Czy ziemia po Top Farms trafi do rolników? Co z 200 pracownikami kombinatu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy ziemia po Top Farms trafi do rolników? Co z 200 pracownikami kombinatu?

24.03.2023autor: Justyna Czupryniak

23 marca 2023 r. w Kietrzu odbyło się spotkanie ministra rolnictwa Henryka Kowalczyka i rolników z Opolszczyzny w sprawie zagospodarowania ziemi po firmie Top Farms, która nie wywiązała się z obowiązku wyłączenia 30% gruntów od KOWR. 

Co dalej z gruntami po Top Farms? 

Po tym, jak firma Top Farms nie wywiązała się z obowiązku wyłączenia 30% gruntów dzierżawionych od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, utraciła możliwość przedłużenia umowy i dalszego uprawiania ziem, które teraz znów stały się własnością Skarbu Państwa. W związku z tym minister rolnictwa Henryk Kowalczyk spotkał się z rolnikami, przedstawicielami administracji rządowej i agencji rolnych, by ustalić kwestię zagospodarowania utraconych przez Top Farms gruntów.  

Z ustaleń, do których doszło pomiędzy ministrem Kowalczykiem a rolnikami wynika, że jeszcze w 2023 r. 5 tys. ha dzierżawionych przez Top Farms w Głubczycach trafi do rolników indywidualnych.  

r e k l a m a

Jaka jest sytuacja w Top Farms? 

Obecnie w firmie Top Farms jest zatrudnionych 200 osób, które są zaniepokojone swoją przyszłością po zmianach, jakie mają nastąpić. W przedsiębiorstwie jest uprawianych 10 tys. ha ziemi i hodowanych 2 tys. krów. Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę na fakt, że Top Farms musi zebrać tegoroczny plon, by umożliwić nowym nabywcom zasiewy. 

– Rozmawialiśmy o warunkach zagospodarowania gruntów. Musimy mieć na uwadze również to, aby możliwe było zebranie plonów przez dotychczasowych dzierżawców i aby nowi dzierżawcy mogli już dokonać następnych siewów – zaznaczył wicepremier Henryk Kowalczyk.  

Kiedy kolejne spotkanie rolników w sprawie gruntów Top Farms? 

Jak poinformował minister Henryk Kowalczyk, 29 marca rolnicy spotkają się z przedstawicielami KOWR-u, by ustalić, które działki zostaną udostępnione im pod dzierżawę. Grunty, które trafiły do pod własność państwa od firmy Top Farms, będą podzielone między KOWR i rolników po połowie. 

Przeczytaj również:
Ile hektarów dzierżawionych przez Top Farms Głubczyce wróci do rolników?

oprac. Justyna Czupryniak  

źródło. gov.pl 
fot. gov.pl

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Fotowoltaika na gruntach dzierżawionych od KOWR. Co z ulgą inwestycyjną?

Jestem dzierżawcą gruntów z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Czy w przypadku założenia fotowoltaiki na budynku gospodarczym i domu mogę skorzystać z ulgi inwestycyjnej? Czy muszę mieć zgodę KOWR i co z rozliczeniem po zakończeniu dzierżawy?

czytaj więcej

KOWR uzyska 90 tys. ha. Gdzie i ile gruntów rolnych trafi do rolników?

W ciągu najbliższych trzech lat do Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa ma wrócić niemal 90 tys. ha gruntów rolnych z tzw. wyłączeń. Takie grunty położone są w 10 województwach. Gdzie i ile ziemi KOWR będzie mógł przekazać rolnikom? Ile państwowych gruntów jest użytkowanych bezprawnie?

czytaj więcej

Rada społeczna doradzi KOWR w sprawie dzierżawy gruntów. Kto w niej zasiada?

W najbliższych latach ze względy na tzw. wyłączenia 30% powierzchni użytków rolnych będących przedmiotem dzierżawy do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa powróci niemal 100 tys. ha. Z tego powodu ma wzrosnąć rola rady społecznej ds. gospodarowania gruntami rolnymi przy Dyrektorze Generalnym KOWR. A rada właśnie ma nowy skład i nowego przewodniczącego. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)