NIK o prawie łowieckim. Czy wszystko jest w porządku?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

NIK o prawie łowieckim. Czy wszystko jest w porządku?

30.08.2020autor: Magdalena Szymańska

W opinii Najwyższej Izby Kontroli, znowelizowanie w 2018 roku Prawa łowieckiego nie przyczyniło się do sprawniejszego szacowania szkód i wypłacania odszkodowań rolnikom.

Szkody łowieckie - gminy nie były przygotowane technicznie ani organizacyjnie do realizacji nowych zadań

Większość obowiązków w tym zakresie wykonują więc nadal Polski Związek Łowiecki i koła łowieckie oraz nadleśnictwa. Takie wnioski wynikają kontroli przeprowadzonej w Zarządzie Głównym Polskiego Związku Łowieckiego, 17 kołach łowieckich, 11 nadleśnictwach oraz w 11 urzędach gmin między 1 kwietnia 2017 a 31 sierpnia 2019 roku.

r e k l a m a

Wysokość odszkodowania wyrządzone przez zwierzynę łowną w drodze ugody, ale z pominięciem procedur

Jak oceniła Izba, w kołach łowieckich wysokość odszkodowania ustalano zwykle w drodze ugody, z pominięciem procedur ustalonych w Prawie łowieckim. Zawierając ugody, całkowicie lub częściowo pomijano procedurę szacowania szkód określoną w ustawie i przepisach wykonawczych.

W protokołach szacowania ostatecznego nie podawano danych dotyczących m.in.: powierzchni uszkodzonej, procentu zniszczenia uprawy oraz plonu. Brak tych informacji uniemożliwiał zweryfikowanie uzgodnionej kwoty do wysokości odszkodowania, która przysługiwałaby w przypadku zastosowania przepisów. Najwyższa Izba Kontroli skierowała do ministra środowiska wniosek o podjęcie działań w celu wprowadzenia do Prawa łowieckiego sposobu ustalania i dokumentowania wysokości odszkodowania w przypadku zawierania ugody cywilnoprawnej.

Zmiany w prawie łowieckim

W 2018 roku w ustawie Prawo łowieckie wprowadzono zmiany, które miały zapewnić rzetelne szacowanie szkód oraz terminowe wypłacanie odszkodowań. W skład zespołów szacujących szkody zostali włączeni przedstawiciele gmin, możliwe stało się składanie odwołań do nadleśniczych. Rola gmin w praktyce sprowadzała się jednak do przyjmowania wniosków o szacowanie szkód, wyznaczania terminów oględzin lub szacowania ostatecznego oraz informowania stron w tym zakresie.

Magdalena Szymańska
Fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Koło łowieckie zawsze wie lepiej, czyli szacowanie szacowanie szkód po polsku

Koło łowieckie zawsze wie lepiej, a rolnikowi pozostaje pokornie słuchać i ewentualnie liczyć na okruchy z pańskiego stołu. Taki obraz relacji między Kołem Łowieckim Leśników „Dzik” z Przemyśla a rolnikiem z Młodowic wyłania się z opowieści naszego Czytelnika i jako żywo przypomina stosunki z czasów Polski feudalnej.

czytaj więcej

Kiedy przysługuje odszkodowanie za szkody w budynkach gospodarczych?

Wichura z gradem i deszczem, która przeszła w ostatnim tygodniu, zniszczyła mi budynek gospodarczy. Czy mogę starać się o odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia budynków?

czytaj więcej

Kiedy upływa termin przedawnień roszczeń ubezpieczeniowych za szkody w uprawach?

Trzy lata temu miałem ubezpieczone uprawy m.in. od deszczu nawalnego. W naszej okolicy przeszły takie deszcze i wyrządziły duże straty. Firma ubezpieczeniowa kazała mi przysłać zdjęcia, ale żaden ich przedstawiciel na miejsce nie przyjechał. Zapewniano mnie cały czas, że odszkodowanie dostanę. Po trzech miesiącach od zgłoszenia szkody, jesienią, dostałem jednak decyzję odmowną. Ubezpieczyciel powołał się na to, że po deszczach utworzyły się zastoiny wodne, a od tego uprawy nie były ubezpieczone. Wyrzuciłem to pismo i niczego nie dochodziłem. Teraz się zastanawiam, czy dobrze zrobiłem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)