Czym jest prawo pierwszeństwa?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czym jest prawo pierwszeństwa?

12.12.2020autor: Michał Czubak

Od wielu lat dzierżawię grunty rolne, najpierw od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa a obecnie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. KOWR wydzielił niedawno z jednej większej działki mniejszą, którą chce przeznaczyć na sprzedaż. Czy będzie mi przysługiwać prawo pierwokupu?

Z artykułu dowiesz się

Od wielu lat dzierżawię grunty rolne, najpierw od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa a obecnie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. KOWR wydzielił niedawno z jednej większej działki mniejszą, którą chce przeznaczyć na sprzedaż. Czy będzie mi przysługiwać prawo pierwokupu?

Co to jest prawo pierwszeństwa?

W tym przypadku nie możemy mówić o prawie pierwokupu, ale o prawie pierwszeństwa. To pierwsze prawo istotnie przysługuje dzierżawcy na mocy art. 3 ust. 1 Ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Jednak przepisów tej ustawy nie stosuje się do nieruchomości rolnych wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa...

Co to jest prawo pierwszeństwa?

W tym przypadku nie możemy mówić o prawie pierwokupu, ale o prawie pierwszeństwa. To pierwsze prawo istotnie przysługuje dzierżawcy na mocy art. 3 ust. 1 Ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Jednak przepisów tej ustawy nie stosuje się do nieruchomości rolnych wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa.

r e k l a m a

Kiedy przysługuje prawo pierwszeństwa?

Natomiast zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 3) Ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, dzierżawcy zbywanej nieruchomości przysługuje pierwszeństwo w nabyciu nieruchomości, jeżeli dzierżawa trwała faktycznie przez okres co najmniej trzech lat.

Jakich gruntów nie dotyczy zakaz sprzedaży z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa?

Co do zasady, zbywanie nieruchomości rolnych Skarbu Państwa powinno następować w drodze przetargu. Przypomnijmy, że od 30 kwietnia 2016 r., sprzedaż nieruchomości albo ich części wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa została wstrzymana na 5 lat. Zakaz ten nie dotyczy nieruchomości i ich części przeznaczonych na cele inne niż rolne, w szczególności na parki technologiczne, parki przemysłowe, centra biznesowo-logistyczne, składy magazynowe, inwestycje transportowe, budownictwo mieszkaniowe, obiekty sportowo-rekreacyjne w:

  • miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub
  • studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, lub
  • ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
Zbywane być mogą również:

  • nieruchomości położone w granicach specjalnych stref ekonomicznych lub
  • domy, lokale mieszkalne, budynki gospodarcze i garaże wraz z niezbędnymi gruntami oraz ogródki przydomowe, lub
  • nieruchomości rolne o powierzchni do 2 ha.

Czy prawo pierwszeństwa wyklucza przetarg?

Prawo pierwszeństwa oznacza, że uprawniona osoba może nabyć nieruchomość z pominięciem innych kandydatów, bez konieczności udziału w przetargu.

Podmiotowi korzystającemu z pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości nie przysługuje jednak roszczenie o zawarcie umowy sprzedaży, którego realizacji mógłby dochodzić na drodze postępowania sądowego.

Jakie KOWR ma obowiązki wobec dzierżawcy?

KOWR powinien powiadomić Pana na piśmie o przeznaczeniu do sprzedaży nieruchomości, do której nabycia przysługuje Panu pierwszeństwo. W piśmie powinna być podana cena oraz termin złożenia wniosku o nabycie na warunkach podanych w zawiadomieniu z tym, że termin nie może być krótszy niż 21 dni od dnia otrzymania zawiadomienia. Skorzysta Pan z pierwszeństwa, jeżeli złoży Pan oświadczenie, że wyraża zgodę na nabycie po cenie określonej w zawiadomieniu.

Naruszenie prawa pierwszeństwa nie powoduje nieważności umowy, może natomiast rodzić odpowiedzialność odszkodowawczą KOWR.

W celu udostępnienia wszystkim zainteresowanym informacji o planowanej sprzedaży nieruchomości Ośrodek sporządza wykaz i podaje go do publicznej wiadomości na okres 14 dni. Nie ma tutaj znaczenia, czy będzie ona sprzedawana w trybie bezprzetargowym, czy też w trybie przetargowym.

Alicja Moroz
Fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Kiedy gmina ma prawo pierwokupu działki?

Kupiłem działkę od gminy, którą teraz chcę sprzedać. Czy gminie przysługuje prawo pierwokupu?

czytaj więcej

Czy można zanegować cenę gruntu ustaloną w prawie pierwokupu?

Od kilku lat dzierżawię grunty rolne. Właściciel zamierza sprzedać tę ziemię. Chciałem skorzystać z prawa pierwokupu, ale moim zdaniem cena jakiej zażądał za tę ziemię, jest zbyt wysoka. Czy można skorzystać z prawa pierwokupu przysługującego dzierżawcy i zanegować kwotę z umowy sprzedaży?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)