Permkultura krok po kroku- jakie są zalety takiej uprawy ogrodów?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Permkultura krok po kroku- jakie są zalety takiej uprawy ogrodów?

17.07.2021autor: Natalia Marciniak-Musiał

Mimo dość sporego nakładu pracy jaki trzeba włożyć w na początku stosowania zasad permkultury, korzyści z takiego sposobu uprawy są niezliczone. To nie tylko ulga dla środowiska, ale także samo zdrowie. A wszystko to zgodnie z rytmem natury.

Permkultura nie musi ograniczać się do naszego ogródka, to także sposób projektowania i funkcjonowania dla całych gospodarstw i styl życia. To metoda, która czerpie z obserwacji środowiska, warunków pogodowych, warunków siedliskowych, gleby, obiegu wody, słońca.

Jest to sposób na życie w środowisku czystym, naturalnym, poprzez odejście od chemicznego rolnictwa i upraw monokulturowych na wielkich obszarach. Poprzez odpowiednie działania dąży się do utrzymania równowagi i różnorodności biologicznej. Więcej na ten temat przeczytacie państwo w artykule: Ogródki inspirowane naturą – na czym polega permkultura?

Permkultura w swym założeniu wykorzystuje także naturalne ukształtowanie trenu, np. pagórki, dzięki czemu można stworzyć zagony pagórkowe i tarasy. Pozwala to zabezpieczyć dany obszar przed erozją, zatrzymywaniem wody, a także posadzić rośliny od odmiennych wymaganiach siedliskowych. Ogólnie powszechne jest także podnoszenie grządek, zwłaszcza na terenach piaszczystych lub gliniastych. W związku z  tym popularne jest tworzenie skrzyń uprawowych.

r e k l a m a

Ziemia i komponenty gleby układane warstwowo pozwalają na jej wzbogacenie w próchnicę

Warstwowe ułożenie komponentów pozwala na wzbogacenie danego zagonka w próchnicę. W jaki sposób? Na samo dno takiej skrzyni dodajemy elementy najmniej przetworzone, np. gałęzie, powalone pnie, itd. Następnie te drobniejsze i łatwiejsze do rozłożenia przez mikroorganizmy, takie jak liście, trawa, resztki z kuchni czy pielenia. Wierzch warto podsypać żyzna glebą lub kompostem.

Nasze skrzynie warto zabezpieczyć przed chwastami, dając na spód warstwę tektury albo/i siatkę o drobnych oczkach, która zabezpieczy przed gryzoniami i kretami.

W ogóle w permkulturze wykorzystujemy to co jest dostępne wokół nas: stare, zbutwiałe deski, gałęzie, patyki, kory, resztki organiczne. Wszystko to się nada.

Jakie są zalety upraw permkulturowych?

  • Gleba jest wzbogacona w komponenty i ściółkę, które przyśpieszają powstawanie próchnicy
  • Następuje naturalne przemieszanie składników gleby, nie trzeba jej przekopywać
  • W glebie znajduje się więcej pożytecznych mikroorganizmów
  • Ściółka zabezpiecza glebę przed parowaniem wody, jej przesuszeniem i chwastami
  • Naturalne zagłębienia terenu albo ukształtowane w specjalny sposób, pozwalają magazynować wodę
  • Zwabiają naturalnych zapylaczy, ptaki, jeże i inne drobne zwierzęta
  • Uprawa współrzędowa warzyw i ziół, które się lubią, jak np. marchew i cebula, pozytywnie oddziałuje na rośliny
  • Podniesienie grządek odciąża kręgosłup, nie trzeba się zginać
  • Wykorzystuje naturalne odpady, np. gałęzie jako podpory dla pomidorów czy kamienie, które akumulują ciepło, dzięki czemu teren wychładza się stopniowo, a nie nagle

Zalet jakie płyną z permkultury jest wiele. Dlatego warto pochylić się nad tym sposobem i samemu go wypróbować, a przyroda odpłaci nam się bogactwem plonów, różnorodnością roślin i zwierząt zamieszkujących nasz ogród.

Natalia Marciniak-Musiał

Zdjecie: unsplush

autor Natalia Marciniak-Musiał

Natalia Marciniak-Musiał

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

dziennikarka strony internetowej Tygodnika Poradnika Rolniczego

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Czy syn musi zapłacić podatek od darowizny na maszyny rolnicze?

W ubiegłym roku przekazałam synowi gospodarstwo rolne. Teraz chciałam dać mu 20 tys. zł na zakup maszyny rolniczej. Czy syn będzie musiał zapłacić podatek od tej darowizny?

czytaj więcej

Ogródki inspirowane naturą – na czym polega permkultura?

Miłośnicy ogrodnictwa – czy spotkaliście się z pojęciem permkultury? Część z Was na pewno tak, ale zapewne dla niektórych pojęcie permkultura może brzmieć obco. Na czym się opiera i o co w niej chodzi? Dowiedzmy się.

czytaj więcej

Sałata dobrym poplonem w ogródku

Sałaty najczęściej uprawiamy wiosną, jednak jest to doskonały gatunek również do uprawy poplonowej. Warto mieć ją w ogródku i czerpać z niej korzyść nie tylko wiosenną porą, lecz cały sezon. Jest w czym wybierać, ponieważ oprócz tradycyjnych sałat zielonych rynek oferuje nasiona kolorowych gatunków.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)