Dopłaty bezpośrednie: na jakie uprawy rolnicy złożyli wnioski?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Dopłaty bezpośrednie: na jakie uprawy rolnicy złożyli wnioski?

10.07.2022autor: Magdalena Szymańska

Zakończyła się definitywnie kampania składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. Od 15 marca do 27 czerwca 2022 r. o przyznanie płatności bezpośrednich złożyło wnioski do ARiMR nieco ponad 1,261 mln rolników. Warto pamiętać, iż na otrzymanie dopłat w pełnej wysokości mogą liczyć tylko ci z nich, którzy złożyli wnioski do 31 maja 2022 r. Spóźnialscy, którzy złożyli dokumenty do 27 czerwca, otrzymają płatności pomniejszone o 1% za każdy roboczy dzień opóźnienia.

Więcej pszenicy, żyta i jęczmienia, a czego mniej?

Od 2020 roku na podstawie danych pobranych z wnios­ków o przyznanie płatności bezpośrednich Agencja prowadzi rejestr powierzchni poszczególnych upraw. Z porównania zestawień za bieżący i poprzedni rok wynika, iż w tym roku rolnicy zasiali spośród zbóż więcej pszenicy ozimej, żyta jarego, jęczmienia ozimego i kukurydzy. Uwagę zwraca wzrost o ponad 8% powierzchni obsianej żytem jarym oraz kukurydzą. Na żyto rolnicy przeznaczyli o 8,8% więcej powierzchni, a na kukurydzę 8,5%. Tym samym areał uprawy kukurydzy wzrósł do niespełna 1,9 mln ha. Nie słabnie też, a wręcz wzrasta, zainteresowanie rolników pszenicą ozimą – w tym roku kombajny będą ją zbierały z powierzchni o 6,5% większej niż przed rokiem, tj. z prawie 2,3 mln ha.

Jak wskazują natomiast dane ARiMR, zmalało zainteresowanie rolników zasiewem pszenicy jarej, żyta ozimego, jęczmienia jarego oraz owsa. Jęczmień jary zostanie zebrany z powierzchni o niespełna 22% mniejszej niż przed rokiem, a owies o 12,4% mniejszej.

r e k l a m a

Powierzchnia słonecznika wzrosła o ponad 200 procent

Spośród roślin oleistych uwagę zwraca wzrost o prawie 232% do 64,8 tys. ha areału przeznaczonego pod słonecznik oraz o około 89% do 48,2 tys. ha pod soję. W ubiegłym roku to soja dominowała nad słonecznikiem. Teraz jest odwrotnie.

Wśród pozostałych motylkowych grubonasiennych przybyło powierzchni pod łubinem wąskolistnym, który i tak jest już bardzo popularny, oraz grochem. Łubinu wąskolistnego mamy więc ponad 161 tys. ha, tj. o 4,7% więcej niż w 2021 r., a grochu – 97 tys. ha, tj. o 1,6% więcej. Zmalało natomiast zainteresowanie bobikiem – zasiano go na powierzchni o prawie 7% mniejszej, oraz fasolą, której mamy w tym roku o około 14% mniej.

Buraki i ziemniaki w odwrocie

Rejestr agencyjny pokazuje również, iż zmalała popularność uprawy roślin okopowych. Zarówno pod ziemniaki, jak i pod buraki cukrowe rolnicy przeznaczyli w tym roku powierzchnię o ponad 10% mniejszą niż w 2021 r. I tak buraki zasiano na 222,2 tys. ha (areał mniejszy o 10,2%), a ziemniaki na 181,9 tys. ha (areał mniejszy o 10,7%).

Magdalena Szymańska
fot. M. Szymańska

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Duże zmiany w KPS. Jak rolnicy będą mogli uzyskać więcej dopłat?

Zakończyły się negocjacje z Komisją Europejską w sprawie Krajowego Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027. Ostateczna wersja programu mocno różni się od poprzednich. Na czym polegają zmiany? Na jakie dopłaty mogą liczyć rolnicy? Co będą musieli zrobić, żeby dostać wyższe wsparcie?

czytaj więcej

Dobre okulary przeciwsłoneczne niezbędne rolnikowi

Kiedy mowa o słońcu i o tarczy przed nim, mamy na myśli kremy z filtrem. To dobrze, ponieważ są nam potrzebne, zwłaszcza latem. Ale zapominamy o tym, że filtru potrzebują też nasze oczy. Kiedy zaczyna nam dokuczać marcowe słońce, biegniemy do sieciówek po okulary.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)