Dzierżawa gruntów rolnych a utrata statusu rolnika indywidulnego
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dzierżawa gruntów rolnych a utrata statusu rolnika indywidulnego

06.12.2022

Jestem właścicielem 100 ha gruntów rolnych. W 2019 r. przeszedłem na emeryturę rolniczą. Wszystkie grunty oddałem w dzierżawę na podstawie umowy zawartej na 10 lat. Jedna działka o powierzchni 2 ha stanowi współwłas­ność z moją bratową. Bratowa ma drugą działkę o powierzchni 1,8 ha, która przylega do działki wspólnej. Obecnie bratowa chce sprzedać swoje grunty. Podpisaliśmy umowę przedwstępną na zakup połowy działki wspólnej i działki przylegającej. Czy mogę bez problemu zawrzeć ostateczną umowę kupna tych gruntów, czy też muszę wznowić działalność rolniczą, aby dokonać zakupu?

Z artykułu dowiesz się

  • Kto zgodnie z prawem może być nabywcą nieruchomości rolnej?
  • Czy rolnik-emeryt może kupić ziemię rolną?
  • Kiedy następuje wyjątek od reguły nabycia nieruchomości rolnej przez inną osobę niż rolnika?

Kto zgodnie z prawem może być nabywcą nieruchomości rolnej?

Zgodnie z art. 2a ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego, nabywcą nieruchomości rolnej o powierzchni od 1 ha może być wyłącznie rolnik indywidualny. Według zaś art. 6 za rolnika indywidualnego uważa się osobę fizyczną będącą właścicielem, użytkownikiem wieczystym, samoistnym posiadaczem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha, posiadającą kwalifikacje rolnicze oraz co najmniej od 5 lat zamieszkałą w gminie, na obszarze której jest położona jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, i prowadzącą przez ten okres osobiście to gospodarstwo.

r e k l a m a

Czy rolnik-emeryt może kupić ziemię rolną?

Osoba zamierzająca nabyć nieruchomość rolną powinna zatem osobiście prowadzić gospodarstwo przez co najmniej 5 lat, aby można ją było uznać za rolnika indywidualnego. Okres ten należy liczyć wstecz od dnia wystąpienia zdarzenia prawnego, na podstawie którego dana osoba ma nabyć nieruchomość rolną. Inaczej mówiąc, okres osobistego prowadzenia gospodarstwa rolnego powinien obejmować co najmniej okres 5 ostatnich lat przed nabyciem nieruchomości rolnej. Uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli:

  • pracuje w tym gospodarstwie,

  • podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie.

Przesłanki te nie są w Pana przypadku spełnione, gdyż wydzierżawił Pan gospodarstwo. Rozwiązanie umowy dzierżawy i podjęcie na nowo działalności rolniczej nie przywróci Panu automatycznie statusu rolnika indywidualnego. Pięcioletni okres osobistego prowadzenia gospodarstwa zacznie biec dopiero od powrotu do działalności rolniczej.

Dowodem potwierdzającym osobiste prowadzenie gospodarstwa rolnego jest pisemne oświadczenie prowadzącego to gospodarstwo. Oświadczenie takie musi być złożone najpóźniej w chwili zawarcia umowy. Zgodnie z art. 7 ust. 5a wymienionej ustawy, osoba, która złożyła nieprawdziwe oświadczenie, podlega odpowiedzialności karnej za składanie fałszywego oświadczenia.

Kiedy następuje wyjątek od reguły nabycia nieruchomości rolnej przez inną osobę niż rolnika?

Nabycie nieruchomości rolnej przez osobę niebędącą rolnikiem indywidualnym może nastąpić jedynie za zgodą dyrektora generalnego Krajowego Ośrodka wyrażoną w drodze decyzji administracyjnej. Zgoda taka może być wydana na wniosek m.in. zbywcy, jeżeli:

  • wykaże on, że nie było możliwości sprzedaży nieruchomości rolnej rolnikowi indywidualnemu – wymóg ten nie obowiązuje, jeżeli nabycie ma nastąpić na podstawie innej niż sprzedaż czynności prawnej;

  • nabywca nieruchomości rolnej zobowiąże się do prowadzenia działalności rolniczej na nabywanej nieruchomości rolnej;

  • w wyniku nabycia nieruchomości rolnej nie dojdzie do nadmiernej koncentracji gruntów rolnych.

Alicja Moroz
fot. arch. red.

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

AGROunia: nikt nie kontroluje napływu technicznego zboża z Ukrainy. To wykańcza polskich rolników (WIDEO)

Na polach stoi nieskoszona kukurydza, bo nikt nie chce jej kupić. Tymczasem władza zamiast rozmawiać o rozwiązaniu problemu wysyła na ludzi policję – mówią rolnicy z lubelskiej AGROunii. Dlaczego korytarz zbożowy nie działa i jak to zmienić? 

czytaj więcej

W Szwecji co drugi rolnik produkujący mleko to emeryt. A jaka jest sytuacja w Polsce?

Według danych Eurostatu grunty rolne stanowią 48% terytorium Unii Europejskiej. Rodzinne gospodarstwa rolne, za które uznawane są te których powierzchnia wynosi od 5 do 250 ha zarządzają 67% tego obszaru. Są one również biorcami ponad dwóch trzecich dopłat bezpośrednich z unijnego budżetu.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)