Fotowoltaika na gruntach dzierżawionych od KOWR. Co z ulgą inwestycyjną?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Fotowoltaika na gruntach dzierżawionych od KOWR. Co z ulgą inwestycyjną?

20.03.2023autor: dr Aneta Suchoń

Jestem dzierżawcą gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Czy w przypadku założenia fotowoltaiki na budynku gospodarczym i domu mogę skorzystać z ulgi inwestycyjnej? Czy muszę mieć zgodę KOWR i co z rozliczeniem po zakończeniu dzierżawy?

Z artykułu dowiesz się

  • komu przysługuje ulga inwestycyjna? Dzierżawcy czy wydzierżawiającemu?
  • komu przysługuje ulga inwestycyjna w podatku rolnym?

Kto jest płatnikiem podatku rolnego?

Według art. 3 ustawy o podatku rolnym, płatnikiem podatku rolnego są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki niemające osobowości prawnej będące np. posiadaczami gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie: wynika z umowy zawartej z właścicielem, z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego.

r e k l a m a

Komu przysługuje ulga inwestycyjna w podatku rolnym?

Natomiast według art. 13 wyżej wymienionej ustawy, podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na zakup i zainstalowanie urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód). Wydatki te nie mogły jednak być sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.

Zatem w przypadku inwestycji w fotowoltaikę i spełnieniu wymagań określonych w tym przepisie może Pan skorzystać z ulgi inwestycyjnej, będąc dzierżawcą gruntów z Zasobu WRSP. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach wynikających z Kodeksu cywilnego. Według art. 696 k.c., dzierżawca powinien wykonywać swoje prawo zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki i nie może zmieniać przeznaczenia przedmiotu dzierżawy bez zgody wydzierżawiającego. Natomiast według art. 676 w zw. z art. 694 k.c., jeżeli dzierżawca ulepszył rzecz dzierżawioną, wydzierżawiający, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.

Poza tym musi Pan dokładnie zapoznać się z umową dzierżawy i jej postanowieniami. Zatem przed założeniem fotowoltaiki na budynkach zlokalizowanych na gruntach rolnych wchodzących w skład Zasobu WRSP zasadne jest dokonanie uzgodnień z KOWR.

Sąd Najwyższy w wyroku z 23 marca 2017 r. (sygn. akt: V CSK 465/16) orzekł, że w świetle art. 676 k.c. roszczenie dzierżawcy o zwrot wartości ulepszeń (tzw. nakładów ulepszających) powstaje dopiero po pojawieniu się dwóch zdarzeń:

  • zwrotu przedmiotu dzierżawy (nieruchomości),
  • wykonaniu przez wydzierżawiającego prawa wyboru okreś­lonego w tym przepisie (zatrzymanie ulepszeń za zapłatę ich wartości albo przywrócenie stanu poprzedniego przedmiotu dzierżawy).

Zdaniem SN, wspomniane prawo wyboru można określić jako uprawnienie kształtujące przysługujące wydzierżawiającemu, które powinno być wykonane wobec byłego dzierżawcy. Nie wymaga ono żadnej formy i może być dokonane w każdy sposób (art. 60 k.c.).

Komu przysługuje ulga inwestycyjna? Dzierżawcy czy wydzierżawiającemu?

Zatem roszczenie dzierżawcy o zwrot wartości nakładów ulepszających staje się wymagalne po zwrocie przedmiotu dzierżawy wydzierżawiającemu i po wykonaniu przez niego prawa wyboru określonego w art. 676 w związku z art. 694 k.c. Roszczenie to, zgodnie z art. 677 k.c. w związku z art. 694 k.c., przedawnia się w rok od zwrotu rzeczy. Użyte w tym przepisie słowo „zwrot” determinuje fizyczne wydanie rzeczy. Według SN, czym innym jest „zwrot” w sprawie przedmiotu dzierżawy, a czym innym data zakończenia stosunku dzierżawy.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy ziemia po Top Farms trafi do rolników? Co z 200 pracownikami kombinatu?

23 marca 2023 r. w Kietrzu odbyło się spotkanie ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka i rolników z Opolszczyzny w sprawie zagospodarowania ziemi po firmie Top Farms, która nie wywiązała się z obowiązku wyłączenia 30% gruntów od KOWR. 

czytaj więcej

Rolnicy "gorąco" przywitali ministra Kowalczyka na Agrotech. "Spie... dziadu" [FOTO, WIDEO]

Rolnicy ze Stowarzyszenia „Oszukana wieś” zablokowali wejście na targi AgroTech ministrowi Kowalczykowi. Doszło do przepychanek, a wicepremier musiał się ewakuować. - Chcieliśmy pokazać swoje niezadowolenie, bo nasze zboże jest niesprzedawalne – tłumaczą swój protest rolnicy.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Wydłużono nabór wniosków na dofinansowanie do fotowoltaiki, pomp ciepła i nawadniania!

  ARiMR poinformowała o wydłużeniu terminu składania wniosków w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020. Rolnicy mają jeszcze dwa tygodnie na złożenie dokumentów! Zobacz szczegóły, czy możesz ubiegać się o wsparcie!

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)