Do 300 tys. złotych dotacji na odtworzenie majątku gospodarstwa. Jakie warunki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Do 300 tys. złotych dotacji na odtworzenie majątku gospodarstwa. Jakie warunki?

06.12.2022autor: Magdalena Szymańska

Do końca grudnia br. rolnicy mogą składać wnioski o dofinansowanie na „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” z PROW 2014–2020.

Kto może skorzystać z tej formy wsparcia?

Jest ono przewidziane dla rolników, których gospodarstwa ucierpiały w wyniku wystąpienia deszczu nawalnego, suszy, przymrozków wiosennych, ujemnych skutków przezimowania, obsunięcia się ziemi, lawiny, gradu, huraganu czy uderzenia pioruna oraz poszkodowanych w wyniku ASF.

r e k l a m a

Jakie kryteria muszą być spełnione?

W pierwszym przypadku można się ubiegać o dofinansowanie, gdy straty w uprawach albo zwierzętach gospodarskich były w tym roku lub w co najmniej jednym z dwóch poprzednich lat. Powinny one wynieść przynajmniej 30% średniej produkcji rolnej z trzech lat poprzedzających rok, kiedy wystąpiła szkoda, albo z 3 lat w okresie 5-letnim poprzedzającym rok, w którym wystąpiła szkoda, z pominięciem roku o najwyższej i najniższej produkcji.

Straty te muszą dotyczyć składnika gospodarstwa, którego odtworzenie wymaga poniesienia kosztów objętych wsparciem. W przypadku gdy szkoda dotyczy sprzętu rolniczego, rolnik może otrzymać dofinansowanie tylko na uszkodzone maszyny. A jeśli np. w wyniku przejścia huraganu zniszczeniu uległ sad, pomoc finansowa powinna zostać przeznaczona na odtworzenie nasadzeń.

Natomiast w przypadku wystąpienia w gospodarstwie ASF o pomoc mogą się starać rolnicy, którym powiatowy lekarz weterynarii nakazał w drodze decyzji zabicie świń lub zniszczenie ich zwłok. Natomiast w dniu jej wydania stanowiły one co najmniej 30% jego stada świń. W tej sytuacji inwestycje nie mogą być związane z produkcją świń.

Ile wynosi maksymalna pomoc dla rolnika?

Maksymalna pomoc, jaką można otrzymać w całym okresie realizacji PROW 2014–2020 w ramach tego wsparcia, to 300 tys. zł na jednego beneficjenta i gospodarstwo. Dofinansowanie nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację danej inwestycji.

Magdalena Szymańska
fot. arch. red.

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Każdego dnia znika aż 800 gospodarstw rolnych!

W całej Unii Europejskiej przez ostatnie 10 lat zlikwidowanych zostało aż 3 mln gospodarstw rolnych! Dlaczego rolnicy rezygnują z działalności rolniczej? Czy przez to grozi nam zachwianie bezpieczeństwa żywnościowego?

czytaj więcej

Kołodziejczak pisze do prezesa PiS: "Walka z głodem w Afryce to fikcja. Zboże zostaje w Polsce"

AGROunia napisała list do premiera i prezesa PiS w sprawie importu ziarna z Ukrainy, który destabilizuje ceny skupu zbóż w Polsce. Rolnicy zwracają uwagę, że rząd ma niską świadomość na temat "zalewania Polski przez tani, niskiej jakości produkt z zagranicy". - Walka z głodem w Afryce to fikcja. Zboże zostaje w Polsce - wyjaśnia Morawieckiemu i Kaczyńskiemu lider AGROunii Michał Kołodziejczak. 

czytaj więcej

ASF zaatakował Czechy. Tak szybkiej walki moglibyśmy się od nich uczyć

Wczoraj w Czechach wykryto pierwsze od ponad pięciu lat ognisko ASF. Na tę informację służby weterynaryjne zareagowały od razu. Na obszarze 200 km2 już wprowadzono szereg restrykcji mających ograniczyć dalsze rozprzestrzenianie się choroby. Odczują je też rolnicy - część świń będzie musiała zostać ubita. Nie będą też mogli karmić trzody zbożem zebranym w strefie zakażenia. Jakie jeszcze metody stosują Czesi w walce z ASF?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)