Ulga inwestycyjna dla rolników – kto i za co można uzyskać ulgę?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ulga inwestycyjna dla rolników – kto i za co można uzyskać ulgę?

26.02.2021autor: Kamila Szałaj

Czy ulga inwestycyjna przysługuje rolnikom niezależnie od tego, jaką zajmują się produkcją: roślinną czy zwierzęcą? Gminy często odmiennie interpretują przepisy i w efekcie jeden rolnik otrzymuje ulgę, a drugi nie. Ostatecznie sprawę wyjaśnił rząd – jaka jest interpretacja Ministerstwa Finansów?

W związku z różnym podejściem do udzielania ulgi inwestycyjnej rolnikom przez gminy, samorząd rolniczy wystąpił do resortu finansów z prośbą o jednoznaczną interpretację przepisów.

r e k l a m a

Kiedy i komu rzeczywiście przysługuje ulga inwestycyjna. 

– Niektóre jednostki samorządu terytorialnego maja problemy z jednoznacznym określeniem, czy ulga w podatku przysługuje rolnikom prowadzących jedynie produkcje roślinna, czy tez jest niezbędny wymóg utrzymania zwierząt gospodarskich (...) Tak więc często, budując wiatę czy garaż na maszyny, rolnik z produkcją zwierzęcą otrzyma ulgę inwestycyjną, natomiast rolnik prowadzący wyłącznie produkcję roślinną, po zbudowaniu identycznego budynku, ulgi nie otrzyma – zaznaczył Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych w piśmie do Ministerstwa Finansów.

Za jakie wydatki rolnik ma prawo do ulgi inwestycyjnej?

W odpowiedzi na pismo izb rolniczych Ministerstwo Finansów w odpowiedzi wyjaśnia, że ulga inwestycyjna przysługuje rolnikowi z tytułu wydatków poniesionych na:

  • budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymywania zwierząt gospodarskich,
  • budowę lub modernizację obiektów służących ochronie środowiska;
  • zakup i zainstalowanie: deszczowni, urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstwa w wodę, urządzeń do wykorzystania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód), o ile wydatki te nie zostały sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.

Tak więc katalog tych wydatków jest zamknięty. 

Tylko rolnik prowadzący produkcję zwierzęcą może skorzystać z ulgi modernizację budynków inwentarskich

W dalszej części pismo urzędnicy z resortu finansów wyjaśniają, że ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na budowę lub modernizację budynków inwentarskich dotyczy wyłączenie podatników podatku rolnego zajmujących się produkcją zwierzęcą.
Natomiast pozostałe wydatki inwestycyjne uprawniają podatników podatku rolnego do uzyskania ulgi inwestycyjnej niezależnie od tego czy zajmują się produkcją roślinną czy zwierzęcą.
Jednocześnie ministerstwo wyjaśnia, że wydatki związane z budową (modernizacją) silosów zbożowych, wiat czy garaży nie należą do żadnej z kategorii wydatków wymienionych w ustawie. A zatem na nie rolnik nie będzie mógł otrzymać ulgi.

Resort przypomina jednocześnie, że jeśli podatnik nie zgadza się z wydaną przez wójta decyzją w sprawie ulgi inwestycyjnej, może odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego.

Kamila Szałaj
Fot. Archiwum

autor Kamila Szałaj

Kamila Szałaj

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

redaktor w zespole PWR Online, odpowiedzialna głównie za stronę www.tygodnik-rolniczy.pl

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy rolnik, nabywca gruntu, może skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilno-prawnych?

Pod koniec stycznia chcę kupić grunty rolne. Jestem rolnikiem i chciałbym skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilnoprawnych. Jakie muszą być spełnione wymagania, aby skorzystać z pomocy de minimis w rolnictwie? Po zakupie planuję część nabytych gruntów przekazać synowi w dzierżawę, a część swojemu chrześniakowi, synowi kuzyna. Czy jest to możliwe?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)