Z artykułu dowiesz się
- Ile w tym roku wynosi opłata abonamentowa RTV?
- Kto jest zwolniony z opłaty abonamentowej?
- Jaka kara za nieuiszczenie opłaty abonamentowej?
Z artykułu dowiesz się
Według ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, abonament uiszcza się za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny. Niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie płaci się tylko jedną z opłat miesięczne. Za używanie odbiornika radiofonicznego wynosi ona 8,70 zł, a za używanie odbiornika telewizyjnego albo radia i telewizji – 27,30 zł.
Gospodarstwem domowym w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie. Natomiast odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym – urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu.
Opłatę abonamentową płaci się z góry do 25. dnia miesiąca. Można ją też uiścić z góry za cały rok albo za wybrane miesiące. Osoby fizyczne, które zapłacą abonament do 25 stycznia za cały rok, otrzymają 10-procentową zniżkę.
Od opłat abonamentowych, według art. 4 ustawy, zwalnia się m.in. osoby:
co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub całkowitej niezdolności do pracy, lub znacznym stopniu niepełnosprawności, lub trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym;
które ukończyły 75 lat;
które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego;
niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 dB);
niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%;
które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, a jej wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego,;
które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy o pomocy społecznej bezrobotne.
Należy podkreślić, że zwolnienie przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono w placówce Poczty Polskiej oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania z niego i przedstawiono dokumenty to potwierdzające.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 grudnia 2020 r. (sygn. akt: I GSK 1410/20) orzekł, że „zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy o opłatach abonamentowych zwolnienie od opłat abonamentowych osoby, w stosunku do której orzeczono o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, przysługuje nie od chwili orzeczenia o niezdolności do pracy, ale dopiero od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono w placówce pocztowej oświadczenie o spełnianiu warunku do korzystania ze zwolnienia i przedstawienia dokumentu potwierdzającego uprawnienie do tego zwolnienia”.
Należy podkreślić, że według ustawy o opłatach abonamentowych w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej.
Osoba fizyczna lub podmiot posiadający zarejestrowany odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny może dokonać zgłoszenia zaprzestania używania tych urządzeń.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 16 czerwca 2021 r. (sygn. akt: I SA/Gd 935/20) doszedł do wniosku, że jeżeli abonent nie dokona skutecznego prawnie wyrejestrowania odbiornika, to nadal zobowiązany jest do uiszczania opłat abonamentowych. Obowiązek uiszczania przedmiotowych opłat przypisany jest do osób, a nie do adresu rejestracji. Zatem argumentacja o zmianie adresu czy też utylizacji zarejestrowanego odbiornika telewizyjnego nie zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu. Konieczne jest bowiem potwierdzenie dokonania wyrejestrowania odbiornika.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pexels
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy