Czy właściciel może wypowiedzieć rolnikowi umowę bezczynszowego użytkowania gruntów rolnych?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy właściciel może wypowiedzieć rolnikowi umowę bezczynszowego użytkowania gruntów rolnych?

30.03.2023autor: Alicja Moroz

Sąsiad wydzierżawił mi 5 lat temu grunty rolne w związku z przejściem na emeryturę rolniczą. Umowa jest zawarta na 10 lat i nie przewiduje płacenia przeze mnie czynszu ani opłacania podatku. Sąsiad chce teraz odzyskać grunty, które użytkuję. Najpierw domagał się, żebym płacił mu czynsz, grożąc, że w przeciwnym wypadku zerwie umowę. Twierdził, że przy umowie dzierżawy musi być płacony czynsz, ponieważ w innym razie nie jest to dzierżawa. Teraz od tego odstąpił, ale dał mi wypowiedzenie umowy z terminem upływającym po zbiorach. Czy to jest zgodne z prawem?

Z artykułu dowiesz się

  • Kiedy można wypowiedzieć umowę dzierżawy?
  • Kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym?

Czy umowa na bezczynszowe użytkowanie gruntów jest umową dzierżawy?

Umowa, którą Pan zawarł, istotnie nie jest umową dzierżawy. Zgodnie jednak z art. 708 k.c., przepisy dotyczące dzierżawy stosuje się odpowiednio, w wypadku gdy osoba biorąca nieruchomość rolną do używania i pobierania pożytków nie jest obowiązana do uiszczania czynszu, lecz tylko do ponoszenia podatków i innych ciężarów związanych z własnością lub z posiadaniem gruntu.

r e k l a m a

Kiedy można wypowiedzieć umowę dzierżawy?

Wypowiedzenie umowy jest bezskuteczne. W myśl art. 704 Kodeksu cywilnego, w braku odmiennej umowy dzierżawę gruntu rolnego można wypowiedzieć na jeden rok naprzód na koniec roku dzierżawnego, inną zaś dzierżawę na sześć miesięcy naprzód przed upływem roku dzierżawnego. Ma to zastosowanie tylko w przypadku umów zawartych na czas nieoznaczony. Umowy zawartej na czas oznaczony nie można wypowiedzieć przed upływem terminu, na jaki została zawarta, chyba że umowa wyraźnie przewiduje taką możliwość.

Jak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z 2 kwietnia 1993 r. (sygn. akt: III CZP39/93), umowa zawarta na czas oznaczony, do której z mocy art. 708 k.c. mają odpowiednie zastosowanie przepisy dotyczące dzierżawy, nie może być rozwiązana przez wypowiedzenie w trybie art. 704 k.c.

Kiedy możliwe jest rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym?

Możliwe jest natomiast rozwiązanie umowy ze skutkiem natychmiastowym, tj. bez zachowania ustawowych terminów wypowiedzenia, jeżeli zachodzą okoliczności przewidziane w art. 667 § 2 k.c. Przepis ten odnosi się wprawdzie do najmu, ale ma zastosowanie również do umów dzierżawy, a także do bezczynszowego użytkowania.

Pierwszą z tych okoliczności jest sytuacja, gdy dzierżawca (lub użytkownik) używa przedmiotu dzierżawy w sposób sprzeczny z umową lub przeznaczeniem tego przedmiotu i czyni to mimo upomnień ze strony wydzierżawiającego. Druga zaś zachodzi wtedy, gdy dzierżawca (użytkownik) zaniedbuje przedmiot dzierżawy do tego stopnia, że zostaje on narażony na utratę lub uszkodzenie.

Alicja Moroz
​fot. Pixabay

autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności branżowe

Jak substancje czynne dostają się do rośliny? Jak poprawić ich wnikanie?

Stosowanie środków ochrony roślin nie musi być trudne. Potrzeba jednak wyrafinowania, aby zapewnić dobre pokrycie roślin i przyleganie na liściu, a następnie ich przenikanie i dystrybucję w roślinie. Dlaczego do dobrego pobrania substancji czynnej ze środka ochrony roślin znaczenie ma zarówno budowa liścia, jak i kąt padania kropli cieczy roboczej i stan kutikuli.

czytaj więcej
Aktualności

Zmiana sposobu naliczania czynszu dzierżawnego

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się z wnioskiem do Wicepremiera, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zmianę w sposobie naliczania czynszu dzierżawnego przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Według nich powinien być naliczany na podstawie średniej ceny skupu pszenicy.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)