Jak określić dokładnie termin wypowiedzenia dzierżawy ziemi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jak określić dokładnie termin wypowiedzenia dzierżawy ziemi?

16.07.2021autor: dr Aneta Suchoń

Dzierżawimy z mężem ziemię od sąsiada. Jest to umowa ustna, ale dzierżawa trwała około 5 lat, na co mam świadków. W kwietniu tego roku otrzymaliśmy wypowiedzenie dzierżawy z roczną datą. W rozmowach z innymi rolnikami dowiedziałam się, że możemy uprawiać tę ziemię nawet do września przyszłego roku. Czy faktycznie istnieje taka możliwość? Co dzieje się w przypadku, gdy osoba, od której dzierżawimy ziemię, bez wypowiedzenia umowy sprzedaje komuś innemu ten grunt? Ponieśliśmy koszty nawożenia. Kto powinien nam to zrekompensować? Czy jest jakiś czas na dochodzenie swoich praw i od kogo?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy upływa termin wypowiedzenia dzierżawy?
  • wypowiedzenie dzierżawy przy umowie na czas nieokreślony - jak wygląda?
  • kiedy rozpoczyna się rok dzierżawny?
  • co ze sprzedażą wydzierżawionego gruntu?

Kiedy upływa termin wypowiedzenia dzierżawy?

To, kiedy upływa termin wypowiedzenia, zależy od tego, jak Państwo i wydzierżawiający określili początek i koniec roku dzierżawnego.

Zgodnie z art. 694 Kodeksu cywilnego, do dzierżawy stosuje się odpowiednio przepisy o najmie, natomiast na podstawie art. 673 § 1 k.c., jeżeli czas trwania najmu nie jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem z zachowaniem terminów umownych, a w ich braku z zachowaniem terminów ustawowych. W myśl natomiast art. 673 § 3 k.c., jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem tylko w wypadkach określonych w umowie.

r e k l a m a

Wypowiedzenie dzierżawy przy umowie na czas nieokreślony - jak wygląda?

Z opisu sytuacji wynika, że umowa została zawarta na czas nieoznaczony, a zatem zastosowanie będzie miał art. 704 k.c., stanowiący, że dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na rok naprzód na koniec roku dzierżawnego.

Można przyjąć, że rok dzierżawny pokrywa się z rokiem kalendarzowym. Wówczas termin wypowiedzenia dokonanego w kwietniu br. upłynie dopiero z końcem następnego roku. Można również liczyć rok dzierżawny od dnia zawarcia umowy albo od dnia wydania nieruchomości. W takim przypadku jeśli umowa została zawarta np. 1 maja, roczny termin wypowiedzenia zaczął biec od 1 maja br. i upłynie z końcem kwietnia przyszłego roku.

Kiedy rozpoczyna się rok dzierżawny?

Sposób określenia roku dzierżawnego może także wynikać z powszechnie przyjętych zwyczajów. W odniesieniu do gruntów rolnych rok dzierżawny rozpoczyna się 1 września roku kalendarzowego. W przypadku pastwisk i łąk – 1 maja, a kończy z nastaniem przymrozków lub opadów śniegu, kiedy wypas jest obiektywnie niewskazany dla zdrowia zwierząt. Zwyczaj może stanowić, że rok dzierżawny zaczyna się z chwilą rozpoczęcia czerpania jakichś pożytków, a kończy wraz z zebraniem płodów. Jeśli zatem w tym przypadku rok dzierżawny zaczął się 1 września, to istotnie mają Państwo prawo korzystać z dzierżawionej ziemi do końca sierpnia 2022 r.

Co ze sprzedażą wydzierżawionego gruntu?

Jeśli chodzi o możliwość sprzedaży wydzierżawionego gruntu, właściciel może to zrobić bez powiadamiania dzierżawcy, jeżeli temu ostatniemu nie przysługuje prawo pierwokupu. Prawo to przysługiwałoby Państwu tylko wtedy, gdyby umowa była zawarta na piśmie, miała datę pewną i była wykonywana od co najmniej 3 lat.

Artykuł 678 § 1 k.c., mający również zastosowanie do umów dzierżawy, przewiduje, że w razie zbycia rzeczy najętej w czasie trwania najmu nabywca wstępuje w stosunek najmu na miejsce zbywcy. Może jednak wypowiedzieć najem z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia. Nie jest to możliwe, jeżeli umowa najmu była zawarta na czas oznaczony z zachowaniem formy pisemnej i z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana.

Co do zwrotu nakładów w postaci nawożenia, to możliwość domagania się ich zwrotu nie jest oczywista. Stosownie do art. 696 k.c., dzierżawca powinien wykonywać swoje prawo zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki. W odniesieniu do nieruchomości rolnych wymagania te będą polegały na prawidłowym obsianiu gruntów i zbieraniu plonów, ale także na stosowaniu niezbędnych nawozów i środków ochrony roślin.

Wiele zależy od tego, czy objęty w posiadanie grunt rolny był obsiany zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki. Jeśli nie, a Państwo zwrócą grunt z zasiewami, będą Państwo mogli rozliczyć poniesione nakłady. Nakładami są wydatki na zakup ziarna siewnego albo innych nasion, koszty obsiania gruntu (koszty paliwa, robocizny), a także wydatki na zakup nawozów oraz środków ochrony roślin, jeśli ich poniesienie było konieczne.

Podstawę prawną domagania się w takiej sytuacji zwrotu nakładów daje art. 706 k.c. Roszczenie to powinno być skierowane do nowego właściciela gruntu, ponieważ to on w takiej sytuacji odnosi nieuzasadnioną
korzyść.

Alicja Moroz
fot. Unsplash.com

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy zmienią się zasady organizowania przetargów na dzierżawę gruntów rolnych dla młodych rolników?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało KRIR ws. kwietniowego wniosku o zmianę zasad przetargów ograniczonych na dzierżawę gruntów rolnych organizowanych przez KOWR dla młodych rolników. Jaka jest odpowiedź Ministerstwa w tej sprawie?

czytaj więcej
Umowy

Umowa kontraktacji lepsza od umowy sprzedaży

Co lepsze? Umowa sprzedaży czy umowa kontraktacji? Jak korzystniej zabezpieczyć swe interesy? Nowy sezon za pasem – przeczytaj poradę od Agrarlex!

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)