Czy trzeba wyłączyć grunty z produkcji rolniczej przy prowadzeniu firmy w gospodarstwie?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy trzeba wyłączyć grunty z produkcji rolniczej przy prowadzeniu firmy w gospodarstwie?

13.07.2022autor: dr Aneta Suchoń

Czy prowadząc firmę niezwiązaną z rolnictwem w jednym budynku na obszarze gospodarstwa rolnego, muszę wyłączyć grunty z produkcji rolniczej?

Kiedy rolnik nie ma obowiązku uiszczenia opłąt za wyłącznie gruntów rolnych z produkcji?

Według art. 12b znowelizowanej ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych, obowiązek uiszczenia należności i opłat rocznych za wyłączenie gruntów rolnych z produkcji nie powstaje, jeżeli:

  • wyłączenie gruntów z produkcji dotyczy części gruntu rolnego pod zabudową zagrodową, którego powierzchnia nie przekracza 30% całkowitej powierzchni gruntu rolnego pod zabudową zagrodową w danym gospodarstwie rolnym, nie więcej niż 0,05 ha,

  • właściciel gruntów wyłączanych z produkcji zobowiąże się do dalszego prowadzenia gospodarstwa rolnego, w skład którego wchodzi zabudowa zagrodowa, składając wniosek o wyłączenie tych gruntów z produkcji.

r e k l a m a

Czy o zamiarza prowadzenia innej dzialałności niż rolnicza rolnik musi powiadomić jakiś organ?

Osoba, która zamierza wykonywać w zabudowie zagrodowej działalność inną niż działalność rolnicza, powiadamia starostę właściwego ze względu na miejsce położenia tej zabudowy zagrodowej o zamiarze wykonywania tej działalności oraz jednocześnie składa do tego starosty wniosek w terminie 30 dni przed dniem planowanego podjęcia tej działalności. W powiadomieniu wskazuje się dane ewidencyjne działki ewidencyjnej pod zabudową zagrodową. Do powiadomienia dołącza się plan budynków i urządzeń tworzących zabudowę zagrodową w danym gospodarstwie rolnym ze wskazaniem:

  • budynków i urządzeń, w których będzie wykonywana działalność inna niż działalność rolnicza,

  • całkowitej powierzchni zabudowy zagrodowej,

  • powierzchni, na której będzie wykonywana działalność inna niż działalność rolnicza.

Jeżeli zobowiązanie, o którym mowa powyżej, nie jest wykonywane, uznaje się, że grunty rolne pod zabudową zagrodową zostały wyłączone z produkcji niezgodnie z przepisami ustawy.

Co to jest zabudowa zagrodowa?

Pod pojęciem zabudowy zagrodowej rozumie się budynki mieszkalne oraz budynki i urządzenia służące wyłącznie produkcji rolniczej oraz przetwórstwu rolno-spożywczemu, jeżeli są położone na gruntach rolnych i wchodzą w skład gospodarstwa rolnego.

Jednak jak wskazuje art. 29a wymienionej wyżej ustawy, kto w zabudowie zagrodowej podejmuje działalność inną niż działalność rolnicza, nie powiadamiając właściwego starosty zgodnie z art. 12b, podlega karze pieniężnej w wysokości od 5 tys. do 30 tys. zł. Karę pieniężną wymierza w drodze decyzji starosta. Pieniądze te stanowią dochód budżetu powiatu.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. M. Szymańska

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Protesty rolników w UE przybierają na sile! Teraz czas na Niemców

Niedawno pisaliśmy o głośnym proteście rolników w Holandii. Kilka dni temu do protestu na granicy przyłączyli się Niemcy. W Polsce rolnicy także mają dość sytuacji w rolnictwie. Co tym razem niemieckich rolników zmusiło do wyjścia na ulice?

czytaj więcej

Dzięki uprawie bezorkowej z nawożeniem wgłębnym rolnik oszczędza na nawozach

Pług jest w gospodarstwie, ale tylko na pamiątkę. Marcin Gryn jest zwolennikiem uprawy bezorkowej w połączeniu z nawożeniem wgłębnym. Jest w tym względzie samowystarczalny, bo sam konstruuje maszyny, które potem wykorzystuje w swoim gospodarstwie. 

czytaj więcej

Nordzucker Polska oferuje rolnikom wyższą cenę za buraki cukrowe

Nordzucker Polska zdecydował o podniesieniu cen za buraki. Ile wyniosą stawki w tej i przyszłej kampanii? Ile za buraki zapłacą inne cukrownie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)