Czy rolnik może kupić ziemię rolną z KOWR, jeśli teraz ją dzierżawi?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy rolnik może kupić ziemię rolną z KOWR, jeśli teraz ją dzierżawi?

09.03.2022autor: Alicja Moroz

Dzierżawię od kilku lat ziemię rolną z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Chciałbym ją kupić. Czy jest szansa na to, że będzie można kupić taką ziemię od KOWR?

Z artykułu dowiesz się

  • z kim dzierżawna powinien kontaktować się, chcę kupić ziemię z zasobów ZWRSP?
  • kiedy nie stosuje się zasady o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP?

Kiedy nie stosuje się zasady o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP?

Według znowelizowanej ustawy z 14 kwietnia 2016 r. o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości ZWRSP, która weszła w życie w ub.r., sprzedaż nieruchomości, ich części oraz udziałów we współwłasności nieruchomości wchodzących w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa wstrzymuje się na kolejnych 10 lat. Zasady tej nie stosuje się do sprzedaży nieruchomości rolnych o powierzchni do 2 ha. Zatem możliwe jest nabycie gruntów do wskazanej powierzchni.
Jeżeli chodzi o większe nieruchomości, niezbędna jest na to zgoda ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Szef resortu rolnictwa może wyrazić taką zgodę na wniosek dyrektora generalnego KOWR, jeżeli jest to uzasadnione względami społecz­­no-gospodarczymi.
r e k l a m a

Z kim dzierżawna powinien kontaktować się, chcę kupić ziemię z zasobów ZWRSP?

Tak więc jeśli dzierżawca jest zainteresowany zakupem dzierżawionej ziemi, powinien w pierwszej kolejności kontaktować się z oddziałem terenowym KOWR i złożyć uzasadniony wniosek. Jeśli KOWR zaopiniuje go pozytywnie, zwróci się o zgodę na sprzedaż do szefa resortu rolnictwa. Jak wskazywał na konferencji „Dzierżawa, zakup i sprzedaż nieruchomości rolnych” Mariusz Drozdowski (zastępca dyrektora Departamentu Nieruchomości w MRiRW), czynnikami przemawiającymi na korzyść chętnego do zakupu są m.in. to, że nieruchomość jest zabudowana, a budynki wymagają remontu. KOWR może zgodzić się na taką transakcję również wtedy, gdy dzierżawione grunty znajdują się przy siedlisku i rolnik chce rozbudować posiadane obiekty inwentarskie lub wybudować nowe. Dzierżawca powinien jednak wywiązywać się z dotychczasowych warunków umowy, spełniać kryterium rolnika indywidualnego. W 2019 r. minister rolnictwa wyraził zgodę na sprzedaż 900 ha państwowych gruntów, rok później na ponad 2 tys. ha, natomiast w ubiegłym roku w ciągu pierwszych trzech kwartałów na niespełna 1000 ha.
Alicja Moroz
fot. M. Szymańska
autor Alicja Moroz

Alicja Moroz

Alicja Moroz, prawnik redakcyjny w Tygodniku Poradniku Rolniczym

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Jak KOWR podchodzi do prawa pierwokupu ziemi rolniczej?

Prawo pierwokupu gruntów rolnych, jakim dysponuje KOWR, zasadniczo jest dość zbójeckie. Czym, oprócz samej ustawy o ukształtowaniu ustroju rolnego, kieruje się ta instytucja, podejmując decyzję o wykorzystaniu tego prawa, wyjaśniał podczas konferencji „Dzierżawa, zakup i sprzedaż nieruchomości rolnych” Waldemar Micek, dyrektor Departamentu Kształtowania Ustroju Rolnego KOWR, radca prawny.

czytaj więcej

O dzierżawie ziemi z KOWR podczas Wielkopolskich Forów Rolniczych

Wielkopolska Izba Rolnicza zaprasza do udziału w XV edycji Wielkopolskich Forów Rolniczych. W tym roku, podobnie jak przed rokiem, ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju, fora odbędą się jedynie online.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)