Austria i Estonia z największym udziałem upraw ekologicznych. A jak wypada Polska?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Austria i Estonia z największym udziałem upraw ekologicznych. A jak wypada Polska?

05.03.2022autor: Zuzanna Ćwiklińska

W Europie z roku na rok coraz bardziej popularna staje się ekologiczna produkcja rolna. Unia Europejska dąży do tego, by do 2030 roku 25% upraw na terenie wspólnoty stanowiły uprawy ekologiczne. Na terenie niektórych krajów taki procent został już osiągnięty lub niewiele do tego brakuje. Jak na tym tle wygląda sytuacja w Polsce?

Gdzie jest najwięcej gospodarstw ekologicznych?

Fascynacja żywnością wyprodukowaną w warunkach przemysłowych już minęła. Współczesny konsument coraz chętniej sięga po produkty, które powstały jak najbardziej naturalnie i ekologicznie. Odpowiedzią na ten trend są gospodarstwa ekologiczne, których liczba rośnie z roku na rok. W 2020 roku powierzchnia upraw ekologicznych w Europie stanowiła 9,1% całkowitej powierzchni użytków rolnych. 

Z badań Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostatu) wynika, że krajem, w którym funkcjonuje najwięcej gospodarstw z uprawami ekologicznymi, jest Austria. Odsetek takich gospodarstw wynosi tam 25%. Na drugim miejscu ulokowała się Estonia – 22%, a na trzecim Szwecja – 20%. Wynik powyżej 10% osiągnęły także: 

  • Włochy - 16% 
  • Czechy – 15%
  • Łotwa - 14%
  • Finlandia – 13%
  • Słowacja - 12% 
  • Dania – 12%
  • Słowenia - 11% 
r e k l a m a

Polska nie goni liderów uprawy ekologicznej

Jak podaje Eurostat, udział użytków rolnych wykorzystywanych pod rolnictwo ekologiczne wzrósł w latach 2012-2020 we wszystkich państwach członkowskich UE z wyjątkiem Polski. Polska co prawda nie zamyka stawki – gorsze wyniki osiągnęły Malta, Irlandia, Bułgaria i Rumunia – ale wynik poniżej 5% jest stosunkowo niski. 

W połowie ubiegłego roku Świętokrzyski Ośrodek Doradztwa Rolniczego informował, że w 2020 r. w Polsce funkcjonowały 20 274 gospodarstwa ekologiczne. Nie zaobserwowano jednak stałego trendu: w stosunku do 2018 roku było ich o 3,4% mniej, ale za to wobec liczby gospodarstw ekologicznych z 2019 roku odnotowano wzrost o 100 (0,6%)

ŚODR raportował, że zmiany na rynku doprowadzają do koncentracji produkcji i likwidacji mniejszych gospodarstw. 

Gdzie w Polsce jest najwięcej ekologicznych upraw? 

Według danych ŚODR, w 2020 roku w Polsce najwięcej gospodarstw ekologicznych funkcjonowało w województwach:

  • warmińsko-mazurskim (3241);
  • podlaskim (2906);
  • mazowieckim (2179);
  • zachodniopomorskim (2149). 

Najmniej, bo tylko 62 takie gospodarstwa, znajduje się w województwie opolskim. Te są jednak największe: w 2020 r. ekologiczne uprawy w opolskim liczyły średnio 53,6 ha. Średnia powierzchnia ekologicznej produkcji rolnej w Polsce w tym samym roku wyniosła 27,41 ha.

Źródło danych: Eurostat, ŚODR 

Z.Ć. 

Fot. Pixabay 

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Agrochem Puławy z nowym cennikiem. O ile wzrosły ceny nawozów?

Ceny nawozów znów idą w górę. Agrochem Puławy, dystrybutor Grupy Azoty, opublikował nowy cennik. O ile wzrosły stawki?

czytaj więcej
Wojna Rosja - Ukraina a rolnictwo

Ukraińscy rolnicy apelują o bojkot rosyjskiego rolnictwa

Ukraina apeluje o bojkot rosyjskiego rolnictwa i wstrzymanie dostaw wszelkich surowców, maszyn rolniczych, nawozów i środków ochrony roślin. Wobec bezprecedensowej we współczesnym świecie agresji Federacji Rosyjskiej ukraińskie organizacje z sektora rolno-spożywczego proszą o pomoc i solidarność.

czytaj więcej

Eksport polskiej żywności to ponad 37 mld euro. Komu sprzedajemy produkty rolno-spożywcze?

W 2021 r. wyjechało z Polski towarów rolno-spożywczych za 37,4 mld euro. To wynik o 9% wyższy niż w 2020 r. Około 73% wpływów z tego eksportu wygenerowała sprzedaż do krajów Unii Europejskiej, gdzie sprzedano towary o wartości 27,1 mld euro, co oznacza wzrost o 11% w odniesieniu do 2020 r.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)