Kto i kiedy nie musi płacić abonamentu RTV?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto i kiedy nie musi płacić abonamentu RTV?

18.02.2023autor: dr Aneta Suchoń

Mam pytanie o abonament telewizyjny i radiowy. Czy zwolnienie w opłatach przysługuje osobie, która ma orzeczenie o okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym? Jaka jest procedura skorzystania ze zwolnienia w abonamencie?

Z artykułu dowiesz się

  • Ile w tym roku wynosi opłata abonamentowa RTV?
  • Kto jest zwolniony z opłaty abonamentowej?
  • Jaka kara za nieuiszczenie opłaty abonamentowej?

Ile w tym roku wynosi opłata abonamentowa RTV?

Według ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, abonament uiszcza się za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny. Niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie płaci się tylko jedną z opłat miesięczne. Za używanie odbiornika radiofonicznego wynosi ona 8,70 zł, a za używanie odbiornika telewizyjnego albo radia i telewizji – 27,30 zł.

Gospodarstwem domowym w rozumieniu przepisów niniejszej ustawy jest zespół osób mieszkających i utrzymujących się wspólnie albo jedna osoba utrzymująca się samodzielnie. Natomiast odbiornikiem radiofonicznym albo telewizyjnym – urządzenie techniczne dostosowane do odbioru programu.

Opłatę abonamentową płaci się z góry do 25. dnia miesiąca. Można ją też uiścić z góry za cały rok albo za wybrane miesiące. Osoby fizyczne, które zapłacą abonament do 25 stycznia za cały rok, otrzymają 10-procentową zniżkę.

r e k l a m a

Kto jest zwolniony z opłaty abonamentowej?

Od opłat abonamentowych, według art. 4 ustawy, zwalnia się m.in. osoby:

  • co do których orzeczono o zaliczeniu do I grupy inwalidów lub całkowitej niezdolności do pracy, lub znacznym stopniu niepełnosprawności, lub trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym;

  • które ukończyły 75 lat;

  • które otrzymują świadczenie pielęgnacyjne lub specjalny zasiłek opiekuńczy z właściwego organu realizującego zadania w zakresie świadczeń rodzinnych lub rentę socjalną z ZUS lub innego organu emerytalno-rentowego;

  • niesłyszące, u których stwierdzono całkowitą głuchotę lub obustronne upośledzenie słuchu (mierzone na częstotliwości 2000 Hz o natężeniu od 80 dB);

  • niewidome, których ostrość wzroku nie przekracza 15%;

  • które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, a jej wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego,;

  • które mają prawo do korzystania ze świadczeń pieniężnych z tytułu ustawy o pomocy społecznej bezrobotne.

Należy podkreślić, że zwolnienie przysługuje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono w placówce Poczty Polskiej oświadczenie o spełnianiu warunków do korzystania z niego i przedstawiono dokumenty to potwierdzające.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 16 grudnia 2020 r. (sygn. akt: I GSK 1410/20) orzekł, że „zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy o opłatach abonamentowych zwolnienie od opłat abonamentowych osoby, w stosunku do której orzeczono o trwałej lub okresowej całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym, przysługuje nie od chwili orzeczenia o niezdolności do pracy, ale dopiero od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym złożono w placówce pocztowej oświadczenie o spełnianiu warunku do korzystania ze zwolnienia i przedstawienia dokumentu potwierdzającego uprawnienie do tego zwolnienia”.

Jaka kara za nieuiszczenie opłaty abonamentowej?

Należy podkreślić, że według ustawy o opłatach abonamentowych w przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej.

Osoba fizyczna lub podmiot posiadający zarejestrowany odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny może dokonać zgłoszenia zaprzestania używania tych urządzeń.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 16 czerwca 2021 r. (sygn. akt: I SA/Gd 935/20) doszedł do wniosku, że jeżeli abonent nie dokona skutecznego prawnie wyrejestrowania odbiornika, to nadal zobowiązany jest do uiszczania opłat abonamentowych. Obowiązek uiszczania przedmiotowych opłat przypisany jest do osób, a nie do adresu rejestracji. Zatem argumentacja o zmianie adresu czy też utylizacji zarejestrowanego odbiornika telewizyjnego nie zwalnia z obowiązku płacenia abonamentu. Konieczne jest bowiem potwierdzenie dokonania wyrejestrowania odbiornika.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pexels

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Gospodynie z KGW w Żaboklikach śpiewają o miłości

W logo Koła Gospodyń Wiejskich w Żaboklikach widnieją uśmiechnięte żaby nawiązujące do nazwy miejscowości. Humorystyczny symbol organizacji odzwierciedla pogodne usposobienie członkiń miejscowego koła. Bo jak działać, to z werwą i na wesoło.

czytaj więcej

Nie daj się zespołowi metabolicznemu. Jak walczyć z tym zaburzeniem?

Jeśli jeszcze nie słyszeliście tej nazwy, nie oznacza to, że nie mieliście z nim do czynienia. Zespół metaboliczny to coś, na co wielu z nas cierpi być może od lat. Jednak, jeśli od lat nie robiliśmy badań krwi, nawet nie podejrzewamy, że nasz organizm od dawna zmaga się z niebezpieczną, a jeśli nieleczoną, to nawet śmiertelną chorobą. A raczej całym kompleksem zaburzeń.

czytaj więcej

Dotacje na zieloną energię i nawadnianie. Ruszają nabory wniosków

Jeszcze w styczniu startują dwa nabory wniosków o dofinansowania z „Modernizacji gospodarstw rolnych” w ramach PROW 2014–2020.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)