Z artykułu dowiesz się
- Czy KOWR z automatu przedłuża umowy dzierżawy?
- Czy zawsze musi być odpowiedź ze strony KOWR?
- Kiedy nie jest potrzebny przetarg na dzierżawę ziemi z zasobów KOWR?
Z artykułu dowiesz się
Artykuł 39 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa wskazuje, że umowę dzierżawy zawiera się po przeprowadzeniu przetargu ofert pisemnych lub publicznego przetargu ustnego. Przetargu nie stosuje się, jeżeli na przykład dotychczasowy dzierżawca złożył Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa oświadczenie o zamiarze dalszego dzierżawienia nieruchomości na nowych warunkach z nim uzgodnionych. Czynsz nie może być jednak niższy niż dotychczasowy. W razie niezłożenia oświadczenia najpóźniej na trzy miesiące przed zakończeniem dzierżawy i nieuzgodnienia nowych warunków dzierżawy w terminie miesiąca od złożenia oświadczenia wydzierżawienie nieruchomości następuje na zasadach przetargu.
Jeśli KOWR w terminie miesiąca od dnia złożenia oświadczenia nie przedstawi dotychczasowemu dzierżawcy nieruchomości stanowiska odnośnie do warunków dalszego dzierżawienia tej nieruchomości, domniemywa się, że wyraził zgodę na dalsze dzierżawienie nieruchomości na dotychczasowych warunkach przez rok.
Warto podkreślić, że w czerwcu ub.r. opublikowano zarządzenie nr 74/2022/Z dyrektora generalnego KOWR zmieniające zarządzenie nr 105/2020/Z w sprawie wykonywania umowy dzierżawy nieruchomości ZWRSP. Wyjaśniono w nim m.in., że umowy dzierżawy, których termin wygaśnięcia jest dłuższy niż 24 miesiące, nie są przedłużane, chyba że z analizy wniosku dzierżawcy wynika, że wcześniejsze przedłużenie umowy jest uzasadnione gospodarczo, na przykład jeśli dzierżawca uczestniczy lub zamierza przystąpić do realizacji programów pomocowych współfinansowanych lub finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wskazano także, że umowa dzierżawy może być przedłużona na okres od 8 do 12 lat (z uwzględnieniem okresu pozostającego do wygaśnięcia umowy). Z zarządzenia ponadto wynika, że KOWR przed przedstawieniem warunków dalszej dzierżawy powinien dokonać analizy pod względem ewentualnego zapotrzebowania na grunty zgłaszanego przez okolicznych rolników oraz aktualnej sytuacji dzierżawcy. Ustalenia te powinny stanowić kryterium ewentualnego wyłączenia z umowy gruntów w chwili wydłużenia okresu dzierżawy. Według zarządzenia możliwe jest także zamieszczenie w umowie takiego zastrzeżenia, które umożliwiłoby wyłączenie w przyszłości gruntów w zależności od zgłaszanego zapotrzebowania.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy