisał tzw. tarczę 4.0. Ustawa powołuje przy BGK Fundusz dopłat do oprocentowania. To kolejne rozwiązanie pomocowe dla firm dotkniętych skutkami pandemii koronawirusa. Niestety, rozwiązanie to nie obejmie rolników prowadzących działalność rolniczą, chyba że rolnik ma zgłoszoną działalność gospodarczą.

czytaj więcej

Dopłaty świnia+ nie dla kojców jarzmowych

Rolnik, który chce się starać o dofinansowanie w ramach dobrostanu, musi zapewnić wszystkim lochom i loszkom po pokryciu utrzymywanym w gospodarstwie ulepszone warunki utrzymania. Musi zwiększyć im powierzchnię bytową i zrezygnować z kojców jarzmowych.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Dopłaty do materiału siewnego. Samorząd rolniczy apeluje o wydłużenie naboru

Od kilku dni rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Nabór trwa do 25 czerwca, ale zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych termin ten powinien zostać wydłużony, bo pracownicy ARiMR mają teraz bardzo dużo pracy.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)