Czy sprzedaż słomy i siana może być uznana za RHD?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy sprzedaż słomy i siana może być uznana za RHD?

09.02.2022

Czy sprzedaż siana i słomy może być zaliczona do sprzedaży detalicznej rolników?

Czym jest RHD?

Rolniczy handel detaliczny jest szczególną formą handlu detalicznego funkcjonującą w Polsce od 2017 r. Dotyczy wyłącznie żywności. Podstawowym warunkiem prowadzenia tej działalności jest to, że żywność produkowana i wprowadzana na rynek musi pochodzić w całości lub części z włas­nej uprawy, hodowli lub chowu danego podmiotu. W ramach RHD możliwa jest produkcja na małą skalę i zbywanie jej konsumentom finalnym, zlokalizowanym na ograniczonym obszarze kraju.

Zasady prowadzenia rolniczego handlu detalicznego określa art. 44a ustawy z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

r e k l a m a

Czego nie obejmuje RHD?

Artykuł 3 ust. 2 tej ustawy w kwestii definicji żywności odsyła do art. 2 Rozporządzenia nr 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego, powołującego Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności oraz ustanawiającego procedury w zakresie bezpieczeństwa żywności. Zgodnie z tym przepisem przez żywność (środek spożywczy) rozumieć należy jakiekolwiek substancje lub produkty przetworzone, częściowo przetworzone lub nieprzetworzone przeznaczone do spożycia przez ludzi lub których spożycia przez ludzi można się spodziewać. Środek spożywczy obejmuje napoje, gumę do żucia i wszelkie substancje, łącznie z wodą, świadomie dodane do żywności podczas jej wytwarzania, przygotowania lub obróbki. Środek spożywczy nie obejmuje natomiast:

  • pasz,
  • zwierząt żywych, chyba że mają być wprowadzone na rynek do spożycia przez ludzi,
  • roślin przed dokonaniem zbiorów,
  • produktów leczniczych,
  • kosmetyków,
  • tytoniu i wyrobów tytoniowych,
  • narkotyków lub substancji psycho­tropowych,
  • pozostałości i kontaminantów (substancji zanieczyszczających).

Z powyższego wyliczenia wynika jasno, że do słomy i siana nie mają zastosowania zasady rolniczego handlu detalicznego.

Alicja Moroz
fot. A. Rutkowski

r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jakie są zasady wykonywania działalności RHD?

Chciałabym zająć się przetwórstwem produktów rolnych i ich sprzedażą. Czy to prawda, że zwiększono kwotę zwolnioną z podatku dochodowego od osób fizycznych? Jakie są zasady wykonywania takiej działalności? Czy muszę posiadać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

czytaj więcej

Jakie są ceny obornika, gnojowicy, słomy, siana i sianokiszonki?

Ceny słomy, siana, a także obornika poszły w górę. Sprawdź, ile kosztują pasze objętościowe i nawóz naturalny w poszczególnych województwach.

czytaj więcej
Dopłaty, PROW i VAT

Rolnicy wnioskują o ponad 22 mln zł na małe przetwórstwo i RHD

Z miesięcznym opóźnieniem zakończył się nabór wniosków o wsparcie na małe przetwórstwo i rolniczy handel detaliczny. Ilu rolników złożyło wnioski w tym naborze, a ile jest RHD w Polsce? 

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)