Czy można kupić ziemię rolną będąc zameldowanym w innej gminie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można kupić ziemię rolną będąc zameldowanym w innej gminie?

14.01.2021autor: Michał Czubak

Jestem zameldowany na stałe w innej gminie, niż mieszkam i prowadzę gospodarstwo. Chcę kupić ziemię rolną w pobliżu moich pól. Czy będę mógł to zrobić?

Z artykułu dowiesz się

  • kto może nabyć bez problemu działki rolne?
  • kim wg prawa jest rolnik indywidualny?
  • czy są inne możliwości kupna ziemi w innej gminie niż tej, w której się mieszka?



Kto może nabyć bez problemu działki rolne?

Sprawa jest trudna. W świetle przepisów ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego nie może Pan być uznany za rolnika indywidualnego, a tylko taki może nabyć bez problemu działki rolne.

r e k l a m a

Kim wg prawa jest rolnik indywidualny?

Zgodnie z art. 6 wymienionej ustawy, za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego i prowadzącą przez ten czas osobiście to gospodarstwo. Do okresu tego wlicza się czas zamieszkiwania w innej gminie bezpośrednio poprzedzający zmianę miejsca zamieszkania, jeżeli w gminie tej jest albo była położona przynajmniej jedna z działek.

W myśl art. 7 ust. 4 ww. ustawy, dowodem potwierdzającym zamieszkanie jest zaświadczenie o zameldowaniu na pobyt stały. Jak stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z 18 kwietnia 2019 r. (sygn. akt: IV SA/Po 140/19), w razie wystąpienia uzasadnionych wątpliwości co do tego, czy taka tożsamość miejsca zamieszkania i zameldowania rzeczywiście w danym przypadku zachodzi, owo domniemanie może zostać wzruszone za pomocą innych środków dowodowych (tzw. przeciwdowodów).

Czy są inne możliwości kupna ziemi w innej gminie niż tej, w której się mieszka?

Istnieje też możliwość, by właściciel ziemi, którą chce Pan kupić, wystąpił do dyrektora generalnego KOWR o zgodę na jej zbycie Panu. Będzie jednak musiał wykazać, że nie było możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej osobom, które spełniają warunki do uznania za rolnika indywidualnego.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Dzierżawa ziemi rolnej – jakie ceny w województwach?

Jak podaje GUS, średnio o 30 zł/ha zdrożała do 1190 zł w ciągu ubiegłego roku dzierżawa użytków rolnych w Polsce. Rolnicy muszą płacić najwyższe kwoty za dzierżawę w woj. kujawsko-pomorskim i wielkopolskim. A jakie są ceny dzierżawy w każdym województwie?

czytaj więcej

10 roślin doniczkowych, które oczyszczą powietrze w domu

Rośliny doniczkowe, którymi otaczamy się na co dzień mogą stanowić element wystroju domu czy aranżacji ogrodu. Jednak mogą mieć też ogromny wpływ na zdrowie człowieka. A jakie kwiatki oczyszczą powietrze w domu?

czytaj więcej

Kiedy rolnik, nabywca gruntu, może skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilno-prawnych?

Pod koniec stycznia chcę kupić grunty rolne. Jestem rolnikiem i chciałbym skorzystać z ulgi w podatku od czynności cywilnoprawnych. Jakie muszą być spełnione wymagania, aby skorzystać z pomocy de minimis w rolnictwie? Po zakupie planuję część nabytych gruntów przekazać synowi w dzierżawę, a część swojemu chrześniakowi, synowi kuzyna. Czy jest to możliwe?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)