Kiedy można rozwiązać umowę dożywocia?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy można rozwiązać umowę dożywocia?

29.12.2020autor: Michał Czubak

Rodzice przekazali gospodarstwo mojemu bratu umową dożywocia. Brat od dłuższego czasu nadużywa alkoholu, nie pomaga w niczym rodzicom, nie dba o dom, który wymaga pilnego remontu. Rodzice nie mają w nim warunków do życia. Obecnie staramy się z siostrą o skierowanie brata na przymusowe leczenie. Czy w czasie, gdy on będzie przebywał na terapii możemy zwrócić się do sądu o wyrażenie zgody na sprzedaż części gospodarstwa, żeby za uzyskane pieniądze kupić mieszkanie w mieście?

Z artykułu dowiesz się

  • czy możliwa jest sprzedaż części gospodarstwa w przypadku umowy dożywocia?
  • kto decyduje o zmianach treści uprawnień umowy dożywocia?
  • jakie są przesłanki do tego, aby zmienić świadczenie na rzecz dożywotnika?

Czy możliwa jest sprzedaż części gospodarstwa w przypadku umowy dożywocia?

Nie ma możliwości sprzedaży gospodarstwa lub jego części, dopóki rodzice nie odzyskają jego własności, co nie będzie łatwe.

r e k l a m a

Kto decyduje o zmianach treści uprawnień umowy dożywocia?

Zgodnie z art. 913 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a zobowiązanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień.

Jakie są przesłanki do tego, aby zmienić świadczenie na rzecz dożywotnika?

Okoliczność niewywiązywania się z obowiązku świadczenia na rzecz dożywotnika nie jest wystarczającą podstawą do zamiany świadczenia w naturze na rentę. Dożywotnikowi przysługuje w takiej sytuacji prawo wytoczenia powództwa o zasądzenie świadczeń.

Paragraf 2 tego przepisu stanowi natomiast, że w wypadkach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeżeli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie. Kodeks nie definiuje jednak pojęcia wypadków wyjątkowych.

Jak wynika z orzecznictwa sądowego, m.in. z wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z 29 listopada 2019 r. (sygn. akt: I ACa 414/19), wypadek wyjątkowy – w rozumieniu art. 913 § 2 k.c. – zachodzi wówczas, gdy zachowanie zobowiązanego wobec dożywotnika jest szczególnie naganne, natomiast przewidziana w art. 913 § 1 k.c. możliwość zamiany świadczeń na rentę nie może przynieść zadowalającego rezultatu. Wskazuje się także, że wypadek ten ma miejsce wówczas, gdy dochodzi do krzywdzenia dożywotnika i złej woli nabywcy nieruchomości.

Nadto akcentuje się, że dla wyjątkowości wypadku, o jakim mowa w omawianym przepisie, konieczne jest istnienie przejawów drastycznego naruszania przez zobowiązanego zasad współżycia społecznego. Należy zatem przyjąć, że o wyjątkowym wypadku, o którym stanowi przepis art. 913 § 2 k.c., może być mowa w sytuacji, w której zachowania zobowiązanego z umowy o dożywocie prowadzą do skutków dotkliwych i ponad miarę. Swą intensywnością wykraczają więc poza granice zwykłej nielojalnej postawy względem dożywotnika.

Czy nadużywanie alkoholu może być przesłanką do rozwiązania umowy dożywocia?

Wydaje się, że w sytuacji Pani rodziców nie jest prawdopodobne, by sąd mógł uznać, że zachodzą przesłanki do rozwiązania umowy. Raczej sąd oceni, że wystarczy zamiana uprawnień objętych umową dożywocia na rentę. Rodzice mogliby sobie wówczas wynająć mieszkanie i zapewnić lepsze warunki mieszkaniowe.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak rozliczyć zasiewy między dzierżawcą a wydzierżawiającym?

Chcę wydzierżawić grunty rolne oraz łąki od miejscowej parafii. Obecnemu dzierżawcy kończy się umowa z dniem 1 stycznia 2021 r. Dzierżawca sprzątnął buraki i szybko obsiał pole pszenicą. Nie kontaktował się z zarządcą gruntu w sprawie przedłużenia dzierżawy. Czy w razie podpisania umowy dzierżawy od 2 stycznia 2021 r. będę mógł użytkować te grunty, mimo że są obsiane? Czy obecny dzierżawca ma prawo żądać ode mnie zapłaty za zasiew pszenicy bądź użytkować te grunty aż do zbioru? Czy ksiądz może zawrzeć nową umowę ze mną, czy musi przedłużyć umowę obecnemu dzierżawcy aż do zbioru? Czy po ewentualnym podpisaniu umowy dzierżawy będę mógł składać wniosek o dopłaty bezpośrednie?

czytaj więcej

OSM Piątnica nie przejmie Bielmleku, ale zakład wydzierżawi inna firma

Spółdzielnię Mleczarską Bielmlek przed upadłością miała uratować OSM Piątnica, która chciała najpierw wydzierżawić zakład, a później nawet go przejąć. Jednak OSM Piątnica wycofała się z tego działania. Czy to koniec SM Bielmlek? Niekoniecznie. Już jest inna firma, która wydzierżawi zakład i skupi mleko do rolników współpracujących z bialską spółdzielnią.

czytaj więcej

Czy KOWR może wystawić dwie faktury za dzierżawę?

Jestem rolnikiem ryczałtowym. Niedawno zawarłem z KOWR umowę dzierżawy gruntów rolnych. Są to grunty niezabudowane za wyjątkiem jednej z działek, na której usytuowane są również budynki gospodarcze wykorzystywane na cele produkcji rolnej. Czy prawidłowe jest wystawianie mi dwóch odrębnych faktur określających czynsz za dzierżawę samych gruntów i gruntów zabudowanych, do których doliczany jest VAT?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)