Dopłaty do materiału siewnego. Samorząd rolniczy apeluje o wydłużenie naboru
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty do materiału siewnego. Samorząd rolniczy apeluje o wydłużenie naboru

31.05.2020autor: Kamila Szałaj

Od kilku dni rolnicy mogą składać wnioski o dopłaty do materiału siewnego. Nabór trwa do 25 czerwca, ale zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych termin ten powinien zostać wydłużony, bo pracownicy ARiMR mają teraz bardzo dużo pracy.

W ocenie samorządu rolniczego pracownicy ARiMR nie będą mieć wystarczająco dużo  czasu, by zająć się wnioskami o dopłaty do materiału siewnego. 

- 25 maja rozpoczął się nabór wniosków o dopłaty do nasion kwalifikowanych, który ma trwać tylko do 25 czerwca, podczas gdy równolegle trwa składanie wniosków na płatności bezpośrednie i inne działania. W związku z powyższym pracownicy ARiMR mają zwiększoną ilość wniosków do rozpatrzenia – zauważa Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR.

Szef samorządu rolniczego obawia się, że „przez zwiększoną ilość wniosków do rozpatrzenia i planowany przez MRiRW cel, jakim jest usprawnienie pracy tej Agencji przez skrócenie i uporządkowanie naboru wniosków, nie zostanie osiągnięty".

Dlatego KRIR wystąpiła o wydłużenie czasu składania wniosków o dopłaty do materiału siewnego do 30 lipca.

O wsparcie mogą się ubiegać producenci rolni, którzy zużywają do siewu lub sadzenia materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany i posiadają działki rolne, na których uprawia się gatunki roślin objęte dopłatami o łącznej powierzchni nie mniejszej niż 1 ha.

Dofinansowanie można uzyskać do następujących gatunków roślin uprawnych:
  • zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna), pszenżyto, żyto;
  • rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • ziemniak.
Wsparcie jest udzielane w formule pomocy de minimis. W roku 2019 producenci rolni złożyli 70 tys. wniosków o przyznanie dopłat do materiału siewnego. Na realizację programu przeznaczono 75 mln zł.

ksz, na podst. KRIR
autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

redaktor w zespole PWR Online

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dla kogo dopłaty bezpośrednie przy dzierżawie ziemi z KOWR?

Czy to prawda, że w przypadku prowadzenia działalności rolniczej na gruntach z Zasobu WRSP po skończeniu umowy dzierżawy i w przypadku jej nieprzedłużenia nie należą się dopłaty bezpośrednie? Co z zasadą, że płatności należą się osobie uprawiającej grunty?

czytaj więcej

Kto może skorzystać z dodatku solidarnościowego?

Mamy gospodarstwo rolne. Żona pracowała od 3 lat w hotelu i pracodawca opłacał za nią ZUS. W marcu br. nie przedłużono z nią umowy zawartej na czas określony, bo hotel zwalniał pracowników z powodu epidemii koronawirusa. Od tego czasu jest ubezpieczona w KRUS. Słyszałem w telewizji, że ma wejść ustawa o dodatku solidarnościowym dla osób, które straciły z tego powodu pracę. Czy ta ustawa już weszła w życie? Gdzie w tej sprawie żona powinna się zgłosić?

czytaj więcej
Aktualności

Prezydent Duda zobowiązał się do zwiększenia roli samorządu rolniczego

Prezydent Andrzej Duda podpisał umowę programową z Krajową Radą Izb Rolniczych. Zobowiązał się m.in. do podejmowania działań na rzecz zwiększenia roli samorządu rolniczego.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)