Jakie są zasady wykonywania działalności RHD?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Jakie są zasady wykonywania działalności RHD?

15.04.2022autor: dr Aneta Suchoń

Chciałabym zająć się przetwórstwem produktów rolnych i ich sprzedażą. Czy to prawda, że zwiększono kwotę zwolnioną z podatku dochodowego od osób fizycznych? Jakie są zasady wykonywania takiej działalności? Czy muszę posiadać wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej.

Z artykułu dowiesz się

  • Czy prowadzenie przetwórstwa produktów rolnych i ich sprzedaż wymaga wpisu do CEDIG?
  • Czym jest produkt roślinny pochodzący z własnej uprawy?
  • Co musi się znaleźć w ewidencji sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych?

Czy prowadzenie przetwórstwa produktów rolnych i ich sprzedaż wymaga wpisu do CEDIG?

Prawo przedsiębiorców z 6 marca 2018 r. w art. 6 wskazuje, że przepisów ustawy nie stosuje się m.in. do: działalności wytwórczej w rolnictwie w zakresie upraw rolnych oraz chowu i hodowli zwierząt, ogrodnictwa, warzywnictwa, leśnictwa i rybactwa śródlądowego, wyrobu wina przez producentów wina czy działalności rolników w zakresie sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, o której mowa w art. 20 ust. 1c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Pojęcie producentów wina dotyczy producentów wyrobów winiarskich będących rolnikami wyrabiającymi mniej niż 100 hektolitrów wina w roku winiarskim, wyłącznie z winogron pochodzących z własnych upraw winorośli.

Prowadzenie wyżej wymienionych rodzajów działalności nie wymaga wpisu do CEIDG.

r e k l a m a

Czy taka sprzedaż dopuszcza zatrudnianie pracowników w oparciu o umowę o pracę?

Z kolei według art. 20 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z innych źródeł, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9, czyli zwolnione z podatku, jeśli przychody nie przekroczą 100 tys. zł, uważa się również przychody ze sprzedaży przetworzonych w sposób inny niż przemysłowy produktów roślinnych i zwierzęcych. Przetwarzanie produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż nie może się odbywać przy zatrudnieniu osób na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze. Przepisy przewidują jednak tutaj wyjątki. Obejmują one:

  • ubój zwierząt rzeźnych i obróbkę poubojową tych zwierząt, w tym również rozbiór, podział i klasyfikację mięsa,
  • przerób polegający na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka.
  • przemiał zbóż, wytłoczenie oleju lub soku,
  • sprzedaż podczas wystaw, festynów, targów i kiermaszów,

Ponadto przepisy wskazują, iż ilość produktów roślinnych lub zwierzęcych pochodzących z włas­nej uprawy, hodowli lub chowu użytych do produkcji danego produktu powinna stanowić co najmniej 50% tego produktu, z wyłączeniem wody.

Czym jest produkt roślinny pochodzący z własnej uprawy?

Za produkt roślinny pochodzący z własnej uprawy uważa się również mąkę, kaszę, płatki, otręby, oleje i soki wytworzone z surowców pochodzących z własnej uprawy.

Co musi się znaleźć w ewidencji sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych?

Podatnicy osiągający przychody ze sprzedaży wymienionych powyżej produktów są obowiązani prowadzić odrębnie za każdy rok podatkowy ewidencję sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych. W ewidencji należy zawrzeć co najmniej: numer kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku oraz ilość i rodzaj przetworzonych produktów. Dzienne przychody powinny być ewidencjonowane w dniu sprzedaży, a samą ewidencję należy posiadać w miejscu sprzedaży.

Opisane powyżej zwolnienie z podatku nie dotyczy jedynie przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych uzyskanych w ramach prowadzonych działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym na podstawie odrębnych przepisów.

dr hab. Aneta Suchoń, prof. UAM
fot. K. Wójcik

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ułatwienia w sprzedaży prosto z gospodarstwa to był strzał w dziesiątkę. Rolniczy Handel Detaliczny

Prężnie rozwijający się Rolniczy Handel Detaliczny, zapewnia rolnikom dodatkowy dochód. Ułatwienia w sprzedaży prosto z gospodarstwa było znakomitym pomysłem. Jak przedstawia się to w liczbach?

czytaj więcej

Zainteresowanie RHD w Polsce nie słabnie, z roku na rok przybywa nowych podmiotów

Rolniczy Handel Detaliczny bardzo mocno się rozwija, dając tym samym możliwość dodatkowego dochodu rolnikom. Ułatwienia w sprzedaży dają również świetne wyniki w liczbach. Sprawdźcie!

czytaj więcej

Czy sprzedaż słomy i siana może być uznana za RHD?

Czy sprzedaż siana i słomy może być zaliczona do sprzedaży detalicznej rolników?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)