Kiedy można domagać się wykonania zapisu testamentu i spłaty ziemi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy można domagać się wykonania zapisu testamentu i spłaty ziemi?

25.03.2023autor: Alicja Moroz

Ojciec zapisał w testamencie 15-hektarowe gospodarstwo mojemu najstarszemu bratu i zobowiązał go do wypłacenia mnie i najmłodszej siostrze sum pieniężnych odpowiadających równowartości 2 ha ziemi. Brat przez kilkanaście lat tego nie zrobił, a ja i siostra się nie dopominaliśmy. Teraz brat zmarł. Czy obowiązek spłaty przeszedł na jego dzieci, które po nim dziedziczą?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy roszczenia z tytułu zapisu w testamencie ulegają przedawnieniu?
  • Na kim ciąży obowiązek wykonania zapisu testamentu?

Na kim ciąży obowiązek wykonania zapisu testamentu?

Co do zasady, na spadkobierców obciążonego zapisem przechodzi w wyniku dziedziczenia obowiązek wykonania zapisu. Jeżeli jednak brat przeprowadził postępowanie spadkowe i testament w związku z tym został ogłoszony, roszczenie Pana i siostry o wykonanie zapisu już się przedawniło. Zgodnie z art. 968 §  1 Kodeksu cywilnego, spadkodawca może przez rozrządzenie testamentowe zobowiązać spadkobiercę ustawowego lub testamentowego do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby (zapis zwykły). Jeśli w testamencie nie został okreś­lony termin wykonania zapisu, na podstawie art. 970 k.c. można tego żądać niezwłocznie po ogłoszeniu testamentu.

Skutkiem prawnym ustanowienia zapisu jest powstanie w chwili otwarcia spadku stosunku zobowiązaniowego pomiędzy spadkobiercą i zapisobiercą, który nabywa wierzytelność przeciwko obciążonemu o wykonanie zapisu. Zapisobierca nie jest spadkobiercą, może natomiast żądać wykonania zapisu.

r e k l a m a

Czy roszczenia z tytułu zapisu w testamencie ulegają przedawnieniu?

Roszczenie z tytułu zapisu przedawnia się z upływem lat pięciu od dnia wymagalności zapisu, a więc od chwili kiedy można było żądać spłaty (art. 981 k.c.).

Obowiązek wykonania zapisu zwykłego przechodzi w wyniku dziedziczenia na spadkobierców obciążonego zapisem, który zmarł przed wykonaniem zapisu.

Jeżeli postępowanie spadkowe po Pana ojcu zostało przeprowadzone i upłynęło od tego czasu pięć lat, roszczenie o wykonanie zapisu uległo przedawnieniu. Jeśli jednak do tego nie doszło, konieczne będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego po ojcu, czyli złożenie do sądu wnios­ku o stwierdzenie nabycia spadku, a następnie zwrócenie się z roszczeniem o wykonanie zapisu do spadkobierców brata, który zmarł przed wykonaniem zapisu. Jeśli nie zrobią tego dobrowolnie, trzeba będzie wnieść sprawę do sądu. W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku sąd nie rozstrzyga problemu zapisu, ponieważ roszczenie z tytułu zapisu może być dochodzone jedynie w procesie, w odrębnym postępowaniu.

Jeśli nie było dotychczas przeprowadzone postępowanie spadkowe po bracie, również trzeba będzie to zrobić, żeby uzyskać potwierdzenie, jakie osoby są jego spadkobiercami.

Alicja Moroz
fot. Pexels

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak poprawić opłacalność hodowli bydła mięsnego? Zapisz się na forum o wołowinie

Już za niespełna miesiąc odbędzie się I Wielkopolskie Forum Promocji Wołowiny w Ostrowie koło Powidza. Czego po forum należy się spodziewać? Odpowiadamy.

czytaj więcej

Rekordowy plon buraków z ha, ale niższa polaryzacja. Podsumowanie kampanii cukrowniczej 2022/2023

17 polskich cukrowni podczas kampanii cukrowniczej 2022/2023 wyprodukowało nieco ponad 2 mln ton cukru, co oznacza znaczny spadek w porównaniu do poprzedniego sezonu. Rolnicy uzyskali średnio lepszy plon buraków z 1 ha, ale za to niższa była polaryzacja. To co rzuca się w oczy, to odpływ rolników uprawiających buraki cukrowe.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)