Jak rolnik może przedłużyć umowę dzierżawy gruntów rolnych od KOWR?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak rolnik może przedłużyć umowę dzierżawy gruntów rolnych od KOWR?

28.03.2023autor: dr Aneta Suchoń

Od kilku lat dzierżawię grunty rolne od KOWR. Za kilka miesięcy kończy mi się dzierżawa. Jakie są zasady przedłużenia dzierżawy na kolejny okres?

Z artykułu dowiesz się

  • Czy KOWR z automatu przedłuża umowy dzierżawy?
  • Czy zawsze musi być odpowiedź ze strony KOWR?
  • Kiedy nie jest potrzebny przetarg na dzierżawę ziemi z zasobów KOWR?

Kiedy nie jest potrzebny przetarg na dzierżawę ziemi z zasobów KOWR?

Artykuł 39 ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa wskazuje, że umowę dzierżawy zawiera się po przeprowadzeniu przetargu ofert pisemnych lub publicznego przetargu ustnego. Przetargu nie stosuje się, jeżeli na przykład dotychczasowy dzierżawca złożył Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa oświadczenie o zamiarze dalszego dzierżawienia nieruchomości na nowych warunkach z nim uzgodnionych. Czynsz nie może być jednak niższy niż dotychczasowy. W razie niezłożenia oświadczenia najpóźniej na trzy miesiące przed zakończeniem dzierżawy i nieuzgodnienia nowych warunków dzierżawy w terminie miesiąca od złożenia oświadczenia wydzierżawienie nieruchomości następuje na zasadach przetargu.

r e k l a m a

Czy zawsze musi być odpowiedź ze strony KOWR?

Jeśli KOWR w terminie miesiąca od dnia złożenia oświadczenia nie przedstawi dotychczasowemu dzierżawcy nieruchomości stanowiska odnośnie do warunków dalszego dzierżawienia tej nieruchomości, domniemywa się, że wyraził zgodę na dalsze dzierżawienie nieruchomości na dotychczasowych warunkach przez rok.

Czy KOWR z automatu przedłuża umowy dzierżawy?

Warto podkreślić, że w czerwcu ub.r. opublikowano zarządzenie nr 74/2022/Z dyrektora generalnego KOWR zmieniające zarządzenie nr 105/2020/Z w sprawie wykonywania umowy dzierżawy nieruchomości ZWRSP. Wyjaśniono w nim m.in., że umowy dzierżawy, których termin wygaśnięcia jest dłuższy niż 24 miesiące, nie są przedłużane, chyba że z analizy wniosku dzierżawcy wynika, że wcześniejsze przedłużenie umowy jest uzasadnione gospodarczo, na przykład jeśli dzierżawca uczestniczy lub zamierza przystąpić do realizacji programów pomocowych współfinansowanych lub finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich. Wskazano także, że umowa dzierżawy może być przedłużona na okres od 8 do 12 lat (z uwzględnieniem okresu pozostającego do wygaśnięcia umowy). Z zarządzenia ponadto wynika, że KOWR przed przedstawieniem warunków dalszej dzierżawy powinien dokonać analizy pod względem ewentualnego zapotrzebowania na grunty zgłaszanego przez okolicznych rolników oraz aktualnej sytuacji dzierżawcy. Ustalenia te powinny stanowić kryterium ewentualnego wyłączenia z umowy gruntów w chwili wydłużenia okresu dzierżawy. Według zarządzenia możliwe jest także zamieszczenie w umowie takiego zastrzeżenia, które umożliwiłoby wyłączenie w przyszłości gruntów w zależności od zgłaszanego zapotrzebowania.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ile pieniędzy i ziemi oddał KOWR w zamian za udziały w spółkach?

Parki przemysłowe, rynki hurtowe oraz terminale przeładunkowe. Tym zajmują się spółki celowe Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. W ostatnio powołanej do życia firmie KOWR wykupił udziały za... 200 mln złotych. 

czytaj więcej
Zarządzanie

Sporna dzierżawa ziemi z KOWR. Młody rolnik może stracić dotacje!

Według KOWR zobowiązania rolnika wobec PROW nie są czynnikiem decydującym o pierwszeństwie przy przedłużaniu umowy dzierżawy. Teraz młody rolnik może stracić dofinansowanie unijne, jeśli zmniejszy gospodarstwo o dzierżawioną ziemię.

czytaj więcej

Rada społeczna doradzi KOWR w sprawie dzierżawy gruntów. Kto w niej zasiada?

W najbliższych latach ze względy na tzw. wyłączenia 30% powierzchni użytków rolnych będących przedmiotem dzierżawy do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa powróci niemal 100 tys. ha. Z tego powodu ma wzrosnąć rola rady społecznej ds. gospodarowania gruntami rolnymi przy Dyrektorze Generalnym KOWR. A rada właśnie ma nowy skład i nowego przewodniczącego. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)