Eksport polskiej żywności to ponad 37 mld euro. Komu sprzedajemy produkty rolno-spożywcze?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Eksport polskiej żywności to ponad 37 mld euro. Komu sprzedajemy produkty rolno-spożywcze?

04.03.2022autor: Magdalena Szymańska

W 2021 r. wyjechało z Polski towarów rolno-spożywczych za 37,4 mld euro. To wynik o 9% wyższy niż w 2020 r. Około 73% wpływów z tego eksportu wygenerowała sprzedaż do krajów Unii Europejskiej, gdzie sprzedano towary o wartości 27,1 mld euro, co oznacza wzrost o 11% w odniesieniu do 2020 r.

Gdzie najwięcej eksportowaliśmy?

Największe korzyści finansowe przyniósł eksport do Niemiec (9,4 mld euro), Niderlandów (2,2 mld euro), Francji (2,1 mld euro), Włoch (1,9 mld euro) i Czech (1,6 mld euro). Do krajów trzecich wyeksportowano żywność wartą 10,3 mld euro, z czego najwięcej do Wielkiej Brytanii, na Ukrainę, do Rosji, USA, Arabii Saudyjskiej oraz Algierii.

r e k l a m a

Co najwięcej eksportowaliśmy?

W strukturze towarowej eksportu dominowało mięso i produkty mięsne, głównie mięso drobiowe, przetwory mięsne, mięso wołowe i wieprzowe. Na drugim miejscu znalazły się ziarno zbóż i przetwory, tytoń i wyroby tytoniowe, cukier i wyroby cukiernicze oraz ryby i przetwory rybne. Wpływy z eksportu produktów mlecznych w stosunku do 2020 r. wzrosły o 13% do 6 mld euro.

Konkurencyjność cenową polskich produktów rolno-spożywczych wspierał korzystny dla eksporterów kurs złotego względem euro.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Wojna w Ukrainie a rolnictwo

Asia z “Rolnik szuka żony” chce pomóc uchodźcom z Ukrainy

Cała Polska zaangażowała się w pomoc uchodźcom z Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Polacy udostępniają swoje mieszkania, przygotowują paczki z pomocą i wspierają Ukraińców datkami. W akcję pomocową zaangażowała się także Joanna, narzeczona Kamila z 8. edycji programu “Rolnik szuka żony”. Co chce zrobić?

czytaj więcej

Austria i Estonia z największym udziałem upraw ekologicznych. A jak wypada Polska?

W Europie z roku na rok coraz bardziej popularna staje się ekologiczna produkcja rolna. Unia Europejska dąży do tego, by do 2030 roku 25% upraw na terenie wspólnoty stanowiły uprawy ekologiczne. Na terenie niektórych krajów taki procent został już osiągnięty lub niewiele do tego brakuje. Jak na tym tle wygląda sytuacja w Polsce?

czytaj więcej
Kukurydza

Ukraina jako kluczowy eksporter kukurydzy w sezonie 2021/2022

Światowa produkcja zbóż, czyli pszenicy, jęczmienia i kukurydzy, w tym sezonie prognozowana jest na ponad 2,1 mln ton. Kukurydza w strukturze produkcji zbóż zajmuje 57%, czyli 1,2 mld ton – poinformował szef działu projektów biznesowych APK-Inform Andriy Kupchenko podczas seminarium internetowego SEED FORUM-2022.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)