Czy można zanegować cenę gruntu ustaloną w prawie pierwokupu?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy można zanegować cenę gruntu ustaloną w prawie pierwokupu?

09.10.2020autor: Michał Czubak

Od kilku lat dzierżawię grunty rolne. Właściciel zamierza sprzedać tę ziemię. Chciałem skorzystać z prawa pierwokupu, ale moim zdaniem cena jakiej zażądał za tę ziemię, jest zbyt wysoka. Czy można skorzystać z prawa pierwokupu przysługującego dzierżawcy i zanegować kwotę z umowy sprzedaży?

Z artykułu dowiesz się

  • czy można zanegować cenę ustaloną w prawie pierowkupu?
  • kto ustala cenę nieruchomości?

Czy można zanegować cenę ustaloną w prawie pierwokupu?

Tak, ma Pan takie prawo. Jest ono uregulowane w art. 3 ust. 8 ustawy z 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku gdy cena sprzedawanej nieruchomości rażąco odbiega od jej wartości rynkowej, wykonujący prawo pierwokupu może, w terminie 14 dni od dnia złożenia oświadczenia o wykonaniu prawa pierwokupu, wystąpić do sądu o ustalenie ceny tej nieruchomości.

r e k l a m a

Kto ustala cenę nieruchomości?

Sąd ustala cenę odpowiadającą wartości rynkowej nieruchomości rolnej przy zastosowaniu sposobów określenia wartości nieruchomości przewidzianych w przepisach o gospodarce nieruchomościami (art. 3 ust. 9).

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor Michał Czubak

Michał Czubak

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarz strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czym jest prawo pierwszeństwa?

Od wielu lat dzierżawię grunty rolne, najpierw od Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa a obecnie od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. KOWR wydzielił niedawno z jednej większej działki mniejszą, którą chce przeznaczyć na sprzedaż. Czy będzie mi przysługiwać prawo pierwokupu?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)