Aktualności - portal agrarlex.pl}
r e k l a m a
Partnerzy portalu
WAŻNE
Muszki owocowe w sadachJakie znaczenie gospodarcze dla sadownictwa mają muszki owocowe, zwłaszcza Drosophila suzukii. Jakie są możliwości ich zwalczania?

Aktualności

Rozwiązanie umowy dzierżawy

Czterech spadkobierców z prawem do wydzierżawionego gruntu

Dzierżawiłem przez lata grunt rolny od osoby, która zmarła, a w jej miejsce wstąpiło czterech spadkobierców. Umowa dzierżawy z czasem wygasła, więc zwróciłem się do spadkobierców z propozycją zawarcia nowej, na co dwóch właścicieli odpowiedziało twierdząco, zaś pozostali nie wyrazili zgody. Czy w tej sytuacji można zawrzeć umowę dzierżawy? Pytanie w Agrarlex od rolnika z Wielkopolski.

czytaj więcej
Umowa dzierżawy

Zasiedzenie gruntu: czy można sąsiada usunąć siłą?

Jakie kroki podjąć, gdy na skutek sporu granicznego okaże się, że przebieg granicy naszej działki jest inny niż w rzeczywistości? Co, gdy część działki zajmowana jest przez sąsiada? Czy można siłą odebrać grunt? Co ze znajdującymi się tam uprawami sąsiada? Oto porada w Agrarlex.

czytaj więcej

Jak rozliczyć zasiewy między dzierżawcą a wydzierżawiającym?

Chcę wydzierżawić grunty rolne oraz łąki od miejscowej parafii. Obecnemu dzierżawcy kończy się umowa z dniem 1 stycznia 2021 r. Dzierżawca sprzątnął buraki i szybko obsiał pole pszenicą. Nie kontaktował się z zarządcą gruntu w sprawie przedłużenia dzierżawy. Czy w razie podpisania umowy dzierżawy od 2 stycznia 2021 r. będę mógł użytkować te grunty, mimo że są obsiane? Czy obecny dzierżawca ma prawo żądać ode mnie zapłaty za zasiew pszenicy bądź użytkować te grunty aż do zbioru? Czy ksiądz może zawrzeć nową umowę ze mną, czy musi przedłużyć umowę obecnemu dzierżawcy aż do zbioru? Czy po ewentualnym podpisaniu umowy dzierżawy będę mógł składać wniosek o dopłaty bezpośrednie?

czytaj więcej
Umowa dzierżawy

Skrócenie umowy dzierżawy

Rolnik na dzierżawionej ziemi chce prowadzić uprawy, ale właściciel już oferuje sprzedaż działek. Ma nawet warunki zabudowy. Rolnik obawia się, że w konsekwencji tego straci możliwość dzierżawienia, pomimo że ma umowę z właścicielem ważną przez lata.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. na podstawie art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych zastrzega, że dalsze rozpowszechnianie artykułów zamieszczonych na portalu www.agrarlex.pl jest zabronione.