Czy produkcja zwierzęca wyprowadzi się z Niemiec?
r e k l a m a
Partnerzy portalu

Czy produkcja zwierzęca wyprowadzi się z Niemiec?

18.02.2023autor: Magdalena Szymańska

Niemiecki minister rolnictwa chce zmian w oznaczeniach produktów pochodzenia zwierzęcego. Organizacje rolnicze obawiają się, że nowe prawo może doprowadzić do wygaszenia chowu i hodowli zwierząt gospodarskich w Niemczech. Na czym mają polegać te zmiany?

Organizacje rolnicze krytykują pomysł ministra. Sieci handlowe są za

Pomysłodawcą wprowadzenia obowiązkowego państwowego oznakowania produktów pochodzenia zwierzęcego jest Cem Özdemir – tamtejszy minister rolnictwa. Podczas targów Grüne Woche, na których zaprezentował projekt przepisów, spotkał się on z dużą krytyką organizacji rolniczych. Obawiają się one, że produkcja zwierzęca po ich wprowadzeniu w życie wyprowadzi się z Niemiec. Ministra rolnictwa wspierają jednak w realizacji pomysłu detaliści, tj. Grupa Schwarz, do której należą Lidl i Kaufland. W wydanym oświadczeniu wskazują, że tylko dzięki powszechnemu stosowaniu takiej etykiety można promować zmianę świadomości społeczeństwa w kierunku bardziej odpowiedzialnej konsumpcji i poprawić ogólny dobrostan zwierząt.

r e k l a m a

Różne światy dobrostanu zwierząt w niemieckich landach

Obecnie w Niemczech istnieją różne prywatne etykiety dotyczące dobrostanu zwierząt, ale nie ma prawnego obowiązku umieszczania na nich jednolitych i wiarygodnych informacji na temat rodzajów hodowli. Do takich inicjatyw należy np. Initiative Tierwohl (ITW), w którą są zresztą już zaangażowani wymienieni detaliści. Z zadowoleniem przyjmują oni fakt, że Özdemir chce jak najszybciej wprowadzić obowiązek etykietowania wszędzie tam, gdzie sprzedawana jest żywność pochodzenia zwierzęcego. Szef tamtejszego resortu nie wyklucza sytuacji, w której ITW mogłaby przejąć audyty i kontrole etykietowania państwowego w swoich istniejących strukturach.

Najpierw wieprzowina, a później kolejne gatunki

W pierwszym etapie państwowym systemem byłoby objęte mięso wieprzowe, następnie szybko miałaby nastąpić ekspansja na inne gatunki mięsa, gastronomię i produkty przetworzone. O oznakowaniu decydowałby sposób trzymania zwierząt w tak zwanym okresie produkcyjnym – w przypadku mięsa jest to okres tuczu zwierząt.

Planuje się pięć oznaczeń systemu chowu: budynek inwentarski, budynek inwentarski + przestrzeń, budynek inwentarski otwarty, ruch/wolny wybieg oraz produkcja ekologiczna.

Magdalena Szymańska
fot. arch. TPR

autor Magdalena Szymańska

Magdalena Szymańska

Redaktorka w dziale Ekonomia i Rynki

Ekspert w dziedzinie dopłat bezpośrednich, dotacji z PROW i wydarzeń rynkowych

przeczytaj inne artykuły tego autora
r e k l a m a
r e k l a m a

Przeczytaj także

Aktualności

Niska cena najważniejsza. Polacy nie chcą płacić więcej za produkty premium

Kryteria wyboru produktów pierwszej potrzeby, m. in. żywności, to przede wszystkim cena. Polacy mocno odczuwają kryzys. Konsumenci chcą kupować produkty ekologiczne, wytwarzane w zrównoważony sposób, z poszanowaniem środowiska, fair trade – ale nie chcą płacić za to premii, bo ich na to nie stać.

czytaj więcej

Rolnik z Łódzkiego prawie zrezygnował z produkcji mleka. Teraz inwestuje w nową oborę

Cel, jaki sobie wyznaczył Krzysztof Bystry, to przejście z systemu uwięziowego na wolnostanowiskowy. Dlatego podjął się rozbudowy i modernizacji obory z 2015 roku.

czytaj więcej

Rolnicy dostaną dopłaty do silosów zbożowych. Stawki, terminy, warunki

ARiMR będzie przyznawać rolnikom dopłaty na zakup silosów zbożowych. Ma to pomóc w zwiększaniu odporności gospodarstw rolnych na kryzysy na rynkach rolnych. Jakie będą stawki dotacji do silosów? Kto i na jakich warunkach może otrzymać wsparcie?

czytaj więcej

Najważniejsze tematy

r e k l a m a
Pytania i regulaminy
Kategorie
Produkty Agrarsklep
Przydatne linki
Social Media

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)