Kiedy upływa termin przedawnień roszczeń ubezpieczeniowych za szkody w uprawach?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy upływa termin przedawnień roszczeń ubezpieczeniowych za szkody w uprawach?

23.06.2020autor: Michał Czubak

Trzy lata temu miałem ubezpieczone uprawy m.in. od deszczu nawalnego. W naszej okolicy przeszły takie deszcze i wyrządziły duże straty. Firma ubezpieczeniowa kazała mi przysłać zdjęcia, ale żaden ich przedstawiciel na miejsce nie przyjechał. Zapewniano mnie cały czas, że odszkodowanie dostanę. Po trzech miesiącach od zgłoszenia szkody, jesienią, dostałem jednak decyzję odmowną. Ubezpieczyciel powołał się na to, że po deszczach utworzyły się zastoiny wodne, a od tego uprawy nie były ubezpieczone. Wyrzuciłem to pismo i niczego nie dochodziłem. Teraz się zastanawiam, czy dobrze zrobiłem.

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy przedawniają się roszczenia ubezpieczeniowe?
  • Obowiązki ubezpieczyciela po otrzymaniu zgłoszenia szkody
  • Od kiedy jest naliczany bieg przedawnienia?

Kiedy przedawniają się roszczenia ubezpieczeniowe?

Zgodnie z art. 819 § Kodeksu cywilnego, roszczenia z umowy ubezpieczenia przedawniają się z upływem lat trzech. Do roszczenia z umowy ubezpieczenia ma też zastosowanie art. 120 § 1 k.c. zdanie drugie, co znaczy, że bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony dokonał zawiadomienia o wypadku w możliwie najwcześniejszym terminie.
r e k l a m a

Jakie są obowiązki ubezpieczyciela po otrzymaniu zgłoszenia szkody?

Zgodnie art. 817 k.c. ubezpieczyciel obowiązany jest spełnić świadczenie w terminie trzydziestu dni, licząc od daty otrzymania zawiadomienia o wypadku. Gdyby wyjaśnienie w tym terminie okoliczności koniecznych do ustalenia odpowiedzialności ubezpieczyciela albo wysokości świadczenia okazało się niemożliwe, świadczenie powinno być spełnione w ciągu 14 dni od dnia, w którym przy zachowaniu należytej staranności wyjaśnienie tych okoliczności było możliwe.

Gdyby zatem szkoda wystąpiła np. 20 maja 2017 r. wieczorem i zgłosił Pan ją następnego dnia (w najwcześniejszym możliwym terminie), to bieg przedawnienia roszczenia zacząłby biec po upływie 30 dni od tego momentu. Po upływie tego terminu roszczenia stało się wymagalne.

Od kiedy naliczany jest bieg przedawnienia?

Jednak art. 819 § 4 k.c. stanowi, że bieg przedawnienia roszczenia o świadczenie do ubezpieczyciela przerywa się także przez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie świadczenia. Skoro otrzymał Pan je jesienią 2017 r., to oznacza, że roszczenie nie uległo jeszcze przedawnieniu.

Alicja Moroz
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

NIK o prawie łowieckim. Czy wszystko jest w porządku?

W opinii Najwyższej Izby Kontroli, znowelizowanie w 2018 roku Prawa łowieckiego nie przyczyniło się do sprawniejszego szacowania szkód i wypłacania odszkodowań rolnikom.

czytaj więcej

Rolnicy skarżą się na działania ubezpieczycieli. Raport rzecznika finansowego

Niemal każdego dnia do rzecznika finansowego trafiają skargi od rolników na działalność ubezpieczycieli. Interwencje najczęściej dotyczą nieprawidłowości w ubezpieczeniach upraw oraz budynków rolnych. Eksperci biura rzecznika finansowego przeanalizowali ponad 2 tys. takich skarg.

czytaj więcej

Koło łowieckie zawsze wie lepiej, czyli szacowanie szacowanie szkód po polsku

Koło łowieckie zawsze wie lepiej, a rolnikowi pozostaje pokornie słuchać i ewentualnie liczyć na okruchy z pańskiego stołu. Taki obraz relacji między Kołem Łowieckim Leśników „Dzik” z Przemyśla a rolnikiem z Młodowic wyłania się z opowieści naszego Czytelnika i jako żywo przypomina stosunki z czasów Polski feudalnej.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)