Rolnicy skarżą się na działania ubezpieczycieli. Raport rzecznika finansowego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Rolnicy skarżą się na działania ubezpieczycieli. Raport rzecznika finansowego

26.08.2020autor: Magdalena Szymańska

Niemal każdego dnia do rzecznika finansowego trafiają skargi od rolników na działalność ubezpieczycieli. Interwencje najczęściej dotyczą nieprawidłowości w ubezpieczeniach upraw oraz budynków rolnych. Eksperci biura rzecznika finansowego przeanalizowali ponad 2 tys. takich skarg.

Sporo nieprawidłowości przy polisach dotowanych z budżetu państwa

Jak zaznaczają, szczególnie istotne są nieprawidłowości przy ubezpieczaniu upraw, ponieważ są to polisy dotowane z budżetu państwa. Mariusz Golecki, rzecznik finansowy, zwraca uwagę, iż obecne regulacje ustawowe dotyczące ubezpieczeń upraw rolnych dają zbyt dużą swobodę ubezpieczycielom w kształtowaniu warunków umowy ubezpieczenia na niekorzyść rolników.

r e k l a m a

Likwidacja szkód z jak najmniejszą korzyścią dla rolnika

Z kolei likwidacja szkód prowadzona jest tak, by wyłączyć odpowiedzialność lub wypłacić jak najniższe odszkodowanie, a jednocześnie ograniczyć rolnikom skuteczne dochodzenie roszczeń w sądzie. W efekcie polisa, którą kupili, nie stanowi należytego zabezpieczenia ich interesu majątkowego, a jedynie jego namiastkę – podkreśla Golecki.

Franszyza integralna jednym z najczęstszych instrumentów wykorzystywanych przez ubezpieczycieli

Eksperci wskazują, iż jednym z instrumentów, który najczęściej prowadzi do odmowy wypłat i bardzo często pojawia się w skargach od rolników, jest tzw. franszyza integralna. Jest to określona w umowie ubezpieczenia wartość strat w plonach, po przekroczeniu której dopiero firma ubezpieczeniowa wypłaci odszkodowanie. Jeżeli zniszczenia są mniejsze – wypłata nie następuje.

Specjaliści zwracają także uwagę na:

  • błędną metodykę ustalania rozmiaru szkody poprzez nieprawidłowe określenie fazy rozwojowej roślin – prowadzi to do zaniżenia procentowej wartości szkody w uprawach;
  • uwzględnianie w rozliczeniu szkody nieprawidłowej cen – niższej niż rynkowa i wskazana przy zakupie polisy, co wpływa na zaniżenie odszkodowania lub odmowy jego wypłaty
  • nieuzasadnione opóźnianie oględzin zniszczonych upraw, co uniemożliwia prawidłową ocenę powstałych szkód, i w efekcie odmowę wypłaty odszkodowania (szczególnie w szkodach wywołanych przymrozkami); z kolei rolnik powinien jak najszybciej podjąć decyzję o zaoraniu pola i założeniu uprawy zastępczej; jeżeli zrobi to przed przybyciem rzeczoznawcy – szkoda ulegnie zatarciu, a ubezpieczyciel odmówi wypłaty, natomiast powstrzymanie się z pracami pozbawia rolnika plonu z uprawy zastępczej.

Rzecznik finansowy chce uchylenia franszyzny integralnej

Eksperci rzecznika finansowego po analizie spraw dotyczących nieprawidłowości w ubezpieczaniu upraw i zwierząt, a także postulatów samych rolników, proponują uchylenie przepisu zezwalającego towarzystwom na stosowanie franszyzy w tych ubezpieczeniach. Uważają również, że należy rozważyć ustawowe unormowanie procedury likwidacji szkód w uprawach oraz warunków umowy ubezpieczenia, tak aby lepiej zabezpieczyć interes ekonomiczny i prawny rolników.

Sporo zastrzeżeń również w kwestiach ubezpieczeń budynków w gospodarstwie

Drugą grupą ubezpieczeń, do której rolnicy najczęściej zgłaszają wnioski o interwencje rzecznika finansowego, są ubezpieczenia budynków rolnych. Każdy rolnik posiadający gospodarstwo rolne powyżej 1 ha ma obowiązek posiadać aktualne ubezpieczenie budynków w swoim gospodarstwie.

Jeden ubezpieczyciel, różne cenniki i różne wypłaty odszkodowań

Eksperci podkreślają, iż ubezpieczyciele różnie ustalają wysokości odszkodowania – w zależności od tego, czy ma być podjęta odbudowa zniszczonego budynku, czy też nie jest ona przewidziana. W tym drugim przypadku wysokość szkody określana jest na podstawie cenników dowolnie kształtowanych przez ubezpieczycieli, które często zawierają ceny materiałów i usług istotnie odbiegające od najniższych cen rynkowych. Aktualnie obowiązujące przepisy nie precyzują, o jakie cenniki chodzi, z wykorzystaniem jakich danych są one sporządzane czy z jakich źródeł te dane pochodzą. Brak przejrzystości przepisów w tym zakresie często prowadzi do nieprawidłowości i sporów.

Rzecznik finansowy podnosi także kwestię dwukrotnego uwzględniania stopnia zużycia ubezpieczonych budynków: raz przy ustalaniu sumy ubezpieczenia i drugi przy ustalaniu wysokości odszkodowania. W praktyce polega to na tym, że w chwili zakupu polisy ustalana jest suma ubezpieczenia budynku według jego wartości rzeczywistej (z uwzględnieniem stopnia zużycia budynku). Z kolei gdy dochodzi do wypłaty odszkodowania, następuje pomniejszenie jego wysokości o taki sam procent całkowitego zużycia budynku, nie zaś wyłącznie o jego zużycie w okresie od rozpoczęcia odpowiedzialności ubezpieczyciela do daty powstania szkody. W rezultacie, jak podkreśla rzecznik finansowy, wyliczane odszkodowanie jest istotnie zaniżone.

Magdalena Szymańska
Fot. OSP Rychława

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Rolnicy i pszczelarze działają razem dla dobra zapylaczy

Pszczoła miodna to najbardziej znany z gatunków zapylaczy. Z raportu „Sektor pszczelarski w Polsce 2019” wynika, że w Polsce mamy około 1,68 mln rodzin pszczoły miodnej pod opieką 77 tys. pszczelarzy. 

czytaj więcej

Rolnicy spotykają się online na Polach klasy S Syngenty

Spotkań z firmą Syngenta na polach Klasy S nikomu nie trzeba przedstawiać. W tym roku ta cykliczna impreza obchodziła okrągłe 15. urodziny. Z tej okazji, ale i za sprawą koronawirusa,  firma uruchamia specjalny serwis internetowy, dający rolnikom możliwość odwiedzenia  poletek pokazowych bez opuszczania własnego gospodarstwa.

czytaj więcej

Kiedy upływa termin przedawnień roszczeń ubezpieczeniowych za szkody w uprawach?

Trzy lata temu miałem ubezpieczone uprawy m.in. od deszczu nawalnego. W naszej okolicy przeszły takie deszcze i wyrządziły duże straty. Firma ubezpieczeniowa kazała mi przysłać zdjęcia, ale żaden ich przedstawiciel na miejsce nie przyjechał. Zapewniano mnie cały czas, że odszkodowanie dostanę. Po trzech miesiącach od zgłoszenia szkody, jesienią, dostałem jednak decyzję odmowną. Ubezpieczyciel powołał się na to, że po deszczach utworzyły się zastoiny wodne, a od tego uprawy nie były ubezpieczone. Wyrzuciłem to pismo i niczego nie dochodziłem. Teraz się zastanawiam, czy dobrze zrobiłem.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)