Kiedy należy się ulga inwestycyjna w podatku rolnym?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy należy się ulga inwestycyjna w podatku rolnym?

10.06.2020autor: Michał Czubak

Złożyłem odwołanie do samorządowego kolegium odwoławczego na decyzję wójta w zakresie odmowy przyznania ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym. Jakie są możliwe rozstrzygnięcia? Wykonanie jakich inwestycji w ochronę środowiska uprawnia do ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym?

Z artykułu dowiesz się

  • kto rozpatruje odwołanie od decyzji samorządu?
  • które inwestycje uprawniają do ulgi inwestycyjnej?

Ulga inwestycyjna - procedura odwoławcza od decyzji samorządu

Według art. 138 § 1 Kodeksu postępowania administracyjnego, organ odwoławczy wydaje decyzję, w której utrzymuje w mocy zaskarżoną decyzję lub ją uchyla w całości albo w części i w tym zakresie orzeka co do istoty sprawy. Uchylając decyzję, umarza postępowanie pierwszej instancji w całości albo w części. Postępowanie odwoławcze może być też umorzone.

r e k l a m a
Poza tym organ odwoławczy może uchylić zaskarżoną decyzję w całości i przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia organowi pierwszej instancji. Dzieje się tak, gdy decyzja została wydana z naruszeniem przepisów postępowania, a konieczny do wyjaśnienia zakres sprawy ma istotny wpływ na jej rozstrzygnięcie. Przekazując sprawę, organ powinien wskazać, jakie okoliczności należy wziąć pod uwagę przy ponownym rozpatrzeniu sprawy.

Obiekty na rzecz ochrony środowiska uprawniające do ulgi inwestycyjnej

Jeżeli chodzi o obiekty służące ochronie środowiska, których wykonanie uprawnia do ulgi inwestycyjnej w podatku rolnym, warto odwołać się do jednego z wyroków sądu wojewódzkiego. Wojewódzki Sąd Administracyjny z siedzibą w Gdańsku w wyroku z dnia 9 stycznia 2019 r. (sygn. akt: I SA/Gd 1004/1) orzekł, że do obiektów i urządzeń służących ochronie środowiska należy zaliczyć przykładowo:
  • oczyszczalnie ścieków,
  • filtry kominowe,
  • urządzenia kanalizacyjne,
  • nowoczesne systemy centralnego ogrzewania,
  • urządzenia służące utylizacji odpadów.
Należy jednak przyjąć, że obiekty te spełniają powyższy warunek, gdy bezpośrednio służą ochronie środowiska. Nie chodzi tu bowiem o jakikolwiek luźny czy pośredni związek z ochroną środowiska, pozytywny wpływ na środowisko ani też „nieszkodzenie” środowisku.

prof. UAM dr hab. Aneta Suchoń
fot. Pixabay
autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są stawki VAT w rolnictwie po 1 lipca 2020?

W celu uproszczenia systemu stawek podatku VAT oraz zwiększenia bezpieczeństwa przedsiębiorców w zakresie interpretacji od 1 lipca 2020 r. zmieniono zasady kwalifikacji towarów i usług do podatku VAT.

czytaj więcej

Rolnik stracił 4,5 tys. złotych sprzedając byki. Jak został oszukany?

Rolnik z okolic Ostrołęki doniósł policji, że został oszukany przy sprzedaży bydła. Przez oszustów gospodarz miał stracić 4530 złotych. Jakie rady mają policjanci do oszukanych rolników?

czytaj więcej

Zmiany w dotacjach dla KGW na 2020. Dla kogo 40 mln złotych?

Sejm przyjął zmiany w ustawie o kołach gospodyń wiejskich umożliwił m.in. udzielenie przez ARiMR dotacji do 5 tys. złotych dla ponad 11 tys. kół. Czy o dotacje będą mogły ubiegać się też koła zarejestrowane jako stowarzyszenia lub przy kółkach rolniczych?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)