Wypowiedzenie dzierżawy gruntów rolnych a dopłaty rolnośrodowiskowe
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Wypowiedzenie dzierżawy gruntów rolnych a dopłaty rolnośrodowiskowe

15.12.2020autor: Michał Czubak

Od kilku lat dzierżawię grunty rolne i otrzymuję płatności rolnośrodowiskowo-klimatyczne. Umowa dzierżawy była zawarta na czas nieoznaczony. Właściciel stwierdził, że zamierza wypowiedzieć umowę dzierżawy, gdyż chce sprzedać grunty. W jakim terminie można wypowiedzieć umowę zawartą na czas nieoznaczony? Czy będę musiał zwracać pobrane płatności rolnośrodowiskowe?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy można wypowiedzieć dzierżawę gruntu?
  • kiedy rolnik będzie musiał zwrócić środki z dopłaty rolnośrodowiskowej?

Kiedy można wypowiedzieć dzierżawę gruntu?

Według art. 704 k.c., jeśli nie ma odmiennej umowy, dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego. Inną zaś dzierżawę – na sześć miesięcy przed upływem roku dzierżawnego. W Pana sytuacji zasadne wydaje się przesłanie do wydzierżawiającego wniosku, aby nie wypowiadał umowy dzierżawy z uwagi na zobowiązania wynikające z płatności rolnośrodowiskowo-klimatycznych.

r e k l a m a

Kiedy rolnik będzie musiał zwrócić środki z dopłaty rolnośrodowiskowej?

Natomiast rozporządzenie Ministra Rolnictwa z 18 marca 2015 r., regulujące przyznawanie pomocy w ramach „Działania rolnośrodowiskowo-klimatycznego” z PROW 2014–2020, określa, że ta płatność podlega zwrotowi, jeżeli rolnik nie realizuje całego zobowiązania lub nie spełnia innych warunków przyznania płatności określonych w rozporządzeniu.

Płatność rolnośrodowiskowo-klimatyczna podlega zwrotowi również, w przypadku gdy rolnik:

  • zmniejszył wielkość obszaru gruntów ornych, do którego ubiegał się o przyznanie pierwszej płatności rolnośrodowiskowo-klimatycznej w ramach pakietu „Rolnictwo zrównoważone” – zwrotowi podlega ta część płatności przyznanej w ramach tego pakietu, która odpowiada procentowemu stosunkowi powierzchni obszaru gruntów ornych objętego zmniejszeniem do powierzchni obszaru tych gruntów ornych, do którego ubiegał się o przyznanie pierwszej płatności w ramach tego pakietu;
  • zmniejszył wielkość obszaru, na którym powinien realizować zobowiązanie rolnośrodowiskowo-klimatyczne w ramach danego pakietu lub jego wariantu („Ochrona gleb i wód", „Zachowanie sadów tradycyjnych odmian drzew owocowych", „Cenne siedliska i zagrożone gatunki ptaków na obszarach Natura 2000", „Cenne siedliska poza obszarami Natura 2000", „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych roślin w rolnictwie") – zwrotowi podlega ta część przyznanej płatności, która odpowiada procentowemu stosunkowi powierzchni obszaru, na którym rolnik nie realizuje tego zobowiązania, do powierzchni obszaru, na którym powinno być ono realizowane;
  • zmniejszył liczbę zwierząt danej rasy lokalnej objętych zobowiązaniem rolnośrodowiskowo-klimatycznym w ramach pakietu „Zachowanie zagrożonych zasobów genetycznych zwierząt w rolnictwie” do poziomu niższego niż liczba zwierząt danej rasy lokalnej objętych zobowiązaniem w pierwszym roku jego realizacji – zwrotowi podlega ta część płatności, którą przyznano do zwierząt objętych zmniejszeniem oraz zwierząt, które zastąpiono przez te zwierzęta;
  • nie złożył wniosku o przyznanie kolejnej płatności rolnośrodowiskowo-klimatycznej do określonych gruntów lub zwierząt objętych zobowiązaniem albo oświadczenia o powierzchni działek ewidencyjnych oraz sposobie wykorzystywania działek rolnych – zwrotowi podlega ta część płatności, którą przyznano do tych gruntów lub tych zwierząt.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto dostanie dopłaty rolno-środowiskowo-klimatyczne po przekazaniu gospodarstwa?

W związku z otrzymaniem emerytury rolniczej, przekazałem synowi w październiku w drodze dożywocia grunty rolne. Na część z nich złożyłem wniosek o dopłaty rolnośrodowiskowo-klimatyczne. Komu przysługują te płatności: mnie czy synowi?

czytaj więcej

ARiMR wypłaca dopłaty bezpośrednie 2020. Jakie są stawki? Ile pieniędzy dostaną rolnicy?

Od 1 grudnia ARiMR rozpoczęła wypłatę dopłat bezpośrednich. Wcześniej na konta rolników trafiły już zaliczki dopłat bezpośrednich. Ile pieniędzy ma jeszcze trafić do rolników? Jakie są stawki dopłat bezpośrednich za 2020 rok?

czytaj więcej
Zarządzanie

Państwowe dopłaty do ubezpieczeń upraw i zwierząt gospodarskich w 2021 roku bez zmian

Podstawowe zasady ubezpieczeń rolnych pozostaną bez zmian. Rząd proponuje utrzymanie obecnych maksymalnych stawek dopłat do ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich. Obecnie z tego tytułu ochroną objętych jest niecałe 4 mln. hektarów upraw i ok. 19 mln. sztuk drobiu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)