Kiedy dzierżawca może skorzystać z prawa pierwokupu gruntów rolnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Kiedy dzierżawca może skorzystać z prawa pierwokupu gruntów rolnych?

06.07.2022autor: dr Aneta Suchoń

W 2013 roku zawarłem umowę dzierżawy na 10 lat w formie aktu notarialnego. Umowa kończy się w kwietniu 2023 r. W maju przyszłego roku, gdy skończy się dzierżawa, chciałbym sprzedać grunty rolne sąsiadowi. Dzierżawca twierdzi, że przysługuje mu prawo pierwokupu i wystąpi z wnioskiem o zakup tych gruntów na początku 2023 r. Czy muszę sprzedać mu nieruchomości rolne, które ma w dzierżawie?

Komu przysługuje prawo pierwokupu gruntu dzierżawionego?

Przede wszystkim należy podkreślić, że dzierżawca może skorzystać z prawa pierwokupu dopiero wtedy, gdy właściciel będzie chciał sprzedać grunty rolne. W pierwszej kolejności zawierana jest umowa sprzedaży zobowiązująca w formie aktu notarialnego (tzw. warunkowa) i dopiero wtedy notariusz informuje dzierżawcę, że może skorzystać z prawa pierwokupu.

r e k l a m a

Czy byłemu dzierżawcy przysługuje prawo pierwokupu?

Zatem jeżeli planuje Pan zawrzeć umowę sprzedaży nieruchomości rolnych dopiero po zakończeniu umowy dzierżawy, były dzierżawca nie będzie już mógł skorzystać z prawa pierwokupu. Wtedy nie jest on informowany o sprzedaży gruntów rolnych.

dr. hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Przez biurokrację rolnicy nie mogą użytkować państwowych gruntów rolnych

Kończące się długoletnie umowy dzierżawy państwowych gruntów sprawiają, że ziemia wraca do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Cieszy to okolicznych rolników, ponieważ z reguły jest ona następnie oferowana im w formie przetargów ograniczonych. Jest tylko jeden problem. Bywa, że grunty wracają do Zasobu jesienią, a przetarg na ich dzierżawę jest ogłaszany dopiero późną wiosną bądź latem kolejnego roku. Ziemia leży więc odłogiem przez cały sezon. Tak jest na przykład w przypadku gruntów położonych na terenie gminy Pobiedziska w województwie wielkopolskim. Bywa też tak, że przetarg się odbył, ale wydanie ziemi trwa tak długo, że rolnicy nie mogą wykonać już zasiewów, a czynsz płacić muszą. Dlaczego tak jest?

czytaj więcej

Wilki mają prawo po swojej stronie. Rolnik niewiele może

Wilk może wszystko. Rolnik niewiele. Przekonali się o tym na własnej skórze rolnicy z województw lubuskiego i dolnośląskiego.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)