Czy syn musi zapłacić podatek od darowizny na maszyny rolnicze?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy syn musi zapłacić podatek od darowizny na maszyny rolnicze?

19.07.2021autor: dr Aneta Suchoń

W ubiegłym roku przekazałam synowi gospodarstwo rolne. Teraz chciałam dać mu 20 tys. zł na zakup maszyny rolniczej. Czy syn będzie musiał zapłacić podatek od tej darowizny?

Z artykułu dowiesz się

  • kto jest zwolniony z podatku o spadkach i darowiznach?
  • czy darowiznę w postaci pieniędzy należy zgłosić do Urzędu Skarbowego?

Kto jest zwolniony z podatku o spadkach i darowiznach?

Według art. 4a ustawy o spadkach i darowiznach, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Jest to możliwe, jeżeli nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych zostanie zgłoszone przez nich właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego. Natomiast w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia – w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

r e k l a m a

Czy darowiznę w postaci pieniędzy należy zgłosić do Urzędu Skarbowego?

Ponadto w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art.9 ust. 1 pkt 1 (9637 zł) – udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek inny niż płatniczy w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Zatem powinna Pani zawrzeć umowę darowizny i dokonać przelewu darowizny na konto syna. Następnie syn powinien zgłosić otrzymanie darowizny do urzędu skarbowego, składając druk SD-Z2.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Od lat rolników pozbawia się ziemi za emeryturę. Gdzie tu prawa człowieka?

Rolnik, żeby dostać emeryturę rolniczą musi komuś przekazać swoją ziemię. Ten proceder trwa od głębokiego PRL-u. I chociaż od 17 lat jesteśmy w UE, to nikt – ani lewica, ani prawica – nie zastanowił się czy to jest zgodne z konstytucją i prawami człowieka.

czytaj więcej

Jakie warzywa są najlepsze na uprawę poplonową w ogródku?

Wczesne warzywa zeszły już z zagonków, które wypadałoby jakoś zagospodarować. Wykorzystajmy rośliny warzywne nadające się do uprawy poplonowej. Głąbik krakowski, burak liściowy, kapusta pekińska czy kapusta pak choi to jedne z wielu propozycji.

czytaj więcej

Permkultura krok po kroku- jakie są zalety takiej uprawy ogrodów?

Mimo dość sporego nakładu pracy jaki trzeba włożyć w na początku stosowania zasad permkultury, korzyści z takiego sposobu uprawy są niezliczone. To nie tylko ulga dla środowiska, ale także samo zdrowie. A wszystko to zgodnie z rytmem natury.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)