Czy przy hodowli bydła obowiązuje wyższy zwrot akcyzy za paliwo? Jakie warunki?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy przy hodowli bydła obowiązuje wyższy zwrot akcyzy za paliwo? Jakie warunki?

26.01.2022autor: dr Aneta Suchoń

Przejąłem gospodarstwo rolne od rodziców. Mam zamiar rozpocząć hodowlę bydła. Czy zwrot podatku akcyzowego jest możliwy także w przypadku hodowli bydła? Czy to prawda, że przysługują wyższe limity za grunty i zwierzęta?

Z artykułu dowiesz się

  • komu przysługuje zwrot podatku akcyzowego?
  • jak ustala się kwotę wysokości zwrotu podatku?

Komu przysługuje zwrot podatku akcyzowego?

Tak, zwrot podatku jest także możliwy w przypadku bydła. Ustawa z 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w art. 3 określa, że zwrot podatku przysługuje producentowi rolnemu. Za producenta rolnego uważa się m.in. osobę fizyczną będącą posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

r e k l a m a

Jak ustala się kwotę zwrotu podatku?

W świetle art. 4 ustawy kwotę zwrotu podatku ustala się jako iloczyn ilości oleju napędowego zakupionego przez producenta rolnego, wynikającej z faktur VAT, i stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego obowiązującej w dniu złożenia wniosku o zwrot podatku, w ramach rocznego limitu. Limit ustala się jako sumę kwoty stanowiącej:

  • iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 110 oraz powierzchni użytków rolnych będących w posiadaniu lub współposiadaniu producenta rolnego określonej w ewidencji gruntów i budynków, według stanu na dzień 1 lutego danego roku oraz
  • iloczyn stawki zwrotu podatku na 1 litr oleju napędowego, liczby 40 oraz średniej rocznej liczby dużych jednostek przeliczeniowych będących w posiadaniu producenta rolnego w roku poprzedzającym rok, w którym został złożony wniosek o zwrot podatku.

Według rozporządzenia Rady Ministrów z 3 grudnia 2021 r. w bieżącym roku stawkę zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej ustala się w wysokości 1 zł na 1 litr oleju.

Przy ustalaniu limitu nie uwzględnia się:

  • gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej w rozumieniu przepisów o podatku rolnym,
  • gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.

dr hab. prof UAM, Aneta Suchoń
fot. Pixabay

autor dr Aneta Suchoń

dr Aneta Suchoń

Dr hab. Aneta Suchoń, prof. na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu - Wydział Prawa i Administracji. Blisko współpracuje z Tygodnikiem Poradnikiem Rolniczym.

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Ceny bydła: zakłady znów zaskakują. Jakie stawki oferują za byki i jałówki?

Ceny bydła nadal rosną. Ile za byki, jałówki i krowy oferują zakłady mięsne w Polsce? Czy takie stawki utrzymają się w 2022 roku? Sprawdź w naszej cotygodniowej sondzie!

czytaj więcej

Ile za byka czy jałówkę dostają rolnicy w Niemczech, Francji czy Austrii, a ile w Polsce?

Spadki pogłowia i mniejsza produkcja wołowiny obserwowane są praktycznie w całej Europie. To oczywiście przekłada się na wzrost cen. Sprawdzamy, ile za byki i jałówki dostają rolnicy w poszczególnych krajach. Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej?

czytaj więcej

Ubój bydła na pastwisku - przepisy, praktyka i korzyści

14 stycznia br. w Ośrodku Hartek w Ostaszewie k. Nowego Miasta Lubawskiego hodowcy, urzędnicy i naukowcy rozmawiali o zaletach uboju na pastwisku. Konferencja zorganizowana przez Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Zachowawczej Rasy Polska Czerwona w Typie Mięsnym znalazła uznanie licznie przybyłych hodowców z regionu, jak i całej Polski.

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)