Dotacja na nawadnianie gospodarstw to niełatwe pieniądze. Jak rolnik może je dostać?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dotacja na nawadnianie gospodarstw to niełatwe pieniądze. Jak rolnik może je dostać?

04.12.2020autor: Magdalena Szymańska

Od 30 listopada br. do 28 stycznia 2021 r. oddziały regionalne ARiMR będą przyjmowały wnioski o dofinansowanie inwestycji w nawadnianie gospodarstw. Uczulamy rolników, którzy chcą wystąpić o to dofinansowanie, by dokładnie zapoznali się z listą pozwoleń, zezwoleń, decyzji, które należy załatwić i które idą w parze z rodzajem inwestycji. To od tego bowiem m.in. zależy powodzenie uzyskania pomocy.

Z artykułu dowiesz się

  • ile wynosi maksymalna wysokość dofinansowania?
  • co przed inwestycją koniecznie trzeba sprawdzić?
  • z jakimi trudnościami trzeba się liczyć?
  • kto może wystąpić o tę formę wsparcia?

Gdzie szukać informacji o dofinansowaniu?

Wszystkich zainteresowanych odsyłamy do strony internetowej ARiMR. Tam, w części opisującej wsparcie „Modernizacja gospodarstw rolnych – w obszarze nawadniania w gospodarstwie”, znajduje się odsyłacz do najczęściej zadawanych pytań. Można tam znaleźć dokładny opis dokumentacji, jaką trzeba przygotować – w zależności od tego, czy rolnik ma ujęcie wody, czy też nie, oraz na jaką inwestycję się zdecyduje.

r e k l a m a

Ile wynosi maksymalna wysokość dofinansowania?

Maksymalne dofinansowanie nawadniania wynosi 100 tys. zł. Co ważne, limit pomocy z tego obszaru nie łączy się z maksymalnymi limitami pomocy z modernizacji gospodarstw z obszarów A–D. Poziom dofinansowania wynosi standardowo 50% poniesionych kosztów kwalifikowanych. Może wynieść 60%, ale tylko w przypadku gdy o pomoc ubiega się młody rolnik. O tę pomoc nie można wnioskować wspólnie z innymi rolnikami.

Kto może wystąpić o tę formę wsparcia?

O wsparcie mogą występować rolnicy prowadzący działalność rolniczą w celach zarobkowych, czyli tacy, którzy w trakcie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy uzyskali przychód ze sprzedaży produktów rolnych w wysokości co najmniej 5 tys. zł. Nie muszą tego dokumentować rolnicy, którzy prowadzą działalność rolniczą krócej niż rok.

Z jakimi trudnościami trzeba się liczyć?

Pozyskiwanie pieniędzy z tego działania nie należy do najłatwiejszych, warto więc, by rolnicy zweryfikowali doradcę, któremu powierzają przygotowanie wniosków. Sam formularz nie jest bardziej skomplikowany niż na inwestycje w maszyny, ale biurokracji jest zdecydowanie więcej niż przy innych działaniach. Trzeba też bardzo uważać na powiązanie inwestycji ze stanem wód, by się nie okazało, że pomimo trudów i kosztów związanych z uzyskaniem pozwoleń ostatecznie wniosek wyląduje w koszu.

Trzy rodzaje inwestycji

Wśród inwestycji podlegających wsparciu w ramach obszaru nawadniania w gospodarstwie wymienia się trzy rodzaje. Pierwsza polega na ulepszeniu istniejącej instalacji nawadniającej lub elementu infrastruktury nawadniającej, druga na powiększeniu netto nawadnianego obszaru, czyli wykonaniu nowego nawodnienia, a trzecia na powiększeniu netto nawadnianego obszaru w połączeniu z inwestycją w istniejącą instalację nawadniającą.

W każdym z typów inwestycji łączy się ją z wpływem lub brakiem wpływu na jednolite części wód powierzchniowych lub jednolite części wód podziemnych, czyli po prostu na stan wód. Przy czym w sytuacji inwestycji w powiększenia netto nawadnianego obszaru, która wpływa na stan wód, jest ona możliwa tylko, gdy stan wód ze względu na ilość wody został określony jako co najmniej dobry. Natomiast gdy rolnik wnioskuje o ulepszenie istniejącej instalacji nawadniającej lub elementu infrastruktury nawadniającej, realizacji nie przeszkadza gorszy stan wód niż dobry. Do tego typu inwestycji zalicza się, na przykład, rozprowadzenie nawodnienia kropelkowego, wymiana pompy, zakup maszyn i urządzeń do nawadniania, w tym sprzętu komputerowego oraz elementów infrastruktury technicznej umożliwiającej oszczędzanie wody do nawodnień lub prowadzącej do wykorzystywania odzyskanej wody. Należy przy tym podkreślić, iż warunkiem przyznania pomocy na inwestycje dotyczące ulepszenia instalacji nawadniającej jest wykazanie minimalnej potencjalnej oszczędności wody na poziomie co najmniej 10%.

Każda inwestycja w nawadnianie powinna mieć zainstalowany system pomiaru wody umożliwiający mierzenie zużycia wody w odniesieniu do wspieranej inwestycji.

Co przed inwestycją koniecznie trzeba sprawdzić?

Stan wód może być też mniej niż dobry, jeśli rolnik chce powiększyć nawadniany obszar w połączeniu z inwestycją w istniejącą instalację nawadniającą. Poziom stanu wód powierzchniowych i podziemnych można sprawdzić w serwisie Geoportal (www.geoportal.gov.pl) lub Hydroportal (www.isok.gov.pl). Informacja opisująca sposób wyszukiwania tych informacji znajduje się na stronie internetowej ARiMR (www.arimr.gov.pl) w zakładce dotyczącej operacji „Modernizacja gospodarstw rolnych” w obszarze nawadniania w gospodarstwie, w części „Narzędzia pomocnicze”.

Zależności wykonania określonego rodzaju inwestycji od stanu wód nie potrzeba sprawdzać w sytuacji, na przykład utworzenia zbiornika na wodę.

Planując wystąpienie o wsparcie w nawadnianie, trzeba mieć to na uwadze, zwłaszcza że w pozwoleniu wodnoprawnym, co prawda, znajduje się zastrzeżenie, że pobór wód nie może się odbywać poniżej pewnego stanu wodnego, ale może ono być wydawane zarówno wtedy, gdy poziom wód powierzchniowych jest niski, jak i wysoki.

Stan wód jest określany w planach zagospodarowania wodami w obszarze dorzecza. Są one sporządzane na 6 lat. Obecny plan obowiązuje do 2021 roku włącznie.

Magdalena Szymańska
fot. Pixabay

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ostatnia szansa na dotacje dla producentów świń ze strefy ASF

Tylko do wtorku 1 grudnia 2020 roku rolnicy utrzymujący świnie w strefach ASF mogą składać wnioski o dotacje za niższe dochody ze sprzedaży żywca wieprzowego. Kto może liczyć na dotacje? Jakie pieniądze może dostać rolnik?

czytaj więcej

Minister rolnictwa: więcej dotacji ma trafiać do małych gospodarstw

Polska w nowej Wspólnej Polityce Rolnej ma stawiać m.in. na wzmocnienie małych i średnich gospodarstw, rolnictwo ekologiczne oraz dobrostan zwierząt. Takie są rekomendacje Komisji Europejskiej.

czytaj więcej

Jak dostać pieniądze - 7 otwartych naborów na dofinansowania, konkursy, granty i dotacje

Wybraliśmy 7 dotacji, grantów i konkursów, w których możecie otrzymać dofinansowanie na rozwój.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)