Jakie są zasady dziedziczenia wspólnie z rodziną męża lub żony?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są zasady dziedziczenia wspólnie z rodziną męża lub żony?

13.10.2021autor: Alicja Moroz

Pół roku temu zginął w wypadku samochodowym mój mąż. Nie mieliśmy jeszcze dzieci. Mąż posiadał ziemię zapisaną mu przez jego rodziców przed ślubem. Już jako małżeństwo kupiliśmy jeszcze 5 ha gruntu. Co należy mi się w spadku po mężu? Teść twierdzi, że on i jego drugi syn przejmą większość ziemi. Teściowa zmarła przed wypadkiem męża.

Z artykułu dowiesz się

  • czy rodzina męża również dziedziczy po zmarłym rolniku?
  • kto w jakim stopniu dziedziczy po zmarłym?
  • czy przeprowadzenie działu spadku jest potrzebne?

Czy rodzina męża również dziedziczy po zmarłym rolniku?

Istotnie, w sytuacji gdy nie mieli Państwo dzieci, dziedziczyć będzie Pani wspólnie z rodziną męża. Tak wynika  z art. 932 Kodeksu cywilnego.

Zgodnie z tym przepisem w braku zstępnych (dzieci, wnuków, prawnuków) spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek i rodzice. Udział spadkowy każdego z rodziców, które dziedziczy w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy, wynosi jedną czwartą całości spadku.

Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, tak jak ma to miejsce w tym przypadku, udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych. W sytuacji zatem, gdy teściowa nie żyje, a do spadku jest powołany oprócz teścia jeszcze jedyny brat Pani męża, jemu przypadnie część teściowej.

Gdy którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy), pozostawiając zstępnych, udział spadkowy, który by mu przypadał, należy się jego zstępnym.

W przypadku gdy jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku i brak jest rodzeństwa spadkodawcy lub ich zstępnych, udział spadkowy rodzica dziedziczącego w zbiegu z małżonkiem spadkodawcy wynosi połowę spadku.

r e k l a m a

Kto w jakim stopniu dziedziczy po zmarłym?

Z gruntów, które przepisali przed ślubem Pani mężowi jego rodzice, stanowiących jego majątek osobisty, Pani przypadnie połowa, natomiast teść i brat męża odziedziczą po jednej czwartej. Odmiennie wygląda natomiast sprawa dziedziczenia w odniesieniu do nieruchomości (a także rzeczy ruchomych), które nabyli Państwo po ślubie i które weszły do majątku wspólnego. Połowa tych dóbr należy do Pani, dziedziczeniu podlega zaś druga połowa, stanowiąca własność męża. I znowu Pani należy się z niej połowa, a teściowi i szwagrowi po jednej czwartej. Pani będzie więc miała prawo do trzech czwartych majątku zgromadzonego przez Panią i męża, a rodzina męża – do jednej czwartej.

Czy przeprowadzenie działu spadku jest potrzebne?

Po uzyskaniu postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku lub sporządzenia przez notariusza aktu poświadczenia dziedziczenia konieczne będzie przeprowadzenie działu spadku w celu ustalenia, które przedmioty wchodzące w skład masy spadkowej przypadną Pani, a które – krewnym męża.

Artykuł ukazał się w „Tygodniku Poradniku Rolniczym” nr 41/2021 na str. 14 Jeśli chcesz czytać więcej podobnych artykułów, już dziś wykup dostęp do wszystkich treści na TPR: Zamów prenumeratę.

Alicja Moroz
fot. Unsplash.com

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Makabryczna śmierć młodego rolnika podczas wykopków

Nie żyje młody rolnik. 26-latek został wciągnięty przez wałek łączący ciągnik rolniczy z kombajnem do zbioru ziemniaków. 26-latek nie miał żadnych szans. Do wypadku doszło w woj. świętokrzyskiego. To nie jedyny wypadek w tym województwie w ostatnich dniach.

czytaj więcej

Dlaczego Majątek Ziemski Stary Jaworów wciąż uprawia ziemię, choć dzierżawa wygasła?

W poprzednim numerze „Tygodnika Poradnika Rolniczego” napisaliśmy o spółce Majątek Ziemski Stary Jaworów, której umowa dzierżawy 2,5 tys. ha państwowej ziemi skończyła się w 2014 roku. Mimo tego do dziś spółka nie zwróciła dzierżawionych gruntów do KOWR. W tym numerze publikujemy odpowiedzi Krzysztofa Jachimowskiego, prezesa MZSJ, na pytania przesłane do spółki.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)