Podatek Vat i ustawa o nawozach - zmiany
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Podatek Vat i ustawa o nawozach - zmiany

17.03.2022autor: Patrycja Bernat

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przygotowało projekt nowelizacji ustawy o nawozach i nawożeniu, która zostanie dostosowana do zmian na poziomie unijnym. Zmiany te również dotyczyć będą ustawy o podatku VAT. Większość przepisów w życie wejdzie 16 lipca 2022 roku.

Przygotowany projekt przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi dostosuje polskie prawo do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1001 z 5 czerwca 2019 roku, gdzie określono przepisy dotyczące udostępniania nawozów na rynku produktów nawozowych UE, zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 1069/2009 i (WE) nr 1107/2009 i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 2003/2003 (Dz. Urz. UE L 170 z 25.06.2019, str.1).

Produkty objęte ustawodawstwem harmonizacyjnym, zostaną rozszerzone, a państwa należące do Unii Europejskiej będą zobowiązane do wyznaczenia i zorganizowania odpowiednich organów nadzoru.

 -W rozporządzeniu nr 2019/1009 rozszerzono w stosunku do uchylonego rozporządzenia nr 2003/2003 katalog produktów nawozowych objętych ustawodawstwem harmonizacyjnym. Katalog ten dotyczy teraz nie tylko nawozów mineralnych (nawozy oznaczone znakiem „NAWÓZ WE”), ale także wszystkich innych produktów nawozowych takich jak podłoży do upraw, biostymulatorów, polepszaczy gleby, inhibitorów, w tym organicznych i mikrobiologicznych, charakteryzujących się działaniem stymulującym wzrost roślin, jak również poprawę jakości gleby – czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji.

Polskie prawo podatkowe

Zmiany te zostaną wprowadzone do polskiego prawa podatkowego, a przekształcenie ma charakter porządkowy. Nowelizacja ta zakłada zastąpienie wyrazu ”nawozy” określeniami takimi jak:  „nawozy, podłoża do roślin i grzybów, stymulatory wzrostu, środki poprawiające właściwości gleby, inhibitory nawozowe, produkty nawozowe UE, mikrobiologiczne produkty nawozowe” .

Nowe przepisy w większości wejdą w życie 16 lipca 2022 roku.

Więcej w projekcie ustawy : Akt prawny (rcl.gov.pl)

opr. Bernat Patrycja
Źródło: podatki.biz/ legislacja.rcl.gov.pl
Fot: envatoelements

autor Patrycja Bernat

Patrycja Bernat

<p>dziennikarz PWR Online, redaktor portali internetowych Grupy PWR</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy zwolnienie z podatku PCC przepada po przekroczeniu limitu de minimis w rolnictwie?

Planuję kupić ziemię od sąsiada. Chciałem skorzystać ze zwolnienia w podatku od czynności cywilnoprawnych w ramach pomocy de minimis w rolnictwie. Gdy obliczyłem wysokość podatku, okazało się, że mogę skorzystać tylko z części zwolnienia. W przypadku zakupu 10 ha podatek przewyższa wysokość limitu, który mi pozostał. Czy mogę skorzystać w części zwolnienia w podatku? Co stanie się w sytuacji, gdy przekroczony zostanie także limit krajowy tej pomocy?

czytaj więcej

Wyższy podatek za ziemię pod tzw. pasy technologiczne?

Ziemia położona pod linią energetyczną. Jaki podatek obowiązuje? Od nieruchomości czy rolny? 

czytaj więcej

Podatek rolny już wzrósł, a może być jeszcze wyższy

Do 15 marca rolnicy mają czas na zapłacenie pierwszej raty podatku rolnego. Zgodnie z komunikatem prezesa GUS z 20 października ubiegłego roku, do jego wyliczenia w tym roku będzie stosowana cena żyta na poziomie 61,48 zł. Tyle bowiem wyniosła średnia cena skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających kwartał poprzedzający dany rok podatkowy, czyli za pierwsze trzy kwartały ubiegłego oraz cztery kwartały 2020 i 2019 roku. Nie uwzględnia ona jeszcze ostatnich wzrostów cen żyta, te bowiem wpłyną na podatek płacony w przyszłym roku.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)