Kto dostanie dopłaty rolno-środowiskowo-klimatyczne po przekazaniu gospodarstwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kto dostanie dopłaty rolno-środowiskowo-klimatyczne po przekazaniu gospodarstwa?

11.12.2020autor: Michał Czubak

W związku z otrzymaniem emerytury rolniczej, przekazałem synowi w październiku w drodze dożywocia grunty rolne. Na część z nich złożyłem wniosek o dopłaty rolnośrodowiskowo-klimatyczne. Komu przysługują te płatności: mnie czy synowi?

Z artykułu dowiesz się

  • kto otrzyma dopłaty rolnośrodowiskowo-klimatyczne w przypadku przeniesienia własności gruntów?
  • czy nowy posiadacz gruntów może skorzystać z dopłaty rolnośrodowiskowo-klimatycznej?
  • skomplikowany proces płatności rolnośrodowiskowo-klimatycznych w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego

Kto otrzyma dopłaty rolnośrodowiskowo-klimatyczne w przypadku przeniesienia własności gruntów?

W przypadku przeniesienia posiadania gruntów objętych wnioskiem o przyznanie pierwszej płatności rolnośrodowiskowo-klimatycznej złożonym przez rolnika w okresie od dnia złożenia tego wniosku do dnia doręczenia decyzji w sprawie o przyznanie tej płatności, nowy posiadacz tych gruntów może wstąpić do toczącego się postępowania. Tak wskazuje par. 26 rozporządzenia ministra rolnictwa z 18 marca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach „Działanie rolnośrodowiskowo-klimatyczne” z PROW 2014–2020.

r e k l a m a

Czy nowy posiadacz gruntów może skorzystać z dopłaty rolnośrodowiskowo-klimatycznej?

Według ust 2 par. 26, nowy posiadacz gruntów wstępuje do toczącego się postępowania na wniosek złożony w terminie 3 miesięcy od dnia przeniesienia posiadania tych gruntów. Termin ten nie podlega przywróceniu. Nowy posiadacz podaje we wniosku swój numer identyfikacyjny albo dołącza kopię wniosku o nadanie takiego numeru. Do wniosku dołącza też umowę, w wyniku której zostało przeniesione na niego posiadanie gruntów (albo poświadczoną kopię).

Skomplikowany proces płatności rolnośrodowiskowo-klimatycznych w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego

Z kolei § 29 wskazanego powyżej rozporządzenia określa, że w przypadku przeniesienia posiadania gruntów po doręczeniu decyzji w sprawie przyznania pierwszej płatności rolnośrodowiskowo-klimatycznej, nowemu posiadaczowi tych gruntów mogą być przyznane kolejne płatności rolnośrodowiskowo-klimatyczne. Musi on jednak spełnić warunki do jej przyznania oraz przejąć zobowiązania związane z przyznaną pomocą.

Kwestia płatności rolnośrodowiskowo-klimatycznych w przypadku przekazania gospodarstwa rolnego w niektórych sytuacjach jest skomplikowana. Warto więc dokładnie wyjaśnić swój przypadek w placówce ARiMR.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wypowiedzenie dzierżawy gruntów rolnych a dopłaty rolnośrodowiskowe

Od kilku lat dzierżawię grunty rolne i otrzymuję płatności rolnośrodowiskowo-klimatyczne. Umowa dzierżawy była zawarta na czas nieoznaczony. Właściciel stwierdził, że zamierza wypowiedzieć umowę dzierżawy, gdyż chce sprzedać grunty. W jakim terminie można wypowiedzieć umowę zawartą na czas nieoznaczony? Czy będę musiał zwracać pobrane płatności rolnośrodowiskowe?

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Jarosław Kalinowski w Senacie: Dopłaty bezpośrednie nie będą większe tylko takie same albo nawet trochę mniejsze

W przyszłym tygodniu Parlament Europejski może przegłosować reformę Wspólnej Polityki Rolnej. Cały czas toczą się jednak negocjacje i nie wszystkie tematy zostały ustalone. – O wyrównaniu dopłat bezpośrednich możemy zapomnieć – mówił dzisiaj w Senacie europoseł Jarosław Kalinowski.

czytaj więcej

ARiMR wypłaca dopłaty bezpośrednie 2020. Jakie są stawki? Ile pieniędzy dostaną rolnicy?

Od 1 grudnia ARiMR rozpoczęła wypłatę dopłat bezpośrednich. Wcześniej na konta rolników trafiły już zaliczki dopłat bezpośrednich. Ile pieniędzy ma jeszcze trafić do rolników? Jakie są stawki dopłat bezpośrednich za 2020 rok?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)