Jakie są stawki VAT w rolnictwie po 1 lipca 2020?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są stawki VAT w rolnictwie po 1 lipca 2020?

14.07.2020autor: Magdalena Szymańska

W celu uproszczenia systemu stawek podatku VAT oraz zwiększenia bezpieczeństwa przedsiębiorców w zakresie interpretacji od 1 lipca 2020 r. zmieniono zasady kwalifikacji towarów i usług do podatku VAT.

Podatek VAT w rolnictwie

Zrezygnowano z obecnie stosowanych w ustawie o VAT symboli PKWiU z 2008 r. i zastąpiono je odpowiednimi symbolami CN (w przypadku towarów) lub symbolami PKWiU z 2015 r. (w przypadku usług).
r e k l a m a

Podatek VAT w rolnictwie po staremu

Nowa matryca stawek VAT nie zmienia stawek podatku VAT na produkty rolne i na środki produkcji dla rolnictwa – pozostają na poziomie 8%, a na żywność nadal obowiązuje 5-procentowa stawka VAT.

Zakres stosowania obniżonych stawek VAT w wysokości 8% i 5% wynika z treści załączników, odpowiednio: nr 3 i nr 10. do ustawy o podatku od towarów i usług. Od 1 lipca stosowana jest nowa treść tych załączników.

Uproszczenie systemu podatkowego

Zmiany mają na celu uproszczenie systemu stawek VAT w zakresie towarów poprzez przyjęcie jednej, identycznej stawki podatku dla całych – w miarę możliwości i przy racjonalności systemu – działów CN. W związku z tym ograniczona zostanie liczba przypadków, gdy podobne towary (takiej samej kategorii) były czasem opodatkowane według różnych stawek. Ten zabieg wiąże się z koniecznością zmiany stawek VAT dla niektórych towarów.

Zmiany w podatkach, najczęściej w dół, nie w górę

Tutaj najczęściej obowiązuje zasada obniżania stawek podatku („równania w dół”) – w przypadku pieczywa oraz wyrobów ciastkarskich z trzech stawek podatku VAT: 5%, 8% i 23%, zależnych od daty przydatności do spożycia, na stawkę 5%. W drodze wyjątku od tej zasady w niektórych przypadkach stawki VAT ulegną jednak podwyższeniu, np. ze stawki 8% na 23% wzrósł VAT na drewno opałowe.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay
autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kto ma obowiązek usunięcia gałęzi wchodzących na sąsiednią posesję?

Gałęzie mojego drzewa przechodzą na grunt sąsiada. Sąsiad wzywa mnie do ich usunięcia, gdyż przeszkadzają mu w uprawie gruntów rolnych. Wyznaczył termin, po którym zamierza zlecić to odrębnej firmie i obciążyć mnie kosztami. Czy ma do tego prawo?

czytaj więcej

Jakie są stawki KRUS na IV kwartał 2020?

Rada Ubezpieczenia Społecznego Rolników zastanawiała się co wysokości miesięcznej składki na ubezpieczenie zdrowotne, tj. wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie w IV kwartale 2020 r.

czytaj więcej

Rolniku, złóż wniosek o zwrot akcyzy za paliwo rolnicze

Na sierpień przypada drugi termin składania wniosków o zwrot akcyzy zawartej w cenie oleju napędowego. Rolniku, nie przegap tego terminu.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)