Z artykułu dowiesz się
- komu przysługuje ulga inwestycyjna? Dzierżawcy czy wydzierżawiającemu?
- komu przysługuje ulga inwestycyjna w podatku rolnym?
Z artykułu dowiesz się
Według art. 3 ustawy o podatku rolnym, płatnikiem podatku rolnego są osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne, w tym spółki niemające osobowości prawnej będące np. posiadaczami gruntów stanowiących własność Skarbu Państwa lub jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli posiadanie: wynika z umowy zawartej z właścicielem, z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa lub z innego tytułu prawnego.
Natomiast według art. 13 wyżej wymienionej ustawy, podatnikom podatku rolnego przysługuje ulga inwestycyjna z tytułu wydatków poniesionych na zakup i zainstalowanie urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii (wiatru, biogazu, słońca, spadku wód). Wydatki te nie mogły jednak być sfinansowane w całości lub w części z udziałem środków publicznych.
Zatem w przypadku inwestycji w fotowoltaikę i spełnieniu wymagań określonych w tym przepisie może Pan skorzystać z ulgi inwestycyjnej, będąc dzierżawcą gruntów z Zasobu WRSP. Należy jednak pamiętać o kilku zasadach wynikających z Kodeksu cywilnego. Według art. 696 k.c., dzierżawca powinien wykonywać swoje prawo zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki i nie może zmieniać przeznaczenia przedmiotu dzierżawy bez zgody wydzierżawiającego. Natomiast według art. 676 w zw. z art. 694 k.c., jeżeli dzierżawca ulepszył rzecz dzierżawioną, wydzierżawiający, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego.
Poza tym musi Pan dokładnie zapoznać się z umową dzierżawy i jej postanowieniami. Zatem przed założeniem fotowoltaiki na budynkach zlokalizowanych na gruntach rolnych wchodzących w skład Zasobu WRSP zasadne jest dokonanie uzgodnień z KOWR.
Sąd Najwyższy w wyroku z 23 marca 2017 r. (sygn. akt: V CSK 465/16) orzekł, że w świetle art. 676 k.c. roszczenie dzierżawcy o zwrot wartości ulepszeń (tzw. nakładów ulepszających) powstaje dopiero po pojawieniu się dwóch zdarzeń:
Zdaniem SN, wspomniane prawo wyboru można określić jako uprawnienie kształtujące przysługujące wydzierżawiającemu, które powinno być wykonane wobec byłego dzierżawcy. Nie wymaga ono żadnej formy i może być dokonane w każdy sposób (art. 60 k.c.).
Zatem roszczenie dzierżawcy o zwrot wartości nakładów ulepszających staje się wymagalne po zwrocie przedmiotu dzierżawy wydzierżawiającemu i po wykonaniu przez niego prawa wyboru określonego w art. 676 w związku z art. 694 k.c. Roszczenie to, zgodnie z art. 677 k.c. w związku z art. 694 k.c., przedawnia się w rok od zwrotu rzeczy. Użyte w tym przepisie słowo „zwrot” determinuje fizyczne wydanie rzeczy. Według SN, czym innym jest „zwrot” w sprawie przedmiotu dzierżawy, a czym innym data zakończenia stosunku dzierżawy.
dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. arch. red.
dr Aneta Suchoń
Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.
Najważniejsze tematy