Czy zwolnienie z podatku PCC przepada po przekroczeniu limitu de minimis w rolnictwie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy zwolnienie z podatku PCC przepada po przekroczeniu limitu de minimis w rolnictwie?

14.04.2022autor: dr Aneta Suchoń

Planuję kupić ziemię od sąsiada. Chciałem skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Gdy obliczyłem wysokość podatku, okazało się, że mogę skorzystać tylko z części zwolnienia. W przypadku zakupu 10 ha podatek przewyższa wysokość limitu, który mi pozostał. Czy mogę skorzystać w części zwolnienia w podatku? Co stanie się w sytuacji, gdy przekroczony zostanie także limit krajowy tej pomocy?

Z artykułu dowiesz się

  • kiedy kwota PCC może być zwolniona od podatku?
  • czy możliwe jest częściowe zwolnienie podatku w zakresie PCC?

Kiedy kwota PCC może być zwolniona od podatku?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w wyroku z dnia 14 grudnia 2021 r. (sygn. akt: I SA/Bd 481/21) orzekł, że zastosowanie zwolnienia byłoby możliwe jedynie wówczas, gdyby cała kwota obliczonego podatku od czynności cywilnoprawnych mieściła się w pozostałym do wykorzystania krajowym limicie pomocy de minimis. Natomiast w przypadku gdy wyliczona kwota podatku przekroczyłaby limit pomocy de minimis, omawiane zwolnienie nie przysługuje, co oznacza, że wyliczony podatek podlega zapłacie w całości.

r e k l a m a

Czy możliwe jest częściowe zwolnienie podatku w zakresie PCC?

Natomiast w wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 2 września 2020 r. (sygn. akt: II FSK 1422/18) sąd orzekł, że „nie ma takiego przepisu prawa materialnego, który by zakazywał dokonywania częściowego zwolnienia podatkowego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych. Skoro limit pomocy de minimis ma postać maksymalnej kwoty, to dopuszczalne jest również udzielnie tej pomocy poniżej tego limitu (tej kwoty), a tym samym przyznanie zwolnienia do wysokości tego limitu. W sytuacji gdy kwota podatku przewyższyłaby limit dla pomocy de minimis wynikający z Rozporządzenia Komisji (UE) z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym, płatnik powinien obliczyć i pobrać podatek jedynie w kwocie nadwyżki nad limitem. Zdaniem NSA, pomoc ta może zatem zostać udzielona do wysokości nieprzekraczającej tego limitu”.

Z kolei Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 21 stycznia 2020 r. doszedł do wniosku, że „zwolnienie od opodatkowania przewidziane w art. 9 pkt 2 u.p.c.c. należy odczytywać w ten sposób, że po spełnieniu warunków określonych w pierwszej części przepisu zwolnienie ma zastosowanie do kwoty nieprzekraczającej limitu określonego w Rozporządzeniu nr 1408/2013.

Najlepiej sprawdzić interpretację w Pana urzędzie skarbowym. Notariusz podbiera podatek i przesyła akt notarialny do urzędu skarbowego.

dr hab. Aneta Suchoń, prof UAM
fot. arch. red.

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Podatek Vat i ustawa o nawozach - zmiany

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu, która zostanie dostosowana do zmian na poziomie unijnym. Zmiany te również dotyczyć będą ustawy o podatku VAT. Większość przepisów w życie wejdzie 16 lipca 2022 roku.

czytaj więcej

Czy za przychody z odszkodowania trzeba zapłacić podatek?

Otrzymałem odszkodowanie za to, że realizowano na moim gruncie inwestycję celu publicznego i sprzedałem grunt pod wywłaszczenie. Czy muszę z tego tytułu zapłacić podatek dochodowy od osób fizycznych?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)