Ochrona roślin, zarówno konwencjonalna, jak i biologiczna, ma na celu ich zabezpieczenie przed uszkodzeniami, spowodowanymi przez szkodniki i choroby. Inną ważną funkcją jest zahamowanie wzrostu chwastów 1- i 2-liściennych poprzez zastosowanie chemiczno-syntetycznych substancji aktywnych. Warto o tym nadmienić, ponieważ np. w 2022 r. herbicydy stanowiły w Niemczech 50% całej rocznej ilości zastosowanych wszystkich substancji aktywnych.
Skuteczne działanie środków ochrony roślin
Aby zapewnić skuteczne działanie środków ochrony roślin, kropla cieczy opryskowej musi mieć zapewniony dobry kontakt i przyczepność do rośliny. Dla biologicznego oddziaływania decydujący jest rozkład substancji czynnej na roślinie. Przy tym znaczenie ma struktura powierzchni danej rośliny.
Rośliny pokryte są nabłonkiem woskowym, tzw. kutikulą (cienka warstwa pokrywająca epidermę). Woda spływa zatem po tej warstwie z rośliny mniej lub bardziej intensywnie. Dlatego też krople cieczy roboczej powinny w możliwie optymalny sposób pokryć roślinę lub na niej zaschnąć. Substancje aktywne przenikają następnie do tkanki lub pozostają na powierzchni woskowej w postaci kryształków.