Czy bracia mogą dochodzić rozliczenia się z dochodów gospodarstwa, którego są współwłaścicielami?
Bracia jako współwłaściciele mogą żądać pożytków z rzeczy wspólnej. Pan natomiast może od nich domagać się zwrotu poniesionych nakładów i wydatków, a także domagać się wynagrodzenia za sprawowanie zarządu rzeczą wspólną. Zgodnie z art. 206 Kodeksu cywilnego, każdy ze współwłaścicieli jest uprawniony do współposiadania rzeczy wspólnej oraz do korzystania z niej w takim zakresie, jaki daje się pogodzić ze współposiadaniem i korzystaniem z rzeczy przez pozostałych współwłaścicieli.
Z kolei art. 207 k.c. przewiduje, że pożytki (zarówno naturalne, jaki i cywilne) oraz inne przychody z rzeczy wspólnej przypadają współwłaścicielom w stosunku do wielkości udziałów. W takim samym stosunku współwłaściciele ponoszą wydatki i ciężary związane z rzeczą wspólną.
Pożytkami naturalnymi są płody i inne odłączone od rzeczy części składowe, jeśli stanowią normalny dochód z rzeczy zgodnie z zasadami prawidłowej gospodarki. Pożytki cywilne to dochody uzyskiwane z rzeczy na podstawie stosunku prawnego, w tym z umowy najmu lub dzierżawy, lub opłat z tytułu służebności.