Czy syn użytkując bezczynszowo grunty rolne może dostać dopłaty bezpośrednie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy syn użytkując bezczynszowo grunty rolne może dostać dopłaty bezpośrednie?

05.07.2021autor: dr Aneta Suchoń

Jestem emerytem z ZUS i otrzymałem w spadku gospodarstwo rolne. Czy mogę oddać synowi grunty w bezczynszowe użytkowanie? Czy syn będzie mógł pobierać płatności bezpośrednie i będzie ubezpieczony w KRUS?

Z artykułu dowiesz się

  • czy emeryt może oddać grunt rolny członkowi rodziny w bezczynszowe użytkowanie?
  • kiedy zachodzi domniemanie prowadzenia działalności rolniczej?
  • kiedy rolnik podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu?
  • czy syn w tej sytuacji może ubiegać się o dopłaty bezpośrednie?

Czy emeryt może oddać grunt rolny członkowi rodziny w bezczynszowe użytkowanie?

Zgodnie z art. 708 k.c., przepisy dotyczące dzierżawy w Kodeksie cywilnym stosuje się odpowiednio, gdy osoba biorąca nieruchomość rolną do używania i pobierania pożytków nie jest zobowiązana do uiszczania czynszu, lecz tylko do ponoszenia podatków i innych ciężarów związanych z własnością lub z posiadaniem gruntu. Może Pan zatem oddać synowi grunty w bezczynszowe użytkowanie.

r e k l a m a

Czy syn w tej sytuacji może ubiegać się o dopłaty bezpośrednie?

Syn może starać się o płatności bezpośrednie. Według art. 18 ustawy z 5 lutego 2015 r. o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego, w przypadku gdy działka rolna lub zwierzę, do których rolnik ubiega się o przyznanie płatności, stanowią przedmiot posiadania samoistnego i posiadania zależnego, płatności bezpośrednie przysługują posiadaczowi zależnemu.

Jeżeli Pana syn będzie prowadził gospodarstwo rolne i będzie ubezpieczony w KRUS, będzie podlegał pod KRUS. Według art. 6 ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, ilekroć w ustawie jest mowa o rolniku – rozumie się przez to pełnoletnią osobę fizyczną, zamieszkującą i prowadzącą na terytorium Polski, osobiście i na własny rachunek, działalność rolniczą w pozostającym w jej posiadaniu gospodarstwie rolnym.

Kiedy rolnik podlega ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu?

Z kolei zgodnie z art. 16 ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu podlega z mocy ustawy rolnik, którego gospodarstwo obejmuje obszar użytków rolnych powyżej 1 ha przeliczeniowego lub dział specjalny oraz domownik tego rolnika.

Kiedy zachodzi domniemanie prowadzenia działalności rolniczej?

Sąd Apelacyjny w Lublinie – III Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w wyroku z dnia 28 czerwca 2019 r. (sygn. akt: III AUa 843/18) orzekł, że prowadzenie działalności rolniczej na własny rachunek w pozostającym w posiadaniu danej osoby gospodarstwie rolnym oznacza, że z punktu widzenia obowiązującego porządku prawnego skutki majątkowe tej działalności przechodzą na rzecz ją prowadzącego.

Z kolei osobiste prowadzenie tejże działalności to sytuacja, w której ten, kto władając nim w sensie prawnym – jak właściciel, użytkownik, posiadacz samoistny lub zależny – wykonuje czynności natury funkcjonalnej, niezbędne dla racjonalnej gospodarki w tym gospodarstwie rolnym. Z uwagi na różnorodną specyfikę gospodarstw rolnych zakres i rodzaj wykonywanych czynności może być różny, jednakże w każdym przypadku chodzi o takie czynności, bez których funkcja gospodarstwa nie mogłaby być zrealizowana.

Natomiast Sąd Najwyższy – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych w wyroku z dnia 30 lipca 2003 r. (sygn. akt: II UK 359/02) doszedł do wniosku, że posiadanie gospodarstwa rolnego o powierzchni przekraczającej 1 ha przeliczeniowy i prowadzenie w nim upraw roślinnych oraz hodowanie zwierząt uzasadnia domniemanie prowadzenia działalności rolniczej – bez względu na zakres tej działalności i rozmiar osiąganych z niej zysków.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Unsplash.com

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy zmienią się zasady organizowania przetargów na dzierżawę gruntów rolnych dla młodych rolników?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiedziało KRIR ws. kwietniowego wniosku o zmianę zasad przetargów ograniczonych na dzierżawę gruntów rolnych organizowanych przez KOWR dla młodych rolników. Jaka jest odpowiedź Ministerstwa w tej sprawie?

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Co rolnik może, a czego nie w pasie drogowym?

Czy rolnik może decydować o tym, że w pasie drogowym nie mogą być sadzone drzewa? Zarządca powiedział mi, że nie może obsadzić pasa, ponieważ nie ma na to zgody rolników, których pola graniczą z pasem. Jak to jest w świetle obowiązujących przepisów? Kto zarządza pasem drogowym?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)