Protesty rolników w UE przybierają na sile! Teraz czas na Niemców
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Protesty rolników w UE przybierają na sile! Teraz czas na Niemców

12.07.2022autor: Dorota Kolasińska

Niedawno pisaliśmy o głośnym proteście rolników w Holandii. Kilka dni temu do protestu na granicy przyłączyli się Niemcy. W Polsce rolnicy także mają dość sytuacji w rolnictwie. Co tym razem niemieckich rolników zmusiło do wyjścia na ulice?

W minioną niedzielę kilkuset niemieckich rolników wyjechało na ulice, a dokładniej na wiadukty nad autostradami i drogami ekspresowymi. Od poprzedniego protestu liczba manifestujących rolników i ich maszyn wzrosła dwukrotnie. W ubiegłym tygodniu niemieccy rolnicy w ramach aktu solidarności dołączyli do protestujących Holendrów, w tym tygodniu protest dotyczył nowego rozporządzenia administracyjnego, uchwalonego w piątek przez Radę Federalną na temat wdrożenia nowego wskaźnika pomiaru azotanów. 

Dla LsV - solidarności rolników, jest to kolejna potężna interwencja polityczna w zrównoważoną produkcję żywności.

- Zamiast uczciwie i celowo zająć się problemem azotanów, wolą angażować się w fałszywe rozwiązania, aby ukryć polityczne niepowodzenia ostatnich 30 lat, które w rezultacie zagrażają egzystencji wielu ludzi – skarżyli się Rainer Seidl i Claus Hochrein z LsV.


Od lat rośnie liczba „nieprofesjonalnych, niezorientowanych na przyszłość, a czasem mizantropijnych decyzji politycznych”. Te dalekosiężne decyzje mają wpływ nie tylko na rolnika, ale także na wszystkich tych, którzy bezpośrednio i pośrednio od niego zależą i o których też muszą się troszczyć. Według rolników bezpieczeństwo żywnościowe maleje w kontekście decyzji politycznych m.in. odłogowania gruntów, ograniczeń związanych z Zielonym Ładem, a także nowego rozporządzenia nawozowego.

Niedawne decyzje polityczne nie tylko kosztowałyby istnienie pozostałych gospodarstw rolnych, ale także zniszczyły podstawy bezpiecznej samowystarczalności żywnościowej miejscowej ludności w Niemczech i poszczególnych landach, gdzie przekroczone są normy azotanowe. Jak zaznaczyli rolnicy w 2000 r. było 470 tys. gospodarstw, teraz jest ich 45% mniej. 



r e k l a m a
Szeroki protest

LsV Germany wyjaśniał w komunikacie kilka dni temu, po protestach w Holandii, dlaczego wydarzenia powinny zainteresować także niemieckich rolników. Wytyczne, które obecnie wywołują gniew w Holandii, pochodzą z Brukseli. Związek twierdzi, że wszelkie zakazy obejmą prędzej czy później i niemieckich rolników. W Holandii chodzi przede wszystkim o ograniczenie emisji amoniaku – 30% rolników musiałoby zrezygnować z gospodarstw i hodowli zwierząt.

Rolnicy ostrzegają, że Niemcy są zagrożone tym samym, tylko że nie jest to "oczywiście, odważnie i publicznie jak w Holandii, ale trochę bardziej elegancko, czarująco i bardziej potajemnie przygotowane", a po cichu wdrażane są nowe rozporządzenia, które wprowadzają system pomiarowy ustanawiając kolejne „czerwone obszary”. Wskaźnik wyliczane jest na podstawie wzoru: dostępna ilość azotanu w wodzie gruntowej + zmierzona wartość rozłożonego azotanu = deklarowana ilość azotanu.

Przekroczone normy!

- Na przykład: obecnie w wodzie gruntowej znajduje się 30 mg azotanów, więc przy wartości granicznej wynoszącej 50 mg nie stanowi to problemu. Obliczono, że z tego miejsca usunięto 30 mg azotanu. Te 30 mg denitryfikacji są teraz dodawane do pozostałych 30 mg. Teraz studnia ma nagle 60 mg azotanu i jest identyfikowana jako CZERWONA FONTANNA – krytykuje sytuację topagrar.com.

Rolnicy uważają, że stan faktyczny zanieczyszczenia środowiska się nie pogorszył, a jedynie nowa dokumentacja pogorszy pozycję rolników w Brukseli i zmusi ich do kolejnych zmian oraz ograniczenia produkcji. 

„Po raz kolejny tworzymy znacznie gorszą reprezentację niż jest w rzeczywistości. Wartości zmieniają się tylko na papierze, właściwie nic się nie zmienia. Oznacza to, że pogarszamy naszą pozycję w Brukseli jeszcze bardziej niż jest w tej chwili i tak przypadku wartości azotanów są już podane znacznie gorsze niż w rzeczywistości” – twierdzi LsV. Podkreśla, że na 700 punktów pomiarowych obecnie jedynie 128 przekracza dopuszczalny poziom, natomiast po zmianie przepisów ponad 300 punktów przekroczy normy – to tak zwane obszary czerwone.

Rolnicy LsV obawiają się także masowych likwidacji gospodarstw w Niemczech, zmniejszenia produkcji żywności i wzrostu uzależnienia od importu. „Dlatego bardzo ważne jest dla nas to, co dzieje się teraz w Holandii” podkreślają rolnicy.

Oprac. dkol na podst. topagrar.com/LsV NRW

Fot. LsV NRW/ Land schafft Verbindung SH+HH e.V.

autor Dorota Kolasińska

Dorota Kolasińska

<p>redaktor portalu topagrar.pl i działu top bydło, zootechnik, specjalista w zakresie hodowli bydła mięsnego i mlecznego</p>

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Będzie protest niemieckich rolników. Mają już dość absurdów Brukseli

Rolnicy mają już serdecznie dość narzucania im zasad prowadzenia gospodarstw przez Brukselę. Tym razem chodzi o protest, który zamierzają zorganizować w najbliższych dniach w Bonn pod siedzibą Federalnego Ministerstwa Rolnictwa.

czytaj więcej
Aktualności

Holandia: Rolnicy znów zablokują drogi ciągnikami?

Bez przełomu zakończyła się pierwsza runda negocjacji między rolnikami a rządem premiera Marka Rutte w sprawie założeń nowej polityki azotowej. Czy to oznacza nową odsłonę protestu rolników w Holandii?

czytaj więcej
Aktualności

Włoscy rolnicy wyszli na ulice. „To nie mleko, to nasza krew”

We Włoszech trwają protesty rolnicze. Powodów do niepokojów przybywa, a sytuacja z dnia na dzień się pogarsza. Hodowcy bydła wylewają mleko przed siedzibą władz, a setki traktorów blokują ulice [wideo]. 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)