Kiedy rolnik, nabywca gruntu, może skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilno-prawnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy rolnik, nabywca gruntu, może skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilno-prawnych?

01.01.2021autor: Michał Czubak

Pod koniec stycznia chcę kupić grunty rolne. Jestem rolnikiem i chciałbym skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilnoprawnych. Jakie muszą być spełnione wymagania, aby skorzystać z pomocy de minimis w rolnictwie? Po zakupie planuję część nabytych gruntów przekazać synowi w dzierżawę, a część swojemu chrześniakowi, synowi kuzyna. Czy jest to możliwe?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne?
  • czy zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie?
  • czy możliwa jest dzierżawa tych gruntów osobie bliskiej?

Kiedy zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne?

Artykuł 9 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych określa, że zwalnia się od podatku sprzedaż własności gruntów stanowiących gospodarstwo rolne w rozumieniu przepisów o podatku rolnym wraz z będącymi ich częścią składową drzewami i innymi roślinami.

Aby to jednak było możliwe, w wyniku dokonania sprzedaży musi zostać utworzone lub powiększone gospodarstwo rolne, a jego powierzchnia po tych czynnościach nie może być mniejsza niż 11 ha i większa niż 300 ha. Ponadto gospodarstwo to musi być prowadzone przez nabywcę przez co najmniej 5 lat od dnia nabycia.

r e k l a m a

Czy zwolnienie to stanowi pomoc de minimis w rolnictwie?

Będzie mógł Pan z niej skorzystać, o ile nie został wykorzystany limit 20 tys. euro przypadający na jedno gospodarstwo rolne w ciągu 3 lat (2019–2021), pod warunkiem, że będzie Pan prowadzić działalność co najmniej 5 lat od nabycia tychże gruntów rolnych. Nie można oddawać gruntów w dzierżawę.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 25 września 2017 r. stwierdził, że „zarówno zbycie części gruntów, jak i zmiana ich przeznaczenia przed upływem 5 lat od dnia ich nabycia spowoduje utratę przedmiotowego zwolnienia w całości (Interpretacja indywidualna 0111-KDIB4.4014.255.2017.1.MD).

Czy możliwa jest dzierżawa tych gruntów osobie bliskiej?

Z kolei jeżeli chodzi o oddanie gruntów w dzierżawę niemającą związku ze zwolnieniem z podatku, może Pan je wydzierżawić synowi, ponieważ jest on Pana osobą bliską. W takiej sytuacji nie musi być zachowany pięcioletni okres posiadania wynikający z art. 2b ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Natomiast w przypadku chęci oddania części nowo nabytych gruntów rolnych w dzierżawę swojemu chrześniakowi, synowi kuzyna, niezbędna będzie na to zgoda KOWR.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ulga inwestycyjna dla rolników – kto i za co można uzyskać ulgę?

Czy ulga inwestycyjna przysługuje rolnikom niezależnie od tego, jaką zajmują się produkcją: roślinną czy zwierzęcą? Gminy często odmiennie interpretują przepisy i w efekcie jeden rolnik otrzymuje ulgę, a drugi nie. Ostatecznie sprawę wyjaśnił rząd – jaka jest interpretacja Ministerstwa Finansów?

czytaj więcej

Czy można kupić ziemię rolną będąc zameldowanym w innej gminie?

Jestem zameldowany na stałe w innej gminie, niż mieszkam i prowadzę gospodarstwo. Chcę kupić ziemię rolną w pobliżu moich pól. Czy będę mógł to zrobić?

czytaj więcej

Ciągnik za 274 tys. zł stoi od 6 lat, a spór między rolnikiem i dealerem trwa

Rolnik z gminy Wilków od 6 lat prowadzi sądowe spory związane z nienależytym wykonaniem napraw gwarancyjnych w jego ciągniku. Efekt jest taki, że orze i sieje starymi traktorami, a nowy stoi i czeka na wyrok.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)