Ostatnia szansa na dotacje dla producentów świń ze strefy ASF
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Ostatnia szansa na dotacje dla producentów świń ze strefy ASF

01.12.2020autor: Paweł Mikos

Tylko do wtorku 1 grudnia 2020 roku rolnicy utrzymujący świnie w strefach ASF mogą składać wnioski o dotacje za niższe dochody ze sprzedaży żywca wieprzowego. Kto może liczyć na dotacje? Jakie pieniądze może dostać rolnik?

Kto może ubiegać się o dotacje za straty ze sprzedaży świń w strefie ASF?

Do 1 grudnia 2020 roku rolniczy mogą składać w biurach Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (RiMR) wnioski o przyznanie dotacji na wyrównanie kwoty obniżonego dochodu uzyskanej przez producenta świń ze sprzedaży świń z siedziby stada tego producenta w okresie obejmującym sprzedaż świń od czwartego kwartału 2019 r. do trzeciego kwartału 2020 r. 

O taką dotacje mogą ubiegać się rolnicy, którzy utrzymują lub utrzymywali świnie w siedzibach stada położonych na obszarze objętym restrykcjami w związku ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń (ASF) w tzw. niebieskiej i czerwonej strefie ASF.

r e k l a m a


Jak wysoka będzie dotacja dla rolników utrzymujących świnie w strefie ASF?

Dotacja ma stanowić sumę wszystkich kwot obniżenia dochodu za poszczególne kwartały objęte wnioskiem. Jednak dotację za II oraz III kwartał 2020 r. zostanie obniżona o kwotę tzw. pomocy COIVID-owej.

Jak podaje ARiMR kwota dotacji stanowi:

  • różnicę między iloczynem liczby świń sprzedanych we wskazanym we wniosku kwartale i średniej ceny sprzedaży świń uzyskanej w tym kwartale a iloczynem średniej liczby świń sprzedanych w tym samym kwartale w kolejnych trzech latach przed rokiem, którego kwartał został objęty wnioskiem, albo
  • średniej liczby świń sprzedanych w tym samym kwartale w ciągu trzech lat w okresie pięcioletnim poprzedzającym rok, którego kwartał został objęty wnioskiem, z pominięciem kwartału o najwyższej i najniższej wartości sprzedaży świń uzyskanej w tym okresie. 

W przypadku gdy różnica między liczbą świń sprzedanych w kwartale, za który jest składany wniosek, a liczbą świń sprzedanych w kwartale, w odniesieniu do którego obliczana jest wysokość pomocy, przekracza 10% większej z tych liczb, do obliczenia wysokości pomocy przyjmuje się mniejszą liczbę sprzedanych świń powiększoną o 10%. 

 

Co należy dołączyć do wniosku o pomoc dla producentów świń ze strefy ASF?
ARiMR będzie przyznawać dotacje na podstawie prawidłowo wypełnionego i kompletnego wniosku o udzielenie pomocy.

Do wniosku należy dołączyć m.in.: kopie faktur lub faktur RR lub innych dowodów księgowych potwierdzających uzyskane dochody za okres niezbędny do obliczenia kwoty pomocy (objęty wnioskiem).

Agencja podkreśla także, że istotne jest aby dane zawarte we wniosku były spójne z danymi w systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (IRZ).

Wniosek o dotacje można złożyć w biurze powiatowym ARiMR:

  • za pośrednictwem platformy ePUAP;  
  • wysłać za pośrednictwem Poczty Polskiej;  
  • dostarczyć do specjalnych wrzutni, które ustawione są w placówkach terenowych Agencji;
  • złożyć osobiście, o ile w danej jednostce istnieje taka możliwość.

 

Paweł Mikos
Fot.  Pixabay 

autor Paweł Mikos

Paweł Mikos

redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”

Paweł Mikos –  redaktor strony internetowej „Tygodnika Poradnika Rolniczego”, specjalista z zakresu kwestii polityczno-społecznych wsi i odnawialnej energii

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czego po 7 latach nauczyło nas ASF?

Niedługo minie 7 lat od czasu wykrycia pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń w naszym kraju. Czego nauczyliśmy się przez ten czas walki z chorobą i z jakimi wyzwaniami muszą się mierzyć zarówno rolnicy, jak i służby weterynaryjne, pytamy Głównego Lekarza Weterynarii Bogdana Konopkę.

czytaj więcej

Zgłoś dzika przez aplikację TPR do Inspekcji Weterynaryjnej

Tygodnik Poradnik Rolniczy stworzył aplikację na telefon o nazwie „Zgłoś dzika”, która w łatwy sposób pozwala wysłać informację o lokalizacji znalezienia martwego dzika do właściwego powiatowego inspektoratu weterynarii. 

czytaj więcej

Rolnicy, którym spadły dochody przez ASF mogą składać wnioski do ARiMR o wyrównanie

Rolnicy, którzy ponieśli straty ze względu na wystąpienie wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) mogą dłużej składać wnioski o przyznanie pomocy na wyrównanie utraconych dochodów do 21 grudnia 2020 roku. Zwiększono też budżet dotacji do niemal 119 mln złotych.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)